Bochenek: Nie będzie podwyżek opłat za wodę

Nie będzie podwyżek opłat za wodę dla konsumentów i przedsiębiorców; będą obowiązywać opłaty takie jak w 2016 roku - poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto m.in. projekt Prawa wodnego.

Bochenek: Nie będzie podwyżek opłat za wodę
Bochenek: Nie będzie podwyżek opłat za wodę (fot. kvkirillov / YAY Foto)

"Zgodnie z osobistą decyzją pani premier nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę, obowiązywać będą takie same opłaty jak w 2016 r. - zarówno te dotyczące przedsiębiorców, jak i konsumentów" - powiedział PAP Bochenek.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza resortu środowiska w tej sprawie.

Zgodnie z projektem ustawy, który trafił na wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów, w zależności od wielkości aglomeracji, stawka opłat za wodę miała się wahać od 15 (w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców) do 40 groszy za metr sześcienny wody powierzchniowej lub podziemnej. Według analiz resortu środowiska, wzrost opłat za wodę dla czteroosobowej rodziny miał wynieść średnio od 2 do 2,5 zł miesięcznie.

Projekt zakładał też zwiększenie opłat dla rolników, przemysłu czy branży energetycznej.

Zgodnie z założeniami szeroko pojęty przemysł miał płacić 70 groszy za pobór jednego metra sześc. wody podziemnej i 30 groszy za pobór metra sześc. wód powierzchniowych. Resort środowiska chciał, żeby podobne opłaty dotyczyły branży napojowej, czyli 70 gr za pobór wód podziemnych i 35 gr za wody powierzchniowe; w projekcie miało to być po 70 groszy.

Opłaty mieli ponosić też rolnicy pobierający więcej niż 5 tys. litrów wody na dobę (średniorocznie). Zgodnie z wcześniejszym projektem stawki miały wynieść 30 groszy za jeden m sześc. pobranej wody podziemnej i 15 gr za jeden m sześc. pobranej wody powierzchniowej. Nawadnianie pól za pomocą pomp miało być objęte stawką w wysokości 15 groszy za metr sześc. pobieranej wody podziemnej.

Podwyżki miały dotknąć też hodowców ryb. Projekt przewidywał, że opłaty wyniosą - dla stawów rybnych (od 1 do 1,5 zł za hektar stawu kwartalnie), dla produkcji wykorzystującej wody podziemne od 100 do 125 zł na kwartał.

W przypadku energetyki projekt przewidywał m.in. 70 gr za metr ze sześc. różnicy między ilością wód podziemnych pobranych do tych celów a ilością wód z obiegów chłodzących elektrowni lub elektrociepłowni - wprowadzanych do wód lub do ziemi; 0,35 zł za 1 metr sześc. różnicy między ilością wód powierzchniowych pobranych do tych celów a ilością wód z obiegów chłodzących elektrowni.

Projekt zakładał też ustanowienie opłaty "za utraconą wodę". Podstawowa stawka tej opłaty miała wynosić rocznie 1 zł za metr kwadrat. utwardzonej powierzchni. Miałyby być one jednak dziesięciokrotnie niższe, jeżeli samorządy prowadziłyby będą inwestycje związane z retencją wody. (PAP)

mick/ tgo/ mro/ pad/ pro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ferf

A jak będą p. Bochenek to co zapłacisz Pan z własnej kieszeni ? Nie ! więc możesz człeku pleść każdą bzdurę !!!

! Odpowiedz
1 0 ~niepelnosprawny_org

ale samorzady moga podwyzszac wedlug wlasnego widzimisie?

! Odpowiedz
0 5 ~jj

Jak to ?? Przecież rząd pani Beatki mówił, że jak nie będzie opłat to przepadną miliardy ze znienawidzonej Unii Eurpejskiej.

! Odpowiedz
0 1 ~kinia

Jestem w szoku jak drogie są opłaty wody zimnej z kanalizacją na wsi-pow.Busko Zdrój.Woda ok.11zł.a stałe opłaty na miesiąc ok.30zł.W mieście tyle kosztuje ciepła woda.Gminy wykorzystują naiwnych ludzi ze wsi i rolnicy nic nie protestując ciągną dalej wodę ze studni.

! Odpowiedz
0 6 ~RD

Piszę do ludzi rozumnych, nie skażonych prymitywna propaganda. Tu wcale nie chodzi o podwyższenie dla zwykłego obywatela ceny wody- 40 czy 60 groszy za kubik. To nie zauważalna podwyżka. Gorsze są opłaty "towarzyszące' Opłaty przesyłowe, stałe i inne nie wiedzieć już jakie. Przy jednym kubiku i cenie za wodę około 3,60 zł rachunek wynosi około 20 zl. Można przypuszczać, że tu będą podwyższone opłaty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~RATUJSIE

Rządowa sekta tworzy jakąś centralną agencję ds. WODY w POLSCE ..... z prezesami, dyrektorami , sekretarkami ..... więc logiczne że woda nie może być tańsza bo ktoś tych urzędników lepszego sortu musi utrzymać !

! Odpowiedz
1 11 ~TW-BALBINA

Sekta wycofuje się rakiem.Chcieli cichaczem wycharatać kolejne pieniądze na dojną zmianę ale nie wyszło:-). Wszystko przez te wolne media ale wszystko po kolei, przyjdzie i czas na próbę likwidacji wolnych mediów.Puki co trzeba wprowadzić sądy robotniczo chłopskie w Warszawie.

! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms

W W-wie to faktycznie by się przydały - 22 tys urzędników - wierna armia biurw - ale dbają. Ludzie poumieraliby bez tej "opieki".

! Odpowiedz
0 2 ~Rebe

Dobra zmiana!

! Odpowiedz
2 10 ~kamil

w związku z "osobistą" decyzją pani premier... co to jest, bantustan?, folwark prywatny pani broszki?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne