REKLAMA

Bolsonaro zapowiada zwolnienia "lewicowych urzędników"

2019-01-03 20:01
publikacja
2019-01-03 20:01
fot. Ricardo Moraes / Reuters

Rząd radykalnego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro zapowiedział w czwartek "czystkę ideologiczną" w administracji oraz sprzedaż znacznej części spośród 700 tys. budynków publicznych. Na początek ogłosił listę 300 "lewicowych urzędników" do zwolnienia.

Szef gabinetu prezydenta Onyx Lorenzoni oświadczył na konferencji prasowej: "zrewidowanie struktury administracji publicznej i zwolnienie urzędników niepopierających idei prezydenta Bolsonaro to wypełnienie jego obietnic z kampanii wyborczej (...) Społeczeństwo ma dość idei komunistycznych i socjalistycznych, które w ciągu ostatnich 30 lat doprowadziły do obecnego chaosu".

Decyzja w sprawie przeprowadzenia czystki w administracji rządowej, jak podkreśla Lorenzoni, zostanie wcielona w życie we wszystkich jej sektorach. Jako jeden z przykładów zmian w tej dziedzinie wymienił likwidację "departamentu różnorodności" w Ministerstwie Edukacji, który wdrażał programy nauczania szkolnego dotyczące poszanowania praw człowieka i walki z rasizmem, krytykowane przez Bolsonaro w toku jego kampanii prezydenckiej.

Powołany przez długoletniego członka parlamentu, kapitana rezerwy, 63-letniego Jaira Bolsonaro rząd, w którego skład wchodzi m.in. siedmiu wojskowych, zapowiada, że będzie wierny obietnicom składanym przez tego polityka w kampanii wyborczej.

Bolsonaro już na kilka godzin przed pierwszym posiedzeniem swego gabinetu zapowiedział na Twitterze sprywatyzowanie na początek dwunastu brazylijskich portów lotniczych i czterech portów morskich.

Wielki zwolennik masowej prywatyzacji, minister gospodarki Paulo Guedes obiecał zmniejszenie składek na "kosztowny system ubezpieczeń społecznych" wprowadzony przez lewicową administrację Partii Pracujących oraz "zredukowanie protekcjonizmu państwowego w gospodarce i bankowości".(PAP)

ik/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
konik_garbusek
Polacy lubią socjalizm. W 2016 w Szwajcarii było referendum nt. tzw dochodu gwarantowanego, czyli szalonego pomysłu, zeby kazdy człowiek w Szwajcarii dostawał 2500 franków za nic, za to ze żyje, bez pracy itd. 77 % spoleczenstwa było przeciw. Póxniej pamięam ankiety w Polsce, chyba 70 czy 80 % byłoby ZA. Proszę sobie Polacy lubią socjalizm. W 2016 w Szwajcarii było referendum nt. tzw dochodu gwarantowanego, czyli szalonego pomysłu, zeby kazdy człowiek w Szwajcarii dostawał 2500 franków za nic, za to ze żyje, bez pracy itd. 77 % spoleczenstwa było przeciw. Póxniej pamięam ankiety w Polsce, chyba 70 czy 80 % byłoby ZA. Proszę sobie wyciągnąć wnioski dlaczego Szwajcarzy są bogaci, a Polacy nie tak za bardzo.
jkendy
U nas nie tylko lewicowy socjalistyczny rząd ale tez nowy wiceminister z młodzieży pryszczatej.
pull_up_terrain_ahead
U nas musiałby zwolnić całą dobrą zmianę.
tindala
i kto teraz będzie udowadniał wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy.
Gazeto Wyborcza uratowałeś Wenezuelę, poskromiłaś kaczofaszyzm - uratuj nam teraz Brazylię
talmud
wrescie kraj ktory wraca do normalnosci !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki