REKLAMA

Braki surowców rzucają Europę na kolana

2021-12-28 09:14
publikacja
2021-12-28 09:14
Braki surowców rzucają Europę na kolana
Braki surowców rzucają Europę na kolana
fot. Igor shumakov / / Shutterstock

Ceny energii elektrycznej na początek przyszłego roku przekraczają w Europie już 6 tys. zł/MWh. Powód? We Francji brakuje dostępnych elektrowni atomowych, w Niemczech gazu, w Wielkiej Brytanii wiatru, a w Polsce węgla i to tak bardzo, że elektrownie ograniczają już produkcję. Jednak rynek obstawia, że najgorsze przed nami, do czego dołożą się kolejne wyłączenia elektrowni atomowych w Niemczech.

Niemal wszystkie bloki największej w Polsce i UE elektrowni opalanej węglem kamiennym, Kozienice, będą dziś stać lub pracować ze zmniejszoną mocą. Wyjątkiem będą godziny szczytowego zapotrzebowania, bo poniedziałek po Świętach to dla energetyków jeden z najtrudniejszych dni w roku. Po kilkudniowych odstawieniach wiele bloków węglowych ma problemy z powrotem do pracy, aby pokryć rosnące zapotrzebowanie odbiorców. Dlatego operator chce mieć do dyspozycji wszystko, co jest w stanie dostarczyć moc.

Europa przejechała się na drogim gazie

Europejscy konsumenci doświadczają właśnie rekordowo wysokich cen gazu ziemnego. Politycy zrzucają winę na zimę, Gazprom i Putina, ale prawdziwe przyczyny gazowego kryzysu leżą znacznie głębiej.

Brakuje węgla w Polsce

Wieczorem większość jednostek w Kozienicach ponownie zmniejszy jednak generację. Podobnie będzie w elektrowni Dolna Odra. Szczegółowych przyczyn ich niedyspozycji Enea i PGE nie podają, ale łatwo się domyślić, że najprawdopodobniej to efekt krytycznie niskich zapasów węgla. Obie elektrownie już wcześniej poinformowały Urząd Regulacji Energetyki, że ich zapasy spadły poniżej poziomu obowiązkowego. Takich elektrowni i elektrociepłowni jest w kraju znacznie więcej.

Braki węgla to efekt niespodziewane wysokiego zapotrzebowania na energię z polskich elektrowni. Według wstępnych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych od stycznia do listopada wyprodukowały one aż o 31% energii więcej niż przed rokiem, spalając o kilka milionów ton węgla więcej. Ten wzrost w większości generowany jest eksportem energii za granicę, gdzie od kilku miesięcy ceny prądu są znacznie wyższe niż w Polsce.

Brakuje atomu we Francji

Energię z całej Europy, także z Polski, za pośrednictwem Niemiec, zasysa przede wszystkim Francja – do niedawna największy na kontynencie eksporter prądu. Jeszcze w grudniu 2020 roku Francuzi wspierali swoich sąsiadów eksportem netto na poziomie nawet 10 GW. W tym miesiącu potrafili importować po 13 GW. Dla porównania to połowa zimowego zapotrzebowania całej Polski.

WysokieNapiecie.pl

Ta zmiana to efekt nadzwyczaj niskiej dostępności francuskich elektrowni atomowych. W wielu z nich trwają remonty, które nie mogły zostać przeprowadzone zgodnie z pierwotnym harmonogramem z powodu pandemii. Na domiar złego w dwóch remontowanych jednostkach wykryto usterki, które wydłużą ich remonty i wymusiły zatrzymanie dwóch kolejnych reaktorów o tej samej konstrukcji ze względów bezpieczeństwa. Każdy z nich ma moc 1,5 GW. W efekcie w styczniu francuski operator systemu przesyłowego, RTE szacuje, że dostępność elektrowni atomowych będzie na poziomie 45-55 GW, w stosunku do średniej z lat 2010-2019 na poziomie 55-65 GW. Tymczasem zapotrzebowanie kraju na moc już przekracza 80 GW, a rekordowy popyt w trakcie rzadkiej fali mrozów potrafi tam podbić go do 100 GW.

Dlaczego brakuje gazu w Niemczech? Z jakimi problemami borykają się Anglia i Skandynawia? Jakie są pomysły na przyszłość? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Bartłomiej Derski

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (131)

dodaj komentarz
drzaraza
Jak w Korei Północnej tylko ,że tam cały parlament UE stanąłby pod ścianą razem ze swoimi dyrektywami …… A zaczęło się od prostowania bananów.
jaszczura
kolejny trollo, przybywa was na bnakierze
mmm_to_ja
Trochę nie możliwe. Rozpędzenie generatora to kilka dni. Więc ciekawe.
zbyszek_
Paczka swieczek 30sztuk kosztuje 40pln, 2 swieczki na pomieszczenie to malo. A wyjdzie to przy 4rech pokojach koszt 320pln/miesiac.
To drozej niz zarowki zarowe 60watt....
antek10
Unijna polityka proekologiczna jest tak samo bez sensu jak te lockdowny gospodarki w tzw walce z pandemią. Ale to chyba odgórne wytyczna aby uwalić gospodarki wszystkich krajów.
jaszczura
Lepsza rosyjska antyekologiczna - prościej, prawda??
eveddd
to już było, USA< ENRON.
adashi
Kłamstwa i bzdury. Nagle w całej Europie zniknęła energia. Tak samo jak COVID do pandemia od której cały świat umiera. Żenada.
obiektywny_komentator odpowiada jaszczura
Na przykład to, że paru kolesi i koncernów w Europie musi koniecznie zarabiać na Nord Stream i pani Merkel im w tym pomogła -stąd obecne problemy. Bo Putin walczy o certyfikację A także to, że wkrótce energię z elektrowni atomowych w Polsce kupisz od tercetu Sołowow-Kulczyk-Solorz. I zapłacisz jak za przejazd Autostradą Wielkopolską.Na przykład to, że paru kolesi i koncernów w Europie musi koniecznie zarabiać na Nord Stream i pani Merkel im w tym pomogła -stąd obecne problemy. Bo Putin walczy o certyfikację A także to, że wkrótce energię z elektrowni atomowych w Polsce kupisz od tercetu Sołowow-Kulczyk-Solorz. I zapłacisz jak za przejazd Autostradą Wielkopolską. I że taki PiS im w tym już jawnie pomaga.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki