"Brak nagrody za wyzysk" - pracownicy Amazona chcą zablokować nagrodę dla Jeffa Bezosa

Weronika Szkwarek2018-04-18 09:38redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-04-18 09:38

24 kwietnia pracownicy Amazona zaplanowali akcję mającą na celu zwrócenie uwagi Jeffa Bezosa na problemy pracowników. W zorganizowanym wydarzeniu wezmą udział pracownicy z Polski i Niemiec, którzy tego dnia przybędą do Berlina na rozdanie nagród koncernu Axel Springer. 

W przyszłym tygodniu zatrudnieni w polskich oddziałach Amazona zaplanowali demonstrację podczas gali rozdania nagród Axel Springer. Jeff Bezos zostanie nagrodzony za wizjonerski model biznesowy i talent do innowacji. Inicjatywa Pracownicza i Solidarność zrzeszone w Amazonie w Polsce zamierzają wręczyć dyrektorowi generalnemu korporacji symboliczne negatywne feedbacki od zatrudnionych i głosić hasła "Brak nagrody za wyzysk" czy "Amazon powoduje choroby". 

/ FORUM

– Co tydzień menadżerowie wręczają nam negatywne feedbacki, nawet gdy osiągamy 99 proc. normy – twierdzą, że wystarcza 4 pod rząd lub 6 w roku, aby nas zwolnić. Dlatego gdy Jeff Bezos wkrótce przyjedzie do Europy, 24 kwietnia do Berlina, podążymy za nim, by wręczyć mu setki negatywnych feedbacków – tym razem od nas! – podaje Inicjatywa Pracownicza w oficjalnym komunikacie. 

Na tę okazję związkowcy przygotowali internetowy formularz, gdzie pracownicy mogą zgłosić swoje problemy. W ramach zachęty do wypełnienia ankiety, Inicjatywa Pracownicza napisała następujący nagłówek: "Opisz, co Ci się nie podoba w Amazonie: normy? czas przerw? zarobki? Inne? Zbieramy Wasze głosy. Razem z nami możesz zawieźć je do Berlina”.

Niemieckie ugrupowania zawodowe połączyły się z polskimi związkami, aby wspólnie z większą mocą pokazać, że sprzeciwiają się panującym w Amazonie warunkom zatrudnienia. Ich zdaniem, „wizjonerski” model wyzysku Bezosa prowadzi do wysokiej zachorowalności, a także psychicznych i fizycznych długofalowych urazów wśród pracowników

O komentarz w sprawie zapytaliśmy polskie biuro prasowe Amazona. - Podobnie jak w przypadku większości firm, posiadamy oczekiwania dotyczące wyników pracy zatrudnionych u nas osób. Cele ustalamy obiektywnie, w oparciu o analizę dotychczasowych osiągnięć członków naszego zespołu. Znakomita większość osób zatrudnionych w naszych Centrach logistyki E-Commerce osiąga doskonale wyniki. Dla przykładu, w naszym Centrum Logistyki E-Commerce w Poznaniu z powodu braku realizacji założonych celów, na przestrzeni całego roku 2014, umowa została wypowiedziana zaledwie dwóm pracownikom, a w całym roku 2015 - dziewięciu - podała Marzena Więckowska, zaprzeczając tym samym informacjom podanym przez związki zawodowe w sprawie skali zwolnień związanych z negatywną oceną zatrudnionych. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
inwestujacy01
ktoś kto wymyślił te całe korporacje to powinien wisieć już nie powiem za którą cześć ciała. wyzysk, mobbing, gnojenie człowieka. współczuję wszystkim co pracują w korporacjach. najlepsze jest to, że te firmy myślą że jak w miarę dobrze zapłacą pracownikowi to należy on już do firmy i mogą zrobić z nim ktoś kto wymyślił te całe korporacje to powinien wisieć już nie powiem za którą cześć ciała. wyzysk, mobbing, gnojenie człowieka. współczuję wszystkim co pracują w korporacjach. najlepsze jest to, że te firmy myślą że jak w miarę dobrze zapłacą pracownikowi to należy on już do firmy i mogą zrobić z nim co chcą bo go kupili jak jakąś rzecz w sklepie. porażka i żenada.
skaurus
Moi drodzy, właściciel Amazona nie jest najbogatszy na świecie w nagrodę za piękny wyglad czy dobre uczynki. Jest bezwzględny, a lista jego przewinień jest wprost proporcjonalan do zer na koncie. Przyy stawce o jaką gra musiał pójść na układ z cała kategorią ludzi których nie zaprosicie na niedzielny obiad do mamy.Moi drodzy, właściciel Amazona nie jest najbogatszy na świecie w nagrodę za piękny wyglad czy dobre uczynki. Jest bezwzględny, a lista jego przewinień jest wprost proporcjonalan do zer na koncie. Przyy stawce o jaką gra musiał pójść na układ z cała kategorią ludzi których nie zaprosicie na niedzielny obiad do mamy... Ma niejednego trupa w szafie (i to nie metafora) a taki protest to on doprawia pieprzem i zjada na śniadanie.
niepelnosprawny_org
blokada drogi na początek, pileczki pinpongowe dla prezesa better salary or better lawer...
azkanel
Pracownicy spółek skarbu państwa mają od 2 lat tak dokręconą śrubę że coraz więcej idzie na zwolnienia z powodu depresji i boją się cokolwiek powiedzieć więc pracownicy Amazona pracują w normalnych warunkach jakie obecnie panują (są niepisanym standardem)
inwestujacy01
ta, szczególnie pracownicy wyższego szczebla z PiSu, którzy sobie podnieśli zdrowo pensje i wypłacają nagrody. w moim mieście z urzędzie skarbowym pracuje rok rocznie coraz więcej ludzi. już siedzieć nie mają gdzie tyle się ich tam namnożyło. i wszystko po to aby nękać zwykłego obywatela i prześwietlać 10x każdą ta, szczególnie pracownicy wyższego szczebla z PiSu, którzy sobie podnieśli zdrowo pensje i wypłacają nagrody. w moim mieście z urzędzie skarbowym pracuje rok rocznie coraz więcej ludzi. już siedzieć nie mają gdzie tyle się ich tam namnożyło. i wszystko po to aby nękać zwykłego obywatela i prześwietlać 10x każdą jego uczciwie zarobioną złotówkę. do łopaty bym zagonił tych wszystkich nieudaczników bo do niczego innego się nie nadają.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki