REKLAMA

Borys: Partycypacja w PPK po trzech etapach wynosi 30,4 proc.

2020-12-21 12:40, akt.2020-12-21 15:09
publikacja
2020-12-21 12:40
aktualizacja
2020-12-21 15:09
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych po wdrożeniu pierwszych trzech etapów wynosi 30,4 proc. - poinformował w trakcie poniedziałkowej konferencji prezes PFR Paweł Borys.

"Partycypacja łączna w PPK wynosi ponad 30 proc. (30,4 proc. – prezentacja), jeśli uwzględnimy PPE, można powiedzieć, że co trzeci pracownik gromadzi oszczędności wspólnie z pracodawcą” - powiedział Paweł Borys.

„Łączna liczba pracowników w firmach zatrudniających ponad 20 pracowników to nieco ponad 7.381 tys. Firmy, które posiadają aktywny program, czyli chociaż jedną umowę o prowadzenie PPK, zatrudniają ponad 5.550 tys. pracowników. W przypadku zatrudnienia w tej grupie firm, które posiadają PPE bądź PPK jest to łącznie 6.122 tys. pracowników” - powiedział.

Dodał, że blisko 1.689 tys. pracowników uczestniczy w PPK po III etapie, a włączając także Pracownicze Plany Emerytalne, blisko 2.050 tys. pracowników gromadzi już oszczędności emerytalne wspólnie z pracodawcą.

„Łączna liczba firm, objętych etapami od I do III to 66,7 tys. Z tego firm, które podpisały umowy o zarządzanie PPK, czyli takich które wybrały instytucję do zarządzania programem jest 57,7 tys. Blisko 9 tys firm, głównie małych i średnich nie zawarło w ogóle umowy o zarządzanie programem PPK. Oczywiście zgodnie z ustawą będziemy te firmy w I kw. wzywali do tego, aby takie umowy zostały zawarte" - powiedział prezes.

Zwrócił uwagę, że tym co miało kluczowy wpływ na partycypację podczas II i III etapu wdrażania PPK było to, że w blisko 32 tys. firm nie zawarto żadnej umowy o prowadzenie PPK.

"Innymi słowy 32 tys. firm tak naprawdę efektywnie nie posiada aktywnych programów PPK i efektywnie nie wdrożyło tego programu. Są to głównie firmy z III etapu, czyli zatrudniające między 20 a 50 pracowników. To skutkuje tym, że spośród 66,7 tys. firm, w tej chwili 25,7 tys. posiada aktywny program PPK. Te firmy zatrudniają łącznie około 5,7 mln pracowników" - podał.

Wskazał, że statystyki wskazują na bardzo wyraźną zależność - im mniejsza firma tym trudniej o partycypację. Firmy, które nie mają żadnej umowy o prowadzenie to właśnie te najmniejsze podmioty.

„Chcielibyśmy, żeby na tym etapie pracowników było więcej. Zakładaliśmy jako PFR, że w tym momencie ta liczba uczestników będzie około 500-700 tys. większa. Nie mniej uważamy, że dalsze skuteczne wdrażanie tego programu przyczyni się do tego, że w kolejnych latach liczba uczestników się zwiększy” - dodał.

W PRZYSZŁOŚCI PARTYCYPACJA WZROŚNIE

Paweł Borys poinformował również, że zaktualizowanym celem po wdrożeniu IV etapu PPK jest minimum 3,5 mln uczestników i poziom partycypacji około 1/3. Do 2025 r. celem jest minimum 4,5-6,0 mln pracowników i partycypacja na poziomie 40-50 proc., a celem długoterminowym jest minimum 6,0-8,0 mln pracowników i partycypacja wynosząca około 50-75 proc.

„Poziom aktywów w PPK już w tej chwili jest znaczący, jest to 2,7 mld zł. Na koniec przyszłego roku będzie to pewnie około 7-8 mld zł" - dodał.

FUNDUSZE PPK ŚREDNIO ZAROBIŁY 10 proc.

Jak wskazał Borys, pomimo kryzysu ekonomicznego i zawirowań na rynkach finansowych, fundusze zdefiniowanej daty zarządzające środkami w PPK zarobiły w 2020 r. średnio nieco ponad 10 proc. Fundusze o najdłuższym horyzoncie inwestycyjne zarobiły blisko 12,5 proc. Z kolei uwzględniając dopłaty pracodawcy i ze strony państwa, stopa zwrotu uczestnika, który przystąpił do programu w listopadzie 2019 r., wyniosła 122 proc.

"Z uwzględnieniem dopłat pracodawcy i ze strony państwa uczestnik był w stanie podwoić swój kapitał. (...) 2020 r. był ekstremalnie trudny, jeśli chodzi o zawirowania na rynkach finansowych. Ceny aktywów finansowym ulegają wahaniom i należy powiedzieć, że nie jest to (dotychczasowe wyniki inwestycyjne PPK – PAP) gwarancją na przyszłość. Chciałbym natomiast podkreślić dwa elementy, po pierwsze, ten rok pokazał, że PPK są dobrze skonstruowane pod kątem ochrony i bezpieczeństwa uczestników przed ryzykiem strat, poprzez regularne oszczędzanie i minimalizowanie ryzyka złej daty. Drugim elementem jest to, że główny benefit pracownika bierze się z dopłat, które stanowią, dla osób o przeciętnych zarobkach 1 do 1 (wobec tego co sam wpłaca - PAP). Innymi słowy prawdopodobieństwo, że ktoś straci na inwestycjach z PPK jest prawie zerowe" - powiedział Borys.

10 listopada upłynął termin na podpisanie umów o prowadzenie PPK dla firm z II i III etapu wdrażania programu. Pierwsza z grup to przedsiębiorstwa zatrudniające między 50 a 249 osób. Firmy III etapu to firmy, w których pracuje między 20 a 49 pracowników.

Wdrożony I etap obejmował około 3,9 tys. firm zatrudniających 3 mln pracowników, w ramach którego początkowo partycypacja wyniosła 39 proc.

Czwarty, ostatni etap, obejmujący pozostałe przedsiębiorstwa i jednostki sektora finansów publicznych rozpoczyna się 1 stycznia 2021 r. Jak podano jest on najbardziej liczny, a objętych nim zostanie ponad 6 mln pracowników. (PAP Biznes)

kk/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
edwinn
Ja tam nie patrze ile osób przystąpiło a ile nie, bo ja pozostałam w ppk i póki co chwale sobie tą decyzję. Nic nie musze robić, a na emeryturze, zawsze będzie to więcej finansów.
kiniaa
Jak na okres pandemii, kiedy wiele firm jeszcze nie wprowadziło ppk, to bardzo dobry wynik. Poza tym niezależnie od tego, ja przystąpiłam, bo dla mnie to niedroga i prosta metoda do dodatkowych oszczędności.
ssssssssssssssssssssssssssssss
po pierwsze ludzie prawie nic nie wiedza o ty programie np minimalna wpłata 20zł miesiecznie pracownik + 13 zł pracodawca miesięcznie + 20 zł jarek mateusz lub tadeusz jak kto woli miesiecznie wychodzi ze ja wkładam 240 zł rocznie a po roku mam ok 640 zł na koncie ppk czysty zysk ponad 100% a ryzyko 20 zł na miecha . Po po pierwsze ludzie prawie nic nie wiedza o ty programie np minimalna wpłata 20zł miesiecznie pracownik + 13 zł pracodawca miesięcznie + 20 zł jarek mateusz lub tadeusz jak kto woli miesiecznie wychodzi ze ja wkładam 240 zł rocznie a po roku mam ok 640 zł na koncie ppk czysty zysk ponad 100% a ryzyko 20 zł na miecha . Po drugie i tu jest pies pogrzebany to pracodawcy podsuwają pisma pracownikom do podpisu ze rezygnują z tego programu bo nie chcą sie dokładć I tu jest ta przepaść w liczbach
specjalnie_zarejestrowany2
Brawo pis udało się przebić Amber Gold
antybolszewik
30% pracowników chce oddać część swojej pensji aby partyjni urzędnicy zrobili z nich użytek. Proste
anty12
Jak milo ze tylu troli broni tego szamba a jednak 70% olalo temat i pewni ejeszcze ludzie sie wypisza z tego szamba.Wiecie robaczki, jak prywatna firma Wam zajuma pinindze to mozecie podac do sadu.Ale jak panstwo Wam zajuma pinindze to powiedze ze to sprawiedliwosc spoleczna.
anty12
O Panie, pamietaj jak u mnie w firmie bylo spotaknie nt tej patologii. Kazdy ich wysmial. Kazali im spier.Umnie w firmie chyba jedna madra inaczej sie zapisala do tego szamba, czyli moze cale 2%. Mateuszek pokazuje jak krasc, wiec i tym razem bedzie na smutne. Przyjdzie jakis komuch z pisu lub z Lewicy i powie ze te pinindze nie O Panie, pamietaj jak u mnie w firmie bylo spotaknie nt tej patologii. Kazdy ich wysmial. Kazali im spier.Umnie w firmie chyba jedna madra inaczej sie zapisala do tego szamba, czyli moze cale 2%. Mateuszek pokazuje jak krasc, wiec i tym razem bedzie na smutne. Przyjdzie jakis komuch z pisu lub z Lewicy i powie ze te pinindze nie sa nasze tylko szytow. Szkod mi tych 30% ze za darmo oddaja swoje pieniedze, ktoryc i tak juz nie odzyskaja.
grzegorzkubik
Ci ludzie będą mieli wyższe emerytury.
jpelerj
Czyli 70% świadomie, wbrew wszelkim kłodom, by to uczynić, wykonało wysiłek, aby wypisać się z tego "interesu". Serce rośnie, jak widzę, że wreszcie, po 400 latach na tej naszej ziemi tworzy się społeczeństwo obywatelskie i tworzy się świadomość ekonomiczna dotycząca obietnic PIS LOL
antybolszewik
Potrafisz to uzasadnić? Ich obecne pensje zostaną zainwestowane w Elektrownię Ostrołęka? Interkontynentalny Baranów? czy w inne promy? Będą mieli wielokrotny zwrot z inwestycji gdzie opiekunami są urzędnicy partyjni?

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki