REKLAMA

RAPORT EBCWysoka inflacja w strefie euro? 72 proc. to wina Putina

2023-08-01 15:30
publikacja
2023-08-01 15:30

Nowy raport Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że szantaż energetyczny Rosji odpowiadał w połowie 2022 r. za 72 proc. inflacji w strefie euro - napisał we wtorek w mediach społecznościowych prezes PFR Paweł Borys. Proces stabilizacji cen w Polsce ma trać ok. 2,5 roku - dodał.

Wysoka inflacja w strefie euro? 72 proc. to wina Putina
Wysoka inflacja w strefie euro? 72 proc. to wina Putina
fot. Sputnik / /  Reuters / Forum

Prezes PFR dodał na Twitterze, że gdyby nie Putin, inflacja wyniosłaby 2,3 proc. zamiast 8,3 proc. Zaznaczył, że był to największy szok od trzech dekad.

Borys zauważył ponadto, że energetyczny szok podażowy ma o 60 proc. silniejszy wpływ na inflację w krajach z mocnym popytem, wzrostem PKB i wyższą inflacją - takich jak Polska i kraje regionu. Jego zdaniem dobrze wyjaśnia to większość różnicy w stopie inflacji pomiędzy Polską a strefą euro.

Zdaniem prezesa PFR przyczyną mocniejszego wzrostu inflacji w niektórych krajach, jak Polska, jest "łatwość przenoszenia (pass-through) przez firmy wyższych kosztów na ceny w gospodarkach z silniejszym wzrostem (popytem) przy wyższych oczekiwaniach inflacyjnych".

Jak dodał Paweł Borys, szok inflacyjny trwa 1,5 roku w krajach niższej inflacji wobec 2,5 roku w krajach wyższej inflacji i szybszego wzrostu, ale wpływ na PKB jest aż o połowę niższy w tych drugich. "Uzasadnia to strategię miękkiego lądowania - wyższy wzrost realnych dochodów w Polsce niż w strefie euro od 2019 r." - zaznaczył. PAP)

wkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (41)

dodaj komentarz
sandman77
NIEEEEEEEEEEEEEE. Przecież wszędzie piszą, że to wina PISu
zoomek
Nie Putina - sami przestaliśmy brać tańsze i potem płacz że od Żyda z USA 5 razy drożej. No q-wa - macie logikę!
arniszwarz
Inflacja to wzrost bazy monetarnej w danym kraju lub obszarze, którego skutkiem jest wzrost cen. Zatem czy Putin steruje EBC oraz NBP? Nie.
lutobor
Ale gdyby Putin nie przepędził zarazy C-19, to być może inflacja byłaby jeszcze większa a krematoria nie nadążyłby z paleniem.
Raffmo
a w roSS.ji faszysta putin odpowiada za 100% inflacji!
zoomek
Nie to że kocham pułkownika KGB ale:
https://www.bitchute.com/video/fwzTywKP5liP/
https://www.bitchute.com/video/axfYn3MR2jiO/
Skoro szukasz SS.
rick7
Ta "inflacja" to w rzeczywistości realny wzrost kosztów surowców sprowadzanych tym razem z USA, Norwegii czy Arabii.
Nie jest inflacją to, że zamiast sprowadzać tani surowiec z Rosji sprowadzamy go droższymi środkami transportu bo np. tankowcami zamiast rurą.
Po drugie to nie Rosja wprowadziła embargo na swoje
Ta "inflacja" to w rzeczywistości realny wzrost kosztów surowców sprowadzanych tym razem z USA, Norwegii czy Arabii.
Nie jest inflacją to, że zamiast sprowadzać tani surowiec z Rosji sprowadzamy go droższymi środkami transportu bo np. tankowcami zamiast rurą.
Po drugie to nie Rosja wprowadziła embargo na swoje własne surowce i to nie Rosja wysadziła w powietrze Nordstream, ale CIA rękami Polaków i Ukraińców.
Przyczyny wzrostu cen w UE leżą po stronie UE, na skutek nałozonego embarga na surowce rosyjskie i dodruku pieniadza czyli okradania obywateli UE, bo pieniądz jest ekwiwalentem pracy.
Oznacza to, że poziom życia obniżył się na skutek wojny UE z Rosją za pomocą blokad na Rosję i ten stan już nigdy się nie zmieni. Beneficjentem tego stanu bedą wszyscy oprócz UE. Dodatkowo dodruk pieniądza jeszcze bardziej zuboży klasę średnią, która jest trzonem gospodarki
proanty
Ale jak to? Toż to my mieliśmy Putka tyzmać za kochones a wy redaktożyny twierdzicie, że odwrotnie jest. To Putek nas dyma? Proszę natychmiast sie autocenzurować i skasować ten niezgodny z doktryną uuropejskiego ładu szmatławy artykuł. Wywrotowcy...
ministerprawdy
Tak jest : Putin odpowiada za rekordowe zyski Orlenu i innych państwowych czy kontrolowanych przez PiS firm energetycznych! To Putin w sklepach zmianiał ceny na produkty kupione do magazynów i potem sprzedawane z mega marżą - to on krocie na cukrze czy oleju zarobił! Powinni osądzić go za to bezlitośnie!

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki