Brexit zuboży brytyjskie gospodarstwo domowe o 1250 funtów rocznie

Brexit zuboży brytyjskie gospodarstwa domowe średnio o 1250 funtów rocznie szacuje niezależny Instytut Studiów Fiskalnych. Opiera on swoją prognozę na ocenach Urzędu Odpowiedzialności Budżetowej, którego rolą jest analizowanie finansów państwa na potrzeby brytyjskiego rządu.

Brexit zuboży brytyjskie gospodarstwo domowe o 1250 funtów rocznie
Brexit zuboży brytyjskie gospodarstwo domowe o 1250 funtów rocznie (YAY Foto)

Instytut Studiów Fiskalnych zauważa, że wzrost płac realnych zatrzymał się już w 2008 roku, ale Brexit przedłuży ten trudny okres na kolejne co najmniej cztery lata - do końca dekady. Mniej odczują to emeryci, dzięki hojnej formule rewaloryzacji, ale ucierpi standard życia rodzin uzależnionych od regularnych płac.

Kłóci się to z optymizmem kanclerza skarbu, Philipa Hammonda, który powiedział w środę w Izbie Gmin, że rysujące się obecnie ożywienie gospodarcze dotyczy tylko Londynu i okolic, ale że każdy z krajów i regionów Wielkiej Brytanii ma dziś rekordową liczbę zatrudnionych.

Dyrektor Instytutu Studiów Fiskalnych podkreśla jednak, że wzrostowi zatrudnienia nie towarzyszy wzrost zarobków. Paul Johnson powiedział internetowej gazecie "The Independent", że obecna dekada będzie pod tym względem najgorsza przynajmniej od czasu II Wojny Światowej, a może nawet Wielkiego Kryzysu lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Grzegorz Drymer, Londyn/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~lol

Znowu jakieś pseudowyliczanki strefy 51

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil