REKLAMA

Borys: Do procesu umorzenia subwencji z Tarczy Finansowej 1.0 przystąpiło blisko 250 tysięcy firm

2021-04-20 12:30, akt.2021-04-20 15:42
publikacja
2021-04-20 12:30
aktualizacja
2021-04-20 15:42
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Do procesu umorzenia subwencji w ramach Tarczy Finansowej 1.0 przystąpiło 246 tys. 770 firm. Łączna kwota podlegająca umorzeniu to 68 mld 405 mln zł - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Jak przypomniał Paweł Borys cała kwota podlegająca obecnie umorzeniu w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0 to dokładnie 68 mld 405 mln zł.

Według prezesa PFR, do całkowitego umorzenia subwencji w ramach pierwszej tarczy zakwalifikowało się 41 tys. 799 firm z branż, które zostały najmocniej dotknięte skutkami pandemii. W tym - jak powiedział Borys - 6 tys. 790 przedsiębiorstw to małe i średnie firmy, 35 tys. 9 beneficjentów to z kolei mikrofirmy.

"Blisko 15 proc. firm może liczyć na umorzenie nie do 75 proc., tylko do 100 proc. subwencji" - podsumował Borys.

Według danych przekazanych przez szefa PFR, 82 firmy pobierające środki z Tarczy Finansowej PFR 1.0 nie przetrwały - 63 z nich ogłosiły upadłość bądź likwidację, 19 zaś poinformowało o restrukturyzacji bądź zawieszeniu działalności.

Borys zaznaczył, że Tarcza Finansowa 1.0 osiągnęła cele, dla których powstała - wzmocnienie sytuacji finansowej przedsiębiorstw w pandemii i zapobieganie upadłościom firm.

"Patrząc na wyniki gospodarcze i nawet lekki wzrost w ujęciu rocznym, można powiedzieć, że te cele udało nam się zrealizować" - powiedział podczas wtorkowej konferencji szef PFR.

"Chcemy, by proces umorzeń przebiegał możliwie nowocześnie, sprawnie, w sposób zautomatyzowany, w oparciu o nowoczesne technologie" - mówił na konferencji prasowej szef PFR.

Poziom umorzenia środków z Tarczy Finansowej 1.0 może sięgnąć 60-65 proc.

"Spodziewamy się, że poziom umorzeń środków pomocy z Tarczy Finansowej sięgnie 60-65 proc., będzie to więc kwota ok. 35-40 mld złotych. (…) Założenia opieramy na dobrych danych z rynku pracy dotyczących zatrudnienia, czyli zakładamy, że zdecydowana większość mikro, małych i średnich przedsiębiorstw utrzymała zatrudnienie także w wyniku motywacji do umorzenia i posiadania środków z Tarczy. W związku z tym te wskaźniki, zwłaszcza w sektorze MŚP, gdzie aż 50 proc. zależy od zatrudnienia, będą na bardzo wysokim poziomie" - powiedział Borys.

Wyjaśnił, że PFR jest połączony z bazami Krajowej Administracji Skarbowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co ma "fundamentalne znaczenie, bo głównym warunkiem określenia wysokości kwoty umorzenia jest utrzymanie średniego zatrudnienia w ostatnich 12 miesiącach przez firmy".

Dodał, że we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową Fundusz jest połączony z 17 bankami. "Za pośrednictwem bankowości elektronicznej tych banków przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o umorzenie subwencji finansowej z PFR" - powiedział.

"Już dzisiaj pierwsze firmy mają udostępniane formularze umorzenia" - wskazał Borys. Umorzenia, jak powiedział, następują dokładnie po 12 miesiącach. "Jeśli większość wypłat miała miejsce w maju, czerwcu ub.r., (...) zdecydowana większość tych decyzji o umorzeniach środków z tarczy będzie przypadała na okres maja i czerwca br." - zaznaczył. Wyjaśnił, że wtedy przedsiębiorcy będą otrzymywali informacje, jaka jest finalna kwota umorzenia oraz będą otrzymywali harmonogram dot. spłat pozostałej kwoty subwencji.

O umorzenie środków może się starać 346.770 firm, które w ramach programu otrzymały łączną kwotę 60.405.985.427 zł - podał PFR w osobnym komunikacie.

41.799 firm, które spełnią wymagania dotyczące spadku obrotów i działają pod jednym z 54 kodów PKD, otrzyma 100 proc. umorzenie w kwocie 5.957.884.398 zł.

25 proc. kwoty subwencji jest zawsze do zwrotu. 25 proc. może być umorzone pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej przez 12 miesięcy. Od 0 do 25 proc. kwoty subwencji umarzane jest zależnie od utrzymania stanu zatrudnienia – proporcjonalnie do skali redukcji zatrudnienia - redukcja o 10 proc. to zwiększenie kwoty zwrotu o 5 proc. kwoty subwencji. Od 0 do 25 proc. umarzane jest w zależności od wykazanej skumulowanej straty gotówkowej na sprzedaży.

Kwota subwencji finansowej, która podlega zwrotowi jest nieoprocentowana. Spłata następuje w nie więcej niż 24 miesięcznych ratach, po upływie 13 miesięcy kalendarzowych licząc od pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym wypłacono subwencję.

PFR zwrócił się do 1366 firm o zwrot subwencji z Tarczy Finansowej 1.0, dotyczyło to środków w wysokości 580 mln zł - powiedział w trakcie wideokonferencji prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że w większości przypadków środki te zostały zwrócone.

mfr/ mmu/ luk/ tus/ asa/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
loool
Te "pomoce" dla firm zostaną już jak kroplówka na OIOM-ie podpięta do ciężko chorego . I tak już będzie aż do nie uniknionego kryzysu a wcześniej na banknotach zobaczymy wiele więcej zer.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki