REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Brexit? Jaki Brexit? Brytyjska gospodarka wciąż rośnie

2016-10-27 10:30
publikacja
2016-10-27 10:30
Brexit? Jaki Brexit? Brytyjska gospodarka wciąż rośnie
Brexit? Jaki Brexit? Brytyjska gospodarka wciąż rośnie
fot. Toby Melville / / Reuters

Dynamika produktu krajowego brutto w Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale 2016 roku wyniosła 0,5% kdk i 2,3% rdr – podało Biuro Statystyki Narodowej (ONS).

Był to wynik lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się dynamiki brytyjskiego PKB na poziomie 0,3% kdk i 2,1% rdr. Kwartał wcześniej druga gospodarka Europy urosła o 0,7% kdk i 2,1% rdr.

„Jest niewiele wyraźnych dowodów na bezpośredni wpływ następstw głosowania” – skomentował dane Joe Grice, główny ekonomista ONS. Referendum, w którym większość głosujących Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem przez Zjednoczone Królestwo struktur Unii Europejskiej, odbyło się 23 czerwca.

Zatem dzisiejszy raport o PKB był pierwszym całościowym opisem brytyjskiej gospodarki po czerwcowym głosowaniu. Nie potwierdził on opinii pesymistów, że Brexit wywoła natychmiastowe załamanie brytyjskiej gospodarki.

Nawet Bank Anglii nieco „spanikował” i spodziewał się wzrostu PKB w trzecim kwartale o zaledwie 0,2% kdk. Odczyt na poziomie 0,5% kdk prawdopodobnie przekreśla szansę na drugą obniżkę stóp procentowych. W sierpniu Bank Anglii ściął główną stopę procentową z rekordowo niskich 0,5% do zaledwie 0,25% i wznowił program skupu aktywów (QE).

Na lepsze od oczekiwań dane o brytyjskim PKB pozytywnie zareagował funt. Kurs GBP/USD podskoczył z 1,2236 do 1,2270, by do 11:00 wycofać się w pobliże 1,2226 dolara za funt. Na polskim  rynku międzybankowym brytyjska waluta kosztowała 4,8556 zł i była o grosz droższa niż w środę.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~Siwy
Ceny zaczynają wzrastać bo funt nisko stoi. Leki importowane do kraju już nie są opłacalne a tu piszący artykuł chyba pojęcie o biznesie ma jak o gruszkach na wierzbie
~Gos
A co do braku rąk do pracy to mają Hindusów którym chętnie dają wizy, a to pracowity naród i bardzo przyjaźnie nastawiony do świata.
~Incognito
wysadzić eurokołchoz w powietrze
~aha
„Jest niewiele wyraźnych dowodów na bezpośredni wpływ następstw głosowania” – skomentował dane Joe Grice, główny ekonomista ONS
No panie gówny ekonomista: katastrofa na funcie- bezpośrednio wpłynie import/eksport. Będzie też problem z siłą roboczą- części prac Brytyjczycy nie chcą wykonywać, ze względu
„Jest niewiele wyraźnych dowodów na bezpośredni wpływ następstw głosowania” – skomentował dane Joe Grice, główny ekonomista ONS
No panie gówny ekonomista: katastrofa na funcie- bezpośrednio wpłynie import/eksport. Będzie też problem z siłą roboczą- części prac Brytyjczycy nie chcą wykonywać, ze względu na kiepskie płace i brak prestiżu. Jeżeli nowi emigranci się nie pojawią w wymaganej liczbie przez kłopoty wizowe też będzie problem ze wzrostem. Niski funt też nie zachęca do przyjazdu na wyspy.To jest tylko część kłopotów jakie się pojawią
~Robotyk
Gospodarka rośnie, przemysł się rozwija. Mamy 15% więcej zamówień na maszyny niż przed referendum. Do dupy z UE!
~8883i3o09
do tzw. ,,mądrych'' tutaj ... BREXIT JEST!!! ... WB oficjalnie nie musi brać udziału w nasiadówach darmozjadów EUnucholandu, a ponieważ Europa bez WB ... a nawet Andory nie istniej już do przynajmniej 40 lat więc lepiej kasować Bruksele na wolnym handlu niż zginac się w pól merkel i SSchultzowi i jeszcze smarować do tzw. ,,mądrych'' tutaj ... BREXIT JEST!!! ... WB oficjalnie nie musi brać udziału w nasiadówach darmozjadów EUnucholandu, a ponieważ Europa bez WB ... a nawet Andory nie istniej już do przynajmniej 40 lat więc lepiej kasować Bruksele na wolnym handlu niż zginac się w pól merkel i SSchultzowi i jeszcze smarować im.... Polska powinna jak najszybciej wystapc z tuskolandu!!!
~goldman
ty brexit jak ci prawdziwi angole kiedys wp------dola zato ze jestes i tak bolox poles to ci sie szybko milo0sc do ojczyzny przypomni
~TylkoPytam
Jeżeli brytyjski pkb rośnie (w funtach) 2.3% r.r. to jak wygląda ten sam wzrost przeliczony na EUR albo USD?
~porazenty
Co za głupi tytuł. Przecież formalnie nie ma brexitu. I tak na prawdę nie wiadomo kiedy się zacznie. Ale jak się zacznie to wtedy zobaczymy jak WB da sobie radę.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki