REKLAMA

Budowa drugiej linii warszawskiego metra opóźniona i droższa o... 650 mln zł

2023-09-27 12:05
publikacja
2023-09-27 12:05

Metro Warszawskie jako inwestor zastępczy podpisało w poniedziałek aneks do umowy na projekt i realizację ostatniego odcinka linii M2 z wykonawcą, firmą Gülermak. Aneks podnosi wartość kontraktu 1,3 mld zł do 1,95 mld zł, a także zmienia termin zakończenia prac budowlanych - poinformowała w środę rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń.

Budowa drugiej linii warszawskiego metra opóźniona i droższa o... 650 mln zł
Budowa drugiej linii warszawskiego metra opóźniona i droższa o... 650 mln zł
/ Metro Warszawskie

Chodzi o czterokilometrowy odcinek obejmujący trzy stacje: Lazurowa, Chrzanów i Karolin wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Karolin.

Zapisy aneksu podnoszą wartość kontraktu z 1,3 mld zł netto do 1,95 mld zł netto. Termin zakończenia budowy został przesunięty z 29 kwietnia 2024 na 11 października 2025 roku.

Anna Bartoń wyjaśniła, że aneks wynika z zaistnienia nadzwyczajnych i niemożliwych do przewidzenia na etapie postępowania o udzielenie zamówienia okoliczności. "W trakcie umowy doszło do przedłużania się procedur administracyjnych w przedmiocie wydania decyzji o pozwolenie na budowę, co uniemożliwiło wykonawcy rozpoczęcie robót" - dodała.

"W trakcie realizacji umowy doszło także do wystąpienia zdarzeń takich jak pandemia SARS CoV-2 oraz wojna na Ukrainie, które skutkowały nadzwyczajnym wzrostem cen materiałów na rynku budowlanym" - przekazała.

W tej chwili prowadzone są prace konstrukcyjne (budowa ścian szczelinowych) na wszystkich trzech stacjach i budowa hal elektrowozowni na STP.

Nowe stacje zlokalizowane będą: stacja Lazurowa w rejonie skrzyżowania ul. Lazurowej i Górczewskiej oraz pętli autobusowej, stacja Chrzanów pod ul. Rayskiego w rejonie skrzyżowania ul. Rayskiego i Szeligowskiej, stacja Karolin pod ul. Sochaczewską w rejonie skrzyżowania ul. Sochaczewskiej i Połczyńskiej.

Jako pierwsze o sprawie poinformowało radio RMF FM.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
xqwztsa
Całe szczęście, że nie wybudowano tyle ile za PiS-u tj. Kaczora i "JesJesJes" Marcinkiewicza w Wawie tzn. nic. xD
darecki787
Będzie dobrze, jak chociaż M2 zostanie zakończona. O trzeciej, czwartej i piątej linii (tyle Czajkowski obiecywał w kampanii) to sobie można zapomnieć.
ssmentek
Po co ta nowa linia jak w Berlinie jest cała masa tego?
panguzik
NeoWarszawiaki ( prawdziwi zgineli w powstaniu ) i Słoiki wybrali na prezydenta facecika który jedyne co potrafi to sponsorować patofundacje , budować z palet strefy komfortu , wiec nie dziwi że budowa metra to jakaś fantazja ...
faramir_z_gondoru
W Polsce musi być drogo, taki kraj.
tomek323
PIĘĆ linii metra, tyle by było już trzy lata temu, gdyby Warszawa nie wpadła w łapy tzw. PO; napływowi mieszkańcy są ogłupieni i uważają że wszystko jest świetnie mimo tego, że pomieszkują w mieście w którym nic się nie robi, a jeżeli już to wszystko jest trzy razy droższe niż w IV Rzeszy, a robione tak jak zbędny "tramwaj do PIĘĆ linii metra, tyle by było już trzy lata temu, gdyby Warszawa nie wpadła w łapy tzw. PO; napływowi mieszkańcy są ogłupieni i uważają że wszystko jest świetnie mimo tego, że pomieszkują w mieście w którym nic się nie robi, a jeżeli już to wszystko jest trzy razy droższe niż w IV Rzeszy, a robione tak jak zbędny "tramwaj do Wilanowa"...
ssmentek
To nie jest tylko kwestia napływowych mieszkańców. Za PRL to było miasto zamknięte. Aby się zameldować musiałeś być pupilkiem PZPR. Ci ludzie oczywiście mieli dzieci, no i te rodziny głosują dziś na postkomunę, czyli na PO.
xqwztsa
Dokładnie! Bo za Kaczora wybudowano równe z ziemią g...o, więc pewnie z 15 linii by do tej pory zrobili. :D
tomek323 odpowiada ssmentek
To prawda, ale ci są poza nawiasem; to oni ogłupiali i ogłupiają...
mocnybohun
We Wrocławiu już za czasów Adolfa planowano metro. Dlaczego tylko Warszawa? Inne miasta też się rozwijają i dojazd do pracy autem, czy komunikacją miejską to jakiś dramat.

Powiązane: Budowa drugiej linii metra w Warszawie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki