REKLAMA

Błaszczak: Więcej wojska w walce z pandemią

2020-10-29 14:23
publikacja
2020-10-29 14:23
fot. Mateusz Włodarczyk / ZUMA Wire

W przeciwdziałanie pandemii koronawirusa zostanie zaangażowanych co najmniej 20 tys. żołnierzy, rozszerzy się także zakres zadań wypełnianych przez wojsko – zapowiedział w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak.

"Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń, podczas odprawy z dowódcami, poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii" – poinformował przebywający w izolacji szef MON, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. "Rozszerzamy także skalę zadań" – dodał.

Jak poinformował resort, w środę żołnierze pobrali ponad 15 tys. wymazów do badań na obecność koronawirusa w 225 punktach na terenie całej Polski. Wojsko Polskie pomaga w 70 sanepidach i 262 szpitalach. W działaniach przeciwpandemicznych uczestniczy ponad 3 tys. żołnierzy i pracowników wojska.

Od początku października wojsko wspólnie z policją monitoruje także przestrzeganie kwarantanny. Wydzielone w wojskach chemicznych zespoły odpowiadają za dezynfekcję sprzętu, pomieszczeń w jednostkach wojskowych oraz personelu wojskowego. Żołnierze prowadzą także dezynfekcję m. in. domów pomocy społecznej.

W system opieki zdrowotnej włączono 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym dwa mobilne.

W czasie epidemii resort obrony utrzymuje sześć Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na Covid-19.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o stwierdzeniu zakażenia u 20.156 osób, i 301 zmarłych. Od początku epidemii liczba zakażonych w Polsce przekroczyła 319 tys., zmarło 5149 z nich. (PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
itso_konstytucja_nie_urzadza
strzelajcie do wirusa albo w tą chmurę nad protestującymi :D
djnsd
Sam żeś Błaszczak pozarażał setki ludzi jak pare dni temu w szkołach przemawialeś bez maseczki. Hypokryzja wasza nie zna granic. Idzcie w ... !
bool
wszystkich żołnierzy, całe zomo i milicję trzeba badać codziennie tymi ich testami, zobaczymy co z tego wyjdzie, pewnie to oni przenoszą zarazę, bo się ciągle przemieszczają i gromadzą, posłowie też powinni być testowani co dzień, tak samo w więzieniach - tam o dziwo nikt jeszcze nie zachorował...
carlito1
Pewnie trzeba bronić pandemii przed ludźmi....
marxs
zamiast lekarzy fahofcy z WOT brawo blaszak
samsza
przez jeden z komentarzy ajwaj, którego już nie uda mi się odzobaczyć, po haśle WOT przed oczami pojawiają mi się panie 50+ z parasolkami, sorki Winnetou
samsza
Zakażenia są w prywatnych domach, tam ludzie uciekli przed reżimem sanitarnym. Jak w PRL.
Żaden zamordyzm na ulicach nic nie da.
A miejsca o większym bezpieczeństwie sanitarnym (w porównaniu do imprez domowych) jak siłownie, fitness czy nawet restauracje, zamknąć. Miszcze.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki