Bogatego tablet nie skusi

2015-02-04 01:42
publikacja
2015-02-04 01:42
Thinkstock

Auta, rowery, tablety - miasta przekonują nas do rozliczania u nich podatków coraz droższymi prezentami. Ale bogatsi uciekający na obrzeża wolą się też tam rozliczać, bo widzą, jak za ich pieniądze przybywa dróg, chodników i przedszkoli - pisze "Metro".

Miasta kuszą coraz droższymi prezentami (Thinkstock)

Przykładowo w Toruniu, gdzie w zeszłym sezonie rozliczeń podatnicy mogli wygrać m.in. telewizor 3D, laptop, czy aparat fotograficzny, wpływy z podatku PIT były największe od 7 lat. Zaś ci, którzy rozliczą się we Wrocławiu, mają szansę wygrać samochód lub jeden z 10 tabletów - dzięki poprzedniej loterii (też do wygrania było auto) miasto zyskało 2,6 tys. nowych podatników i dodatkowe 5,2 mln zł.

W tej radości z pozyskanych płatników duże miasta nie zauważają, że inni im uciekają. Chodzi głównie o przenoszących się do podmiejskich gmin. Wielu z nich to osoby majętne, więc zachowują też mieszkania w metropolii - zauważa "Metro".

Przykładem są podwarszawskie gminy. W Wołominie wpływy z podatku PIT wzrosły w ciągu 3 lat o ponad 10 proc. A w Piasecznie o prawie 20 proc. - w 2010 r. mieszkańcy zasilili gminę ok. 112 mln zł, w ub.r. było to już 132,5 mln zł. (PAP)

rda/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~maja
Gmina w której mieszka obywatel zarabiający śr. krajową otrzymuje od urzędu skarbowego ok. 2,5 tys. zł , ponieważ gmina ma udziały w podatkach zbieranych przez urzędy skarbowe. Jak gminy wydają te pieniądze każdy widzi. Najczęściej zagospodarowane jest centrum gminy czy miasta a poza nimi inwestycje są dość rzadkie.Gmina w której mieszka obywatel zarabiający śr. krajową otrzymuje od urzędu skarbowego ok. 2,5 tys. zł , ponieważ gmina ma udziały w podatkach zbieranych przez urzędy skarbowe. Jak gminy wydają te pieniądze każdy widzi. Najczęściej zagospodarowane jest centrum gminy czy miasta a poza nimi inwestycje są dość rzadkie. Dlaczego to z moich pieniędzy mają być zaspokajane dziwne wizje gospodarzy gmin nie mające nic wspólnego z gospodarnością.
~lalala
To proste. Jak ktoś majętny to buduje dom na obrzeżu a w centrum zostawia mieszkanie na wynajem. Więc to logiczne że przenoszą swoje podatki do gmin. Tak to działa np. w Warszawie. Ja jestem tego przykładem i wielu moich znajomych którzy pobudowali się.
~DarekD
Te rzekome produktowe ( samochód, tablet ) bonusy to jakiś kit!!. Jestem z Wrocławia, po tej informacji rozmawiałem zarówno z księgową dokonującą obsługi mojej firmy jak i z moim US i nic o takich bonusach ani w ub. roku, ani na ten rok nic nie wiedzą. Na dodatkowe moje pytanie kto we Wrocławiu wygrał ten samochód, Te rzekome produktowe ( samochód, tablet ) bonusy to jakiś kit!!. Jestem z Wrocławia, po tej informacji rozmawiałem zarówno z księgową dokonującą obsługi mojej firmy jak i z moim US i nic o takich bonusach ani w ub. roku, ani na ten rok nic nie wiedzą. Na dodatkowe moje pytanie kto we Wrocławiu wygrał ten samochód, odpowiedziano mi, że nie wiedzą, bo w ogóle o czymś takim nie słyszeli. Wygląda na to, że niestety -oprócz polityków- także media w Polsce to normalna ściema.
~Sirk
W mieście utrzymuje się bandę bezproduktywnych urzędników...
~zacny
Największą bekę mam jak idę do urządu miasta ablo np. ZUS i nazywają mnie klientem :-D
~lol3 odpowiada ~zacny
ja tam wolę być klientem niż "petentem" albo "stroną", albo co gorsza "intruzem" :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki