REKLAMA

Bochenek: Wprowadzenie jednolitego podatku przesądzone

2016-10-25 09:30
publikacja
2016-10-25 09:30

Wprowadzenie jednolitego podatku, łączącego PIT oraz składki na ZUS i NFZ jest przesądzone - potwierdził we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak wskazał, nie ma jednak jeszcze stanowiska rządu w tej sprawie, gdyż dopiero się ono "wykuwa".

/ fot. P. Tracz / Kancelaria Premiera RP

"Zmierzamy do tego, aby system podatkowy, który chcemy wprowadzać w Polsce, był przede wszystkim prostszy, przejrzystszy, odbiurokratyzowany. Przede wszystkim uwzględniał również kwotę wolną od podatku, a która dotychczas w tym systemie podatkowym, który mamy, nie była w takim zakresie, jak powinna być uwzględniona" - powiedział Bochenek w Radiu Zet.

I zadeklarował: "Wprowadzenie jednolitego podatku, który będzie integrował te składki ZUS-owskie, jak i również podatek dochodowy jest przesądzone. Natomiast kwestia formuły w jakiej to nastąpi, to jest oczywiście tematem wielu rozmów pomiędzy ministrami. Ministrowie analizują, jak to wpłynie na polską gospodarkę, bo ten podatek ma doprowadzić do tego, że system podatkowy w Polsce będzie bardziej sprawiedliwy".

Prowadzący rozmowę dziennikarz Konrad Piasecki pytał Bochenka o "sprzeczne" wypowiedzi ministrów rządu Beaty Szydło nt. jednolitego podatku. "Tylko od ministra Kowalczyka słyszę: +podniesienie podatków dla najbogatszych+, a wicepremier Gowin mówi: +żadnych podwyżek podatków dla najbogatszych nie będzie+" - powiedział.

"Cały czas w naszym rządzie toczy się dyskusja na temat wielu reform, które wdrażamy. To są te reformy, których oczekiwali od wielu lat Polacy. Jedną z tych reform jest gruntowna reforma systemu podatkowego (...) Toczy się dyskusja w rządzie. Natomiast te wszystkie, oczywiście dywagacje medialne ministrów, oczywiście nie do końca są zbieżne ze stanowiskiem rządu. Ponieważ stanowiska rządu w tej sprawie jeszcze nie ma, dopiero ono się wykuwa" - odpowiedział rzecznik rządu.

Podkreślił też, że "nie koncentrowałby się na podwyżkach". "Ponieważ my obiecywaliśmy, że podwyżek nie będzie i do tego dążymy" - wskazał.

W niedawnym wywiadzie dla PAP szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, odpowiedzialny za prace nad jedną daniną Henryk Kowalczyk zapowiadał, że założenia jednolitego podatku, w tym planowana skala podatkowa będą przedstawione do połowy listopada. (PAP)

aop/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (49)

dodaj komentarz
~OBOP
no to JPDwygra wybory w 2019 i pokona PIS
~seth
jak pis cofnie reformę emerytalną to następne wybory mają w kieszenie !
~obywatel_PISlandu
od 1945 r. nigdy nie było tak antypolskiego i antyspołecznego nierządu jak ten z PIS
~silvio_gesell
A jednak nie strzelają do Polaków, nie okładają pałkami, nie ma tajemniczych zniknięć. Gdybyś napisał "od 1989r" to możnaby dyskutować, a tak to walnąłeś po prostu bzdurę.
~Dżejms
Szału może niema ale w szkodzeniu do PO i LSD im daleko. Bardzo daleko. Ale przed kapitałem zagranicznym też klękają niestety. Jedno słowo i podatek od marketów zawiesili. Ta przesada w osądach jednak daje do myślenia - dobrze się kradło za platfusów - co?
~Edi
Nareszcie doczekaliśmy się sensownej reformy systemu podatkowego. Czas skończyć z tym kretyńskim i nic nie wnoszącym podziałem na PIT i ZUS.
~wer
To jeszcze powiedz jak się będzie wyliczało składki zdrowotne, chorobowe itd itp. Te pieniądze przecież nie znikną.
~Edi odpowiada ~wer
A po co to liczyć? Od tego jest budżet. Najpierw traci się bardzo dużo czasu żeby policzyć różne składki, wypełnić płatnika, deklaracje itp, itd, a potem i tak wszystko ląduje na jednym koncie, a z budżetu jest dopłata. Po co to wszystko?
~wer
Przede wszystkim, jak oni chcą z tego jednolitego podatku odprowadzać składki na NFZ i ZUS? Przecież skądś te pieniądze wziąć się muszą. Już teraz dokładamy z budżetu do ZUS ciężkie miliardy. Gdy wedle obietnicy miliony ludzi będą odciążone z parapodatków, to kto za to zapłaci?
~zuza
Jakie "dokładamy"?
ZUS jest i bedzie instytucją rozliczeniową. Całość wpłynie z budżetu

Powiązane: Jednolity podatek

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki