REKLAMA

Brytyjski bank zmienia określenia płci – będzie można być nonbinary

Michał Kisiel2016-11-04 10:15analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-04 10:15

Klienci brytyjskiego Metro Bank od 3 listopada mogą wybrać trzecią opcję płci przy zakładaniu rachunku. Obok tytułów Mr., Ms. i Mrs. w formularzu instytucji pojawił się Mx. Dzięki temu klienci, którzy nie identyfikują się jako kobiety lub mężczyźni, nie zostaną zmuszeni do dyskryminującego ich zdaniem wyboru.

Metro Bank jest najmłodszym z brytyjskich banków obsługujących klientów detalicznych. Zadebiutował na rynku w 2010 r. jako pierwszy nowy „high street bank” od ponad stu lat. Jak donosi serwis BuzzFeed, instytucja będzie też pierwszą, która dopuszcza określenie się klienta jako tzw. neutralnego płciowo, bez wskazania na jedną z tradycyjnie wyróżnianych płci.

fot. gemenacom / / YAY Foto

Zmiana w formularzach banku będzie dotyczyć zarówno klientów, np. zakładających rachunki, jak również pracowników. Danny Hammer, odpowiedzialny za zasoby ludzkie w Metro Bank, powiedział: „Naszym priorytetem jest upewnienie się, że nasi klienci i koledzy czują się akceptowani. Dlatego słuchaliśmy zgłaszanych opinii i zareagowaliśmy odpowiednio. Mamy nadzieję, że ta decyzja zachęci innych do pójścia  w nasze ślady”.

Nieszablonowy krok Metro Banku zainspirowany został przez zamieszczony w BuzzFeed wywiad, którego udzielił szkocki nastolatek. Określający swoją płeć jako nonbinary Kaelin Farnish, skarżył się na frustrujący proces otwierania rachunku bankowego. Szkot czuł się zmuszony do wyboru płci męskiej albo żeńskiej w dokumencie, który nie przewidywał żadnej innej możliwości.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~AgenderAvenger
Istnieją osoby z różnymi problemami.
Dla niektórych jest nim ich płeć, a poza tym są zwyczajnymi ludźmi.
Jestem przykładem osoby, która pragnie pozbyć się wszelkich posiadanych cech płciowych, ponieważ nie czuję się dobrze, ani w swojej biologicznej płci, ani nie chcę być osobą płci przeciwnej.
Marzę,
Istnieją osoby z różnymi problemami.
Dla niektórych jest nim ich płeć, a poza tym są zwyczajnymi ludźmi.
Jestem przykładem osoby, która pragnie pozbyć się wszelkich posiadanych cech płciowych, ponieważ nie czuję się dobrze, ani w swojej biologicznej płci, ani nie chcę być osobą płci przeciwnej.
Marzę, aby wyglądać zupełnie bezpłciowo, aseksualnie.
Chcę być po prostu człowiekiem, nie mężczyzną i nie kobietą.
Uważajcie sobie o mnie co chcecie.
~AgenderAvenger
Nie tylko nie chcę, żeby ktokolwiek traktował mnie przez pryzmat mojej płci, bo umysł mam raczej androgyniczny, ale także bardzo żałuję, że nie można cofnąć dojrzewania płciowego, ani legalnie się całkowicie wykastrować (niestety hormony płciowe pełnią w organizmie wiele funkcji niekoniecznie związanych z rozmnażaniem Nie tylko nie chcę, żeby ktokolwiek traktował mnie przez pryzmat mojej płci, bo umysł mam raczej androgyniczny, ale także bardzo żałuję, że nie można cofnąć dojrzewania płciowego, ani legalnie się całkowicie wykastrować (niestety hormony płciowe pełnią w organizmie wiele funkcji niekoniecznie związanych z rozmnażaniem i ich niedobór może być przyczyną niektórych chorób).
~Billy
Panu Kislowi polecam odrobinę mniej kopiuj/wklej i tlumacz, a trochę więcej pracy własnej. Daniela "Danny" Harmmer jest kobietą...
~DMQ
Takie mam pytanie - jak rozmnażają się te Mx'y??
~dociekliwy
mr i mrs rozmnażają się za nich. W przyszłości tę działkę przejmą MR i MRS ze świata muzułmańskiego, gdzie wskaźnik dzietności wynosi około 8,0 (u nas chyba 1,3).
~ddd
...mamy to szczęście , że naszym rodzicom chromosomy się nie poprzestawiały. Nie naśmiewaj się a raczej cieszmy się, że jesteśmy "normalni" z jasno określoną płcią M luk K. Niestety natura płata figle i nieraz może być O jak obojniak albo T jak transseksualizm.
~ww
A jak rozmnażają sie muły?


"Muł – mieszaniec międzygatunkowy klaczy konia domowego z ogierem osła, najbardziej znana hybryda. "
~Polak
Cywilizacja zachodnia, która zdominowała świat właśnie na naszych oczach umiera. Jak imperium rzymskie kiedyś....
homoseksualizm wygrywa z normalnymi związkami, na ulicach pojawiają się kobiety z brodami i królują projektanci mody wymyślający dziwactwa nie do założenia, będący klasą nie potrzebną szaremu społeczeństwu
Cywilizacja zachodnia, która zdominowała świat właśnie na naszych oczach umiera. Jak imperium rzymskie kiedyś....
homoseksualizm wygrywa z normalnymi związkami, na ulicach pojawiają się kobiety z brodami i królują projektanci mody wymyślający dziwactwa nie do założenia, będący klasą nie potrzebną szaremu społeczeństwu skupionemu na walce o byt, a obywatele zostawiają obronę swojego kraju, ziemi, kobiet wyłącznie "armii profesjonalnej" tj. ludziom którym się płaci za walkę i walczą za kasę, nie za ideę. Dorzućmy konsumpcjonizm który dawno już przekroczył to czego potrzebujemy i to co ułatwia nam życie i mamy receptę na klęskę. A i oczywiście emigranci z innych kręgów kulturowych, nie asymilujący się i narzucający własne prawa - zamiast dzieci , bo po co je mieć jak można wszystko przehulać i bawić się całe życie, a na emerytury zapracują właśnie emigranci. Ktoś jeszcze nie pasuje do tego świata?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki