REKLAMA

Boimy się utraty zatrudnienia. Pracy szukamy niecałe 3 miesiące

2021-01-26 13:05
publikacja
2021-01-26 13:05
Boimy się utraty zatrudnienia. Pracy szukamy niecałe 3 miesiące
Boimy się utraty zatrudnienia. Pracy szukamy niecałe 3 miesiące
fot. Giulio_Fornasar / / Shutterstock

Coraz częściej decydujemy się na zmianę pracy z powodu możliwości otrzymania wyższego wynagrodzenia. Średni czas poszukiwania nowego pracodawcy wynosi 2,7 miesiąca, a obawy o utratę pracy wzrosły w ostatnim kwartale z 10 do 14 proc. 

23 proc. pracowników zmieniło firmę, wynika z ostatniego Monitoru Rynku Pracy przygotowanego przez Randstad, co oznacza wzrost o 3 p.p. w porównaniu do trzeciego kwartału 2020 roku. Z kolei spadł nieznacznie odsetek osób, które zmieniły stanowisko w obrębie jednego pracodawcy - z 19 proc. w III kwartale do 18 proc. w IV. 

Najczęściej nowego pracodawcy szukali lub byli zmuszeni szukać osoby w wieku 18-29 lat, zatrudnione na umowę o pracę na czas określony oraz posiadający wykształcenie wyższe. Rotacji poddawani byli najczęściej sprzedawcy/kasjerzy, następnie inżynierowie oraz robotnicy niewykwalifikowani. W przypadku branż to do nowych szefów przechodzili przede wszystkim pracownicy telekomunikacji i IT, transportu i logistycy oraz ochrony i budownictwa. 

Powodami do zmiany pracodawcy było albo wyższe wynagrodzenie w innej firmie (34 proc. wskazań) lub stracenie pracy w poprzedniej firmy (34 proc.). Najrzadziej argumentami były benefity (10 proc.) lub przyczyny osobiste (12 proc.). 

Co najmniej jeden miesiąc zajmuje osobom bez stałego zatrudnienia znalezienie pracy, tak wskazało 40 proc. respondentów, 30 proc. szuka nowych wyzwań zawodowych przez 2-3 miesięcy, a 17 proc. 4 do 6 miesięcy. W porównaniu do III kwartału 2020 roku spadł średni czas szukania pracy (z 2,8 miesiąca do 2,7). Przypomnijmy, że w III kwartale 2018 roku wynosił on średnio równe 2 miesiące. 

Jesteśmy "raczej zadowoleni" z wykonywanej pracy, zaledwie 22 proc. jest bardzo zadowolonych, a 18 proc. - ani zadowoleni, ani niezadowoleni. Częściej pracę doceniają kobiety w wieku 18-29 lat. Najwyższą satysfakcję zawodową wyrażają mistrzowie/brygadziści, kadra zarządzająca, inżynierowie oraz specjaliści z wyższym wykształceniem. Niezadowolenie wyrażają najczęściej sprzedawcy/kasjerzy oraz pracownicy biurowi i administracyjni. 

Pracownicy doceniają stabilne zatrudnienie. 47 proc. w ogóle nie szuka pracy, 41 rozgląda się za ofertami a 12 proc. aktywnie uczestniczy w procesach rekrutacyjnych. Ponownie zmianę stanowiska rozważają sprzedawcy/kasjerzy. 

W związku z pandemią zapytano również pracowników, dlaczego nie szukają aktywnie nowych wyzwań zawodowych. Najczęściej są oni usatysfakcjonowani w obecnej firmie (46 proc.), 25 proc. uważa, że obecnie nie jest to dla nich dobry czas na zmianę, a 22 proc. uważa, że w obecnej sytuacji nie ma wielu ofert. 

Pracownicy ocenili również ryzyko utraty obecnego stanowiska. 23 proc. podało, że w ogóle się tego nie obawia, 31 proc. oceniło te szanse jako małe, 22 proc. jako ani duże, ani małe, a 14 proc. jako duże. IV kwartał 2020 roku odznaczył się największymi obawami o zwolnienie, nieco wyższy wynik odnotowano jedynie w II kwartale 2020 roku.

W 2020 r. stałe wynagrodzenie ponad połowy badanych (53 proc.) pozostało na niezmiennym poziomie; niemal 1/3 pracowników deklarowała, że otrzymała stałą podwyżkę wynagrodzenia u obecnego pracodawcy, a 17 proc. zmierzyło się z obniżeniem pensji na stałe.

WS

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki