REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe barometrem kondycji finansowej Polaków

2016-04-07 07:00
publikacja
2016-04-07 07:00

- Sektor budowlany w Polsce, definiujemy jako sektor producentów materiałów budowlanych i sektor usług budowlanych. Łącznie ten sektor wytwarza 20% wartości dodanej w polskiej gospodarce. Jest to sektor, który ma duże znaczenie dla polskiej gospodarki i bardzo szeroko się rozlewa, a to powoduje, że ma wpływ na przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe - mówi Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte Consulting.

Budownictwo mieszkaniowe barometrem kondycji finansowej Polaków
Budownictwo mieszkaniowe barometrem kondycji finansowej Polaków
fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

Kondycja tego sektora jest ściśle powiązana z kondycją przedsiębiorstw, bo te decydują o inwestycjach budowlanych. Część inwestycji jest związana ze środkami unijnymi i póki co, ta dynamika jest najwyższa. Natomiast budownictwo mieszkaniowe jest ściśle uwarunkowane dwoma zmiennymi: poziomem dochodów gospodarstw domowych i poziomem ludności w wieku mobilnym. Te dwie zmienne są kluczowe dla perspektywy budownictwa mieszkaniowego.

Ze względu jednak na złożoność tej branży, istnieje jeszcze szereg innych czynników mających wpływ na jej kondycję. Przykładem mogą być roboty specjalistyczne służące do wiercenia. Gdyby w Polsce rozwinął się gaz łupkowy, to ta klasa byłaby jedną z najlepiej prosperujących w całym sektorze budowlanym, a ponieważ historia gazu łupkowego się skończyła zanim się zaczęła, to ta specjalizacja ma problemy ekonomiczne. To pokazuje, jak ten sektor jest wrażliwy na decyzje polityczne - mówi Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte Consulting.

Rozmawiała Anna Drozd

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~anka
Nie widzę żadnych pustostanów w atrakcyjnych lokalizacjach i zapewne jeszcze długo ich nie będzie, widać to po mdm gdzie się już pieniądze na dopłaty na ten rok skończyły. Takie lokalizacje jak lazurowa 168 są dobre cenowo i pod względem komunikacji.
~error
Zapomnieli dodać już od wielu lat stoją pustostany na których nie ma kupców bo ceny są z kosmosu. Poczekam aż ceny spadną to sobie kupię za gotówkę.
~rk
Ja nie kupię ani nowego mieszkania ani nowego samochodu dopóki w Polsce nie będzie normalnego rządu. Nie chcę wspierać swoimi podatkami byle kogo.
~JOHN_RAMBO
To nie kupuj daj pieniadzena KOD i PO albo wyjedz pseudobiznesmenie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki