Biznesmeni wspominają Jana Kulczyka: Wizjoner polskiego biznesu

Najbogatszy człowiek i wielki wizjoner polskiego biznesu, szukający nowych kierunków. Ludzie gospodarki wspominają Jana Kulczyka. Biznesmen zmarł w Wiedniu w wyniku komplikacji pooperacyjnych. Miał 65 lat.

(Puls Biznesu)

"To świetlana postać polskiej transformacji" - mówi wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kłoczko. Kulczyka wspomina jako człowieka, który odegrał olbrzymią rolę w ożywieniu polskiej gospodarki wolnorynkowej. Był przy tym niezwykle kompetentny, grzeczny wobec ludzi i konsekwentny w swoich dążeniach - wspomina Marek Kłoczko.

Jako biznesmen Kulczyk wyprzedził swoją epokę - mówi prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Sławomir Majman. Żaden polski biznesmen tak jak on nie wyczuwał zmieniającego się rynku. O ile wielu przedsiębiorców koncentrowało się na inwestycjach w Europie, Kulczyk zainteresował się Chinami i Afryką.

Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową mówi, że Jan Kulczyk był niezwykle cenną osobą dla polskiej gospodarki. Ekonomista ma "jak najlepsze wrażenia" jeśli chodzi o ocenę działań zmarłego. Wyżnikiewicz wspominał wykłady Jana Kulczyka, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem studentów. Na ostatnim, na którym był Wyżnikiewicz, Kulczyk mówił o rozwoju swoich przedsięwzięć w Afryce.

To był biznesmen, który z Polski ruszył na podbój rynku globalnego" - tak wspomina Jana Kulczyka prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Kacprzyk. Liczy, że jego wizje biznesowe będą nadal realizowane.

Jan Kulczyk od kilku lat był regularnie klasyfikowany na pierwszym miejscu w rankingu najbogatszych Polaków. W 2013 roku amerykańskie czasopismo Forbes umieściło go na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata. W planach miał sprowadzanie taniej energii elektrycznej z elektrowni atomowej Chmielnicki na Ukrainie i przesyłanie jej do krajów Unii Europejskiej. W 2014 roku biznesmen powołał do życia Radę Polskich Inwestorów w Afryce, której celem było wspieranie polskich firm w nawiązywaniu kontaktów na rynkach afrykańskich.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/to/gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~gazer

Ciekawe ile dzisiaj bym miał zer za jedynką na koncie lub akcjach gdybym w latach 90 dostał od tatusia powiązanego z SB trochę kasy na start i znajomości w różnych kręgach.
Żadne bohaterstwo zostać biznesmenem z takich zapleczem, ale nawet kasa nie chroni przed wiecznością. Z prochu powstałeś i proch się obrócisz, ale czy cie Pan wskrzesi w dniu ostatecznym ? Dowiesz się jako pierwszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~polak2

podatki płacił za granica, mieszkał za granica ? inwestował co ukradł -tanio kupił w polsce zagranica . co mieli polacy z tego nic............pytam jaki z niego wielki polak?

! Odpowiedz
1 0 ~benek600

Do momentu zgłębienia afery tzw. "orlengate" podziwiałem tego człowieka. Zapoznając się z faktami, jak sprawy wyglądały to mam już do tego Pana wręcz obrzydzenie !!!!! Oczywiście nie osądzam, bo byc może w jego sytuacji i przy tych układach zachowałbym sie podobnie. Ale nazywając tego Pana geniuszem, cudotwórcą , pionierem itd. itd to to jest patologia. Niestety w biznesie temu Panu było blizej do Dieripaski, Abramowicza, niż do prawdziwych geniuszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~inwestor

jesteście durniami i nieudacznikami, zazdrościcie komuś kto zdobył majątek a sami debile nie potrafiliście, jedyne co potraficie to zazdrościć i oczerniać kogoś komu się powiodło, jesteście szmatami wszyscy ci którzy oczerniają i nie szanują kogoś kto właśnie zmarł

! Odpowiedz
2 1 ~ktosdik

pokazywac patalogie jego interesow i pisac prawde to nie jest oczernianie. tu nie chodzi o jego bogactwo, ale o to, jak do tego doszedl,. znajomosci z bylymi ubekami, politykami, podejrzane prywatyzacje.
to zwykly cwaniak bez zadnego patentu w innowacji, podstawa sukcesu u niego jest kombinatorstwo i wpychanie sie w alski politykow, niektorzy potem byli u niego zatrudniani!
czy ja nie potrafilbym zrobic takiego majatku? sprzedaj mi firme o wartosci dwoch milairdow zlotych za 100 milionow, ktora ja potem odsprzedam francuzom za jeden miliard, i co bede bogaty - n o bede, tylko co z tego polska bedzie miala?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~Jan_bez_ziemi

Przepraszam a jakie to "wizje" polskiego biznesu miał ś.p. Pan Jan Kulczyk ? Kupić tanio i sprzedać drogo - mechanizm biznesu znany od tysiącleci.

! Odpowiedz
3 4 ~Adam

ŚMIESZNI ci "biznesmeni", he he. Widać mają teczki u GANGSTERA, trzepią tyłkami i liżą d...

! Odpowiedz
1 0 ~aaa

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 ~nieufacmediom

A teraz wy, bogacze, zapłaczcie wśród narzekań na utrapienia, jakie was czekają.
Bogactwo wasze zbutwiało, szaty wasze stały się żerem dla moli, złoto wasze i srebro zardzewiało, a rdza ich będzie świadectwem przeciw wam i toczyć będzie ciała wasze niby ogień. Zebraliście w dniach ostatecznych skarby.
Oto woła zapłata robotników, żniwiarzy pól waszych, którą zatrzymaliście, a krzyk ich doszedł do uszu Pana Zastępów. Żyliście beztrosko na ziemi i wśród dostatków tuczyliście serca wasze w dniu rzezi. (Jk 5, 1-5)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~podatnik

Skoro umarł filantrop to majątek wraca do Narodu - Polskiego Narodu!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 1,08% 46 412,32
2020-05-25 17:15:01
WIG20 0,88% 1 644,74
2020-05-25 17:15:00
WIG30 1,09% 1 901,33
2020-05-25 17:15:01
MWIG40 1,72% 3 321,53
2020-05-25 17:15:01
DAX 2,87% 11 391,28
2020-05-25 17:37:00
NASDAQ 0,43% 9 324,59
2020-05-22 22:03:00
SP500 0,24% 2 955,45
2020-05-22 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.