REKLAMA

Brakuje powierzchni biurowych w Warszawie. To wpływa na wzrost stawek czynszów

2023-08-27 13:00
publikacja
2023-08-27 13:00

W pierwszym półroczu tego roku do użytku w Warszawie oddano zaledwie 18,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. To najgorszy wynik od lat. Ograniczona podaż przekłada się na wzrost stawek czynszów i wydłużenie czasu trwania umów.

Brakuje powierzchni biurowych w Warszawie. To wpływa na wzrost stawek czynszów
Brakuje powierzchni biurowych w Warszawie. To wpływa na wzrost stawek czynszów
fot. Maria Teneva / / Unsplash

Luka podażowa na warszawskim rynku biurowym to wynik kilku czynników: pandemii, spowolnienia gospodarczego, rosnących kosztów utrzymania nieruchomości czy zmian w sposobie wykonywania pracy, związanych z wejściem pracy zdalnej do Kodeksu pracy. To także efekt zwiększonego popytu ze strony ukraińskich firm, które w związku z wojną coraz częściej przenoszą się do Polski.

- Jesteśmy w takiej sytuacji na rynku, gdy nowe projekty oddawane będą dopiero za dwa-trzy lata, a projekty, które teraz pozostały do skomercjalizowania, są już w znacznym stopniu wynajęte. W konsekwencji najemcy poszukujący biura i chcący się przeprowadzić do lepszej lokalizacji, bardziej nowoczesnego biura, mają do wyboru często maksymalnie dwa lub trzy projekty - tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Jakub Potocki.

Łączna powierzchnia na stołecznym rynku biurowym na koniec I półrocza 2023 roku sięgnęła 6,25 mln mkw. Nowa podaż jest jednak na rekordowo niskim poziomie. Zgodnie z raportem Axi Immo „Rynek biurowy w Warszawie - I połowa 2023 roku” w tym okresie oddano do użytku zaledwie 18,7 tys. mkw. Dla porównania w całym 2021 roku było to ponad 300 tys., a w 2022 roku - niemal 250 tys. mkw. Dodatkowo wszystkie obiekty oddane do użytku w ostatnich miesiącach powstały w strefach pozacentralnych, a to centrum cieszy się największym zainteresowaniem firm.

- W centrum miasta na jedną powierzchnię jest kilka zainteresowanych firm. To wynajmujący często wybiera albo też powierzchnia zostanie wynajęta temu, który pierwszy sfinalizuje kontrakt. Możemy przewidywać, że w najbliższym roku ten trend raczej się utrzyma - ocenia Jakub Potocki.

Popyt na warszawskim rynku biurowym w całym pierwszym półroczu 2023 roku wyniósł niemal 326 tys. mkw. Centrum i Centralny Obszar Biznesu skupiły 58 proc. zainteresowania najemców. To właśnie w podstrefie biurowej Centrum-Zachód, blisko ronda Daszyńskiego, powstaje obecnie najwięcej powierzchni biurowej. Wśród kluczowych projektów są m.in. The Bridge, Biurowiec B w ramach projektu wielofunkcyjnego Towarowa 22 czy The Form. Mają one zostać oddane do użytku w latach 2024-2025. Na koniec czerwca br. w budowie pozostawało ok. 230 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej.

- Firmy, chcąc zachęcić ponownie pracowników do pracy z biura, kładą duży nacisk na to, żeby biuro było w odpowiedniej lokalizacji, blisko metra, jak również na to, żeby było możliwie przyjazne dla pracowników - podkreśla ekspert Axi Immo. - Duża popularność Centralnego Obszaru Biznesu i szeroko pojętego centrum Warszawy na pewno będzie widoczna w odpływie najemców ze starszych projektów, które swoim standardem nie spełniają kryteriów biur klasy A czy nawet B. Najemcy będą się przenosić do nowszych projektów, a te starsze będą miały kilka opcji dalszego funkcjonowania - albo oferować bardzo atrakcyjne warunki najmu dla klientów, albo przejść mniej lub bardziej gruntowną rewitalizację.

Zainteresowanie najemców centralnymi strefami Warszawy potwierdzają wskaźniki pustostanów. Od II kwartału 2021 roku systematycznie spada (o 3,9 pkt proc.) poziom niewykorzystanej powierzchni biurowej w centrum i obecnie wynosi 9,9 proc. W pozacentralnych strefach Warszawy współczynnik powierzchni niewynajętej wyniósł 12,7 proc. na koniec I półrocza 2023 roku. To poziom o 1,3 pkt proc. wyższy niż dwa lata temu.

Obecnie niemal połowa budynków biurowych w centralnych strefach Warszawy nie ma powierzchni do wynajęcia od zaraz, a niemal połowa wolnej powierzchni znajduje się w 15 obiektach. Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się lokalizacje, które jeszcze dekadę temu przyciągały najemców. Obecnie na Służewcu jest najwięcej wolnej powierzchni - ok. 220 tys. mkw., a wskaźnik pustostanów przekroczył tu 20 proc.

- Mamy już tam do czynienia z kilkoma takimi sytuacjami, kiedy stare budynki biurowe są wyburzane i na to miejsce powstaną nowe projekty mieszkaniowe. Natomiast na pewno dalej te lokalizacje będą się cieszyły popularnością. To przede wszystkim tańsza alternatywa dla centralnych lokalizacji, więc swoje biura lokują tam firmy np. z branży service czy takie, które potrzebują mieć biuro blisko tras wylotowych z Warszawy czy lotniska Okęcie - zauważa Jakub Potocki.

Na koniec II kwartału 2023 roku czynsze wyjściowe wynosiły 18-27,5 euro za mkw. w prestiżowych budynkach zlokalizowanych w strefach centralnych. W innych dzielnicach czynsze zaczynały się już od 10 euro.

- Rosną zarówno stawki ofertowe, jak i stawki efektywne. Z odmienną sytuacją mamy do czynienia na Służewcu Przemysłowym na Mokotowie, gdzie poziom pustostanów przekracza 20 proc., popyt nie jest tak duży, a zainteresowanie powierzchnią nie wróciło do poziomu sprzed pandemii. W konsekwencji najemcy mogą liczyć na znacznie atrakcyjniejsze warunki najmu - mówi ekspert Axi Immo.

Przy szybujących w górę opłatach eksploatacyjnych i rosnących stawkach czynszu część właścicieli biurowców wymaga dłuższej umowy najmu. Już na koniec 2022 roku Axi Immo oceniało, że na fali renegocjacji czy podczas podpisywania nowych kontraktów będziemy świadkami transakcji na minimum siedem lat. Na zachodzie Europy średni czas najmu wynosi już nawet 12 lat.

- Większość zawieranych umów to są nowe umowy, czyli związane z relokacjami, mniej niż połowa to renegocjacje. Natomiast zwłaszcza w centrum, w związku z luką podażową, spodziewamy się w kolejnych miesiącach takiej sytuacji, że więcej umów będzie zawieranych w formie renegocjacji. Najemcy będą się decydowali pozostać w obecnym biurze z uwagi na brak realnej alternatywy - ocenia Jakub Potocki. 

Źródło:
Tematy
Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
tomek323
W Warszawie jest pełno pustych powierzchni biurowych; prawie na każdym biurowcu wiszą ogłoszenia: WYNAJMĘ!
vacarius
A po co komu biuro. Gdy można kupić mieszkanie jak Zaor i zrobić tam biuro.
zoomek
Wyluzujta - kwestia paru lat i SI wywali na bruk 80-90% pracowników biurowych. Ostatnie chwile brania czyszu za to!
derper
Widzę, że niczego nie nauczyła cię rewolucja przemysłowa. W tamtych czasach też był płacz, że maszyny zabiorą wszystkim pracę. Poczytaj trochę, bo tylko kompletny matoł wchodzi dwa razy w tą samą kupę.
Raffmo
są inne miasta w których można nająć biura jak np. Łódź. Nawet taniej będzie.
zops
W nowo wybudowanym kasynie, w podziemiach ze solidnym stropem i kondygnacjami ponad poziomem ulicy, z maszynami do gry sterowanymi - uwaga(!) centralnie z komputera centralnego, wygrałem ostatnio 4 zł. A jeżeli ktoś twierdzi, że krupierzy pofolgowali mnie i "dali wygrać," no to niech powie im, albo krupierom, aby dali mnie W nowo wybudowanym kasynie, w podziemiach ze solidnym stropem i kondygnacjami ponad poziomem ulicy, z maszynami do gry sterowanymi - uwaga(!) centralnie z komputera centralnego, wygrałem ostatnio 4 zł. A jeżeli ktoś twierdzi, że krupierzy pofolgowali mnie i "dali wygrać," no to niech powie im, albo krupierom, aby dali mnie więcej wygrać.
jenak
Mniej się buduje?

Śladu węglowego będzie mniej....
donkojot
W biurowcu gdzie pracuję (centrum Warszawy) od kilku lat połowa piętra stoi niewynajęta. Wydaje się że artyluł pisany na zamówienie.
trolley
O mój boże, co za bzdury! Możecie walnąć stawki X5, najwyżej jeszcze więcej firm pójdzie w pracę zdalną. Prawda jest taka że za chwilę będą masowe bankructwa w powierzchniach komercyjnych w tym biurowych. To już się dzieje w wysokorozwiniętych krajach. https://m.pl.investing.com/news/economy/kiedy-nadejdzie-mega-krach-z-bankructwami-O mój boże, co za bzdury! Możecie walnąć stawki X5, najwyżej jeszcze więcej firm pójdzie w pracę zdalną. Prawda jest taka że za chwilę będą masowe bankructwa w powierzchniach komercyjnych w tym biurowych. To już się dzieje w wysokorozwiniętych krajach. https://m.pl.investing.com/news/economy/kiedy-nadejdzie-mega-krach-z-bankructwami-na-rynku-nieruchomosci-masowymi-zwolnieniami-i-hiperinflacja-381982

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki