REKLAMA

Budimex chce powołać spółkę zajmującą się inwestowaniem w OZE. Podtrzymuje politykę dywidendową

2023-02-28 17:56
publikacja
2023-02-28 17:56

Budimex chce jeszcze w pierwszym kwartale powołać spółkę zajmującą się inwestowaniem w segment OZE. W segmencie kolejowym wyzwaniem pozostaje finansowanie – poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki. Zarząd podtrzymał politykę dywidendową.

Budimex chce powołać spółkę zajmującą się inwestowaniem w OZE. Podtrzymuje politykę dywidendową
Budimex chce powołać spółkę zajmującą się inwestowaniem w OZE. Podtrzymuje politykę dywidendową
/ Budimex

"Koniec tego kwartału to założenie oddzielnej spółki, zajmującej się inwestowaniem tylko w segment OZE” – powiedział prezes Artur Popko podczas konferencji.

Jak dodał, Budimex chciałby się dynamicznie rozwijać w segmencie OZE, ale ma świadomość, że aby to było możliwe, konieczne są zmiany w prawie i ustawie odległościowej.

Sejm znowelizował w lutym ustawę odległościową i zgodnie z nowymi przepisami, turbiny wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od budynków mieszkalnych, przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków. Senat zaproponował zmniejszenie minimalnej odległości z 700 m do 500 m i dopuścił dalsze jej zmniejszenie za zgodą mieszkańców i gminy.

Budimex obecnie realizuje dwie farmy - na ukończeniu jest farma wiatrowa w Drachowie o mocy 7 MW, która ma ruszyć w pierwszym półroczu, a uruchomienie farmy fotowoltaicznej w Mszczonowie o mocy 14 MW planowane jest w pierwszym kwartale 2024 r.

"Pracujemy też nad innymi tematami. Naszym celem jest szerszy wachlarz, jeżeli chodzi o wytwarzanie, jak i sprzedaż energii. (...) Naszym celem jest dojście do 500 MW w ciągu kilku lat w swoim portfelu, ale i sprzedaż energii" - powiedział Popko.

Zarząd poinformował, że Budimex pracuje nad dewelopowaniem farm, głównie fotowoltaicznych, na poziomie 100 MW, ale ten proces jest długotrwały.

W segmencie kolejowym, jak ocenia zarząd, wyzwaniem pozostaje finansowanie.

"Dużym wyzwaniem pozostaje finansowanie inwestycji (kolejowych - PAP). W odróżnieniu od kierunku drogowego nie został wypracowany mechanizm umożliwiający zachowanie płynności finansowania tych inwestycji. Inwestycje kolejowe są w dużym stopniu uzależnione od środków unijnych. Mimo, że PKP PLK ma przygotowane projekty (...), nie może podpisywać części umów z związku z brakiem finansowania” - powiedział Maciej Olek, członek zarządu, dyrektor Budownictwa Kolejowego i Energetycznego.

Wyjaśnił, że organizacje branżowe długo prowadziły dialog dotyczący umożliwienia prefinansowania inwestycji.

"Zwieńczeniem prawie rocznych prac było podpisanie przez PFR umowy z Ministerstwem na prefinansowanie przetargów realizowanych w programie KPO” - dodał.

W jego ocenie, jest to krok w dobrym kierunku, a w perspektywie kolejnych lat należy zastanowić się, jak zmienić sposób finansowania inwestycji, by były one bardziej przewidywalne, a w 2022 r. kontrakty realizowane były w bardzo trudnym otoczeniu makro.

Na początku lutego prezes PFR poinformował, że PFR ma 15 mld zł na prefinansowanie Krajowego Planu Odbudowy w 2023 r. ze środków pochodzących z nadwyżek z Tarczy Finansowej.

"Negatywnym wątkiem w działalności w 2022 r. było to, że na kontraktach kolejowych nie udało się zaaneksować umów, które zostały podpisane przed wybuchem wojny i zwiększyć waloryzacji do 10 proc., jak w przypadku np. GDDKiA” – powiedział Olek.

Dodał, że drugim wyzwaniem było w 2022 r. utrzymanie stabilnego portfela zamówień.

"Złożyliśmy oferty w przetargach o łącznej wartości ponad 16 mld zł - nie tylko na rynku polskim, ale i czeskim, czy słowackim. Niestety w związku z problemami z finansowaniem (...) nie przełożyło się to na podpisane umowy. Inwestycje kolejowe są ściśle powiązane ze środkami unijnymi. (...) Mamy w poczekalni kontrakty na ponad 2,5 mld zł z projektów, w których jesteśmy na pierwszym miejscu" - poinformował.

Odnośnie planów dywidendowych prezes poinformował, że zarząd nie zmienia stanowiska ogłoszonego w polityce dywidendowej.

"W zeszłym roku ogłosiliśmy politykę dywidendową i naszego stanowiska nie zmieniamy. Jeśli nie dojdzie do krytycznej sytuacji, nasz plan zostanie utrzymany” – powiedział prezes Popko.

W czerwcu 2022 r. Budimex ogłosił założenia polityki dywidendowej. Jak podawano, zarząd Budimeksu będzie dążył do przedkładania radzie nadzorczej i walnemu zgromadzeniu propozycji wypłaty na dywidendę 100 proc. zysku netto za lata obrotowe 2022-2026.

Łączna dywidenda Budimeksu za 2021 r. wyniosła 38,37 zł na akcję. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki