Borys: PKB Polski skurczy się o 5-10 proc. w II kwartale

W II kwartale PKB Polski skurczy się o 5-10 proc., a powrót na ścieżkę wzrostu może nastąpić na przełomie 2020 i 20121 roku - napisał w portalu Business insider szef PFR Paweł Borys.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

"(...) Biorąc pod uwagę skalę kryzysu na świecie oraz walkę z epidemią, również w Polsce należy zakładać wejście gospodarki w drugim kwartale w głęboką recesję rządu co najmniej 5-10 proc. Scenariusz zatrzymania zachorowań w drugim kwartale zakłada, że sytuacja gospodarcza zacznie się stabilizować od trzeciego kwartału, a powrót na ścieżkę wzrostu może nastąpić na przełomie 2020 i 2021 roku" - napisał.

"Spada szansa na odbicie w gospodarce typu "V", a bardziej prawdopodobny jest wariant typu "U". Coraz bardziej staje się jasne, że przynajmniej do czasu szczepionki świat będzie zupełnie inny" - dodał.

map/

Źródło: PAP Biznes
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 3 tristans

"Coraz bardziej staje się jasne, że przynajmniej do czasu szczepionki świat będzie zupełnie inny"
A co dają szczepionki, oprócz zysków dla producentów ? Szczepionki nie wyeliminują wirusa, tylko nieco zmniejszą szybkość zakażeń.

! Odpowiedz
5 3 azmodhan

A mnie dziwi podejście do tej choroby na takim lajcie.
Biorąc pod uwagę statystykę to średnia śmiertelność to około 18%.
Czemu nikt o tym nie mówi?
34830 - śmiertelne
156380 - wyleczone
--> 34830/(34830+156380) => 18%
No chyba, że zakładamy, że z całej reszty już nikt nie umrze to można pisać takie głupoty jak 3% śmiertelności. Jeżeli jest inaczej proszę o korektę mojego rozumowania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 wyrobnik

Czy PKB skurczy się przed urlopem Glapińskiego we Włoszech czy dopiero po?

! Odpowiedz
35 28 lampeduza

a w Szwecji nie ma histerii, wszystko pracuje. Za 2 miesiące okaże się, że grypa Covid zabiła w PL i w Szwecji podobną ilość staruszków, ale Polacy przy okazji zabili swoją gospodarkę na 5 lat do przodu. Jako bankruci nie będą mieć kasy na opiekę zdrowia i w ciągu kilku lat umrze extra w PL x 10 osób co na grypę Covid. Jednak tego już statystyki rządowe nie pokażą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 12 sammler

Zaraz dostaniesz 99 minusów. Zbyt wyrafinowane scenariusze przedstawiasz dla prostych w gruncie rzeczy ludzi, którzy od 2 tygodni nudzą się w domach i jeżeli kiedykolwiek myśleli, to właśnie odwykli.

! Odpowiedz
36 16 search

NIe ogladasz wiadomosci, polowa Polski nie pracuje a ludza zyje sie dobrze, kasy jest mnostwo z mafi vatowskich i paliwowych i na wszystko starczy. Pierwsi w kolejce sa ci przy korycie + i rodziny w spolkach skarbu panstwa. Rzad wam da , pomoze a ksiadz poblogopslawi. Ten torunia ale najpierw musisz dac co laska na konto lub nawet mobile pay

! Odpowiedz
30 16 ziom80

Pamiętajcie, że gospodarka w ruinie to sztandarowy plan gospodarczy partii Bezprawie i olewamy konstytucje. .

! Odpowiedz
3 19 janek43

"pokarzą gest" pisze search. Synek jeszcze byki ortograficzne robi hahahaha.

! Odpowiedz
50 19 search

Rzad nic nie robi, by walczyc z kryzysem, tylko obwinia opozycje i Tuska i krzyczy ze za PO bylo gorzej i nosa zadziera jaki to mamy wzrost gospodarczy. Trzeba mierzyc rzad miara jak oni mierza czyli Ttbunal stanu za zdrade narodowa jak to niektorzy krzyczeli. Ale oni wam pokarza gest lichockiej.
I powaznie bedzie bida bo sztywne wydatki sa rozdmuchane do granic mozliwosci, Dziura bedzie ogromna a po przekroczeniu progu 55% PKB nastepny budzet bedzie musial byc bez deficytu tj. bez 500+,13 i wielu innych plusow. Zostanie jedynie koryto + i 2 mld na TVP gloszac dobra nowine ludowi ze jest wysmienicie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 23 janek43

przecież liberalne PO i Nowoczesna mówi że to rynek sam ma walczyć z kryzysem a ty chcesz żeby jakiś rząd jeszcze bardziej ingerował w rynek ? "Rząd nic nie robi" - ośmieszasz się jako liberał.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil