REKLAMA

Bubula: PiS nie wyklucza, że podatkiem od inst. fin. mogą być w przyszłości objęte TFI

2015-12-30 12:03
publikacja
2015-12-30 12:03

W przyszłości podatkiem od instytucji finansowych mogą zostać także objęte towarzystwa funduszy inwestycyjnych - poinformowała Barbara Bubula, posłanka PiS. Dodała, że na razie zakres podmiotów podatku pozostaje bez zmian.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Pytana o możliwość objęcia podatkiem od instytucji finansowych towarzystw funduszy inwestycyjnych posłanka powiedziała: "Projekt został zgłoszony przez grupę posłów po to, żeby umożliwić jak najszybsze wprowadzenie podatku. Nie wykluczamy natomiast, że w przyszłości zakres podmiotów objętych podatkiem zostanie rozszerzony również o te instytucje".

"Na tym etapie prac ograniczyliśmy się do tych podmiotów, które są projekcie jaki trafił do Senatu" - dodała.

We wtorek Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych. Zgodnie z ustawą, opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe.

W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł.

Zwolniony z podatku bankowego został Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

Pierwotnie zakładano, że podstawa opodatkowania miesięcznie wyniesie 0,0325 proc. W trakcie prac posłowie PiS złożyli poprawkę by stawkę zwiększyć do poziomu 0,0366 proc. miesięcznie, czyli z 0,39 proc do 0,44 proc. rocznie. Podczas wtorkowego głosowania w Sejmie większość posłów poparła tę zmianę.

W środę ustawą zajmuje się Senat.

(PAP)

kuc/ mj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (104)

dodaj komentarz
~somir
wyborcy PiS chcieliscie to macie. Mam prosbe abyscie mieli odwage i przyznali sie do kupna swych glosow za 500 zl. Autostrada do Aten szeroka i prosta. Wiecie dlaczego PiS zachowuje sie tak jakby mial rzadzic na wieki? Proste - kto po tej ruinie bedzie chcial wygrac nastepne wybory? Taka to kanclerska glowa Prezesa.
~OjciecMateusz
A SKOK-I to nie??? Gdyby nie wciągnięto ich pod BFG to gęby wasze nie były by takie roześmiane. Kombinatorzy i złodzieje
~Cichobyć
Ze jeszcze nikt nie wpadł na pomysł aby dodatkowo opodatkować pobierane podatki. Ale może już nie długo się doczekamy ...
~janek
Tu Cię zaskoczę - PiS już na to wpadł. Jest to np. dodatkowy podatek za handel w niedzielę i święta - planują, aby od takiej sprzedaży płacić dodatkowo podatek zależny od wartośc towaru. I tak np. w przypadku sprzedaży benzyny, której cena to w połowie podatki, trzeba będzie zapłacić o tejże wartości kolejny podatek. No i mamy podatek Tu Cię zaskoczę - PiS już na to wpadł. Jest to np. dodatkowy podatek za handel w niedzielę i święta - planują, aby od takiej sprzedaży płacić dodatkowo podatek zależny od wartośc towaru. I tak np. w przypadku sprzedaży benzyny, której cena to w połowie podatki, trzeba będzie zapłacić o tejże wartości kolejny podatek. No i mamy podatek od podatku.
~DzieńPełenWrażeń
Widzę, że Trole od NowoczesnergoPalikota dostały świeżą gotówkę na święta :) W końcu jeden i drugi milioner i o zablokowanie milionowych zysków tu chodzi :) POZDRO.
~somir
Czytam . Cos widze ze ostatnis byl w kolejce po rozum. No ale po co rozum skoro kazania Ojca Profesora,Maliniak,Prezes i Bufetowa do kompletu starczaja za rozum? No i PiSipedia gotowa
~Jar
od 8 lat nic tylko podwyżki podatkow, czy dozyjemy kiedys rządu ktory bedzie obnizal podatki?

Mlodzi znowu zaglosuja nogami i na nic wam bedzie program 500+
~szefuf
Jak młodzi zagłosują nogami to będzie jeszcze lepiej. Młodym z perspektywami nie wystarczy dać 500 zł a oni polecą robić dzieci. Dzieci będzie robić menelstwo i dalej głosować na PiS, a przecież o to chodzi.

I po raz kolejny spełnią się słowa JKM, ale to nic dobrego...
~BB
No i gdzie są aktywni naganiacze na pis?...

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki