Budownictwo w rozkwicie, ale mieszkania się kurczą

W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. na rynku pojawiło się ponad 145 tys. nowych mieszkań – o 12,2 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętne mieszkanie było jednak o blisko 2 mkw. mniejsze niż przed rokiem.

Nowe mieszkania budowali głównie deweloperzy. W okresie od stycznia do października oddali oni do użytku 90 798 lokali mieszkalnych, co stanowiło 62,4 proc. wszystkich nowych mieszkań. W porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. deweloperzy oddali do użytku o 16,8 proc. więcej mieszkań. W ramach budownictwa deweloperskiego 1 526 mieszkań przeznaczono na wynajem.

Nieco ponad 50 tys. mieszkań (50 021) w pierwszych trzech kwartałach tego roku wypuścili na rynek inwestorzy indywidualni. Było ich o 3,9 proc. więcej względem ubiegłego roku.

Jak twierdzi minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński wyniki z pierwszych trzech kwartałów 2019 r. pozwalają sądzić, że pobicie zeszłorocznego rekordu liczby mieszkań oddanych do użytkowania (185 tys.) jest więcej niż prawdopodobne, a przekroczenie bariery 200 tys. mieszkań jest możliwe.

(fot. Bankier.pl / )

Mieszkania coraz ciaśniejsze

Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano w ramach budownictwa spółdzielczego (1511 wobec 1775). O ponad 50 proc. do 3224 wzrosła za to liczba oddanych do użytku mieszkań komunalnych, społecznych czynszowych i zakładowych.

W badanym okresie polski rynek mieszkaniowy wzbogacił się o 13,1 mln mkw. powierzchni mieszkaniowej – o 9,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. O 1,9 mkw. zmniejszyła się za to powierzchnia przeciętnego mieszkania, która wyniosła 89,7 mkw.

800 tys. mieszkań w budowie

Jak szacuje Główny Urząd Statystyczny, pod koniec września w budowie pozostawało w Polsce 828,6 tys. mieszkań – o 3,2 proc. więcej niż przed rokiem. W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. rozpoczęto budowę 178,4 tys. mieszkań (wzrost o 2,6 proc.).

(fot. Bankier.pl / )

Większość inwestycji – 102,3 tys. – rozpoczęli deweloperzy. Mniej rozpoczętych budów niż przed rokiem dotyczyło mieszkań spółdzielczych, komunalnych i zakładowych (2083 wobec 2209).

Coraz więcej pozwoleń na budowę

Rośnie liczba wydawanych pozwoleń na budowę i zgłoszeń budów. Od stycznia do października GUS odnotował ich ponad 201 tys. – o 4,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Deweloperzy w tym czasie otrzymali 123,2 tys. pozwoleń na budowę, a inwestorzy indywidualnie 74,9 tys. – odpowiednio o 4,8 i 5,1 proc. więcej niż przed rokiem.

– Wskaźniki dotyczące przyszłości też są raczej optymistyczne. Wzrosty w liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń oraz ogólna liczba budowanych obecnie mieszkań dają nadzieję na dobre wyniki w kolejnych latach – zauważa Jerzy Kwieciński.

(fot. Bankier.pl / )

W opinii ministra obecnie największym wyzwaniem dla budownictwa mieszkaniowego pozostają koszty materiałów jak i usług.

– Dlatego z uwagą obserwujemy dane z budownictwa. Wrześniowy wzrost produkcji budowlano-montażowej o 7,6 proc. rok do roku jest dobrym wynikiem, jeśli będziemy pamiętać o efekcie wysokiej bazy z ubiegłego roku. Z zadowoleniem przyjmuję, że ten wskaźnik wzrósł o 5,3 proc. w firmach zajmujących się budową budynków. Koniunktura i wskaźnik ufności w budownictwie w październiku utrzymują się na podobnym poziomie co w zeszłym miesiącu, ale nieco niższym niż w 2018 roku – ocenia Kwieciński.

Gdzie buduje się najwięcej?

Najwięcej mieszkań, na które wydano pozwolenia na budowę lub których budowę rozpoczęto w pierwszych trzech kwartałach 2019 r., odnotowano w woj. mazowieckim (odpowiednio 36,1 tys. i 33 tys.) oraz dolnośląskim (odpowiednio 22 tys. i 18,9 tys.).

Najwięcej nowych mieszkań pojawiło się na rynku w woj. mazowieckim (30,2 tys.) i wielkopolskim (16,2 tys.).

Marcin Kaźmierczak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
129 3 ewefi

Mieszkania idą w górę, sama chcę zainwestować w coś w okolicy Warszawy. Ożarów mazowiecki jest kuszący, blisko stolicy, a sporo moich znajomych właśnie tam się osiedliło i kupiło albo wynajęło, bo jednak taniej niż w samej Warszawie. Polecono mi home premium, chcę zrobić rozeznanie jak wyglądaja ich mieszkania bo już kilka inwestycji oddali. Na pewno chciałabym coś większego, bo jest zbyt teraz na wynajem takich mieszkań.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 120 zenon_czosnek

Ale w zasadzie to po co nam o tym opowiadasz?
Ja bym chciał zjeść arbuza - polecono mi jeden za bazarów w Warszawie. Zrobiłem rozeznanie owoców na bazarze i kupiłem śliwki.

! Odpowiedz
1 59 search

A moze nie chcialabys zainwestowac w przystojnego wysokiego bruineta z kredytem frankowym.

! Odpowiedz
0 42 rusin19

hahahah ale nachalna reklama :)

! Odpowiedz
0 2 no_comment

Duże mieszkanie na zadupiu - modelowa kwintesencja jak w dobie gdzie kasa z najmu robi się sama być przykładem, że nie wyjątek potwierdza regułę.

! Odpowiedz
1 31 marcin2424

co za bzdura

jak mniemam licza tutaj mieszkania i domy razem - bo jak inaczej prawie 90mkw srednio wyszlo per mieszkanie?

na co komu taka statystyka sumaryczna. nalezaloby rozdzielic

juz nie pierwszy raz takie bzdety widze. niedawno bylo o tym ile mkw per obywatel mamy i bylo zdaje sie ponad 70!

Gdzie mieszkan 70 i wiecej metrowych jest ogolnie kilka procent, nie mowiac o takich ponad 100mkw (i juz w ogole nie mowiac o tym ile sie takich aktualnie buduje/oferuje i sprzedaje w miastach)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 23 1as

To jest taka statystyka, jak ta na granicy w filmie Barei "Miś":
- 'a jak by tak każdy przyjeżdżał do kraju 4 kilogramy lżejszy, to byłoby nas mniej coraz, Polaków!"

! Odpowiedz
8 47 kutasikaczor

a taki Maryjan Banaś całe kamienice trzyma na wynajem godzinowy

! Odpowiedz
3 79 rusin19

oczywiście ze tak będzie, To sie nazywa tzw "wałek irlandzki" - mocno rozwijającą sie Irlandia juz to przerobiła na poczatku XXIw . Było dokładnie tak samo....NIskie stopy % + cała zmasowana nagonka trwająca latami ( min za mało mieszkań - choc mamy ich juz okolo 15,5 mln i to nielicząc domów i przy zbliżającej sie katastrofie demograficznej) a mająca na celu tylko jedno - wbić do głowy człowieka przekonanie, iż jak nie kupi teraz to przegrał życie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 73 marxs

starsi i mądrzejsi ubrali w niespłacalne kredyciki młodszych i głupszych teraz radykalnie podniosą oprocentowanie tych kredycików i przejma te nieruchomości za około 50% wartości młodsi i głupsi stracą wszystko to co wpłacili oraz swoje nieruchomości ale jednego nie stracą -dalszych spłat kredytu(pozostałe 50 %) na mieszkanie(nieruchomość) którego już nie mają

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil