REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Bitwa o programistów z Białorusi

2020-11-19 06:52
publikacja
2020-11-19 06:52

Rząd przygotował przepisy, które pozwolą informatykom zza wschodniej granicy przyjeżdżać do pracy w Polsce bez pozwolenia. To jednak zdecydowanie za mało – informuje czwartkowa "Rzeczpospolita”.

Bitwa o programistów z Białorusi
Bitwa o programistów z Białorusi
fot. Startup Stock Photos / / Pexels

Europa bije się o informatyków z Białorusi. Reżim Łukaszenki sprawił, że wysoko oceniani specjaliści z tego kraju szukają swojego miejsca za granicą. Choć – jak twierdzą eksperci – Polska w tej rywalizacji nie jest bez szans, to zachęty ze strony wielu innych krajów na dziś są dla Białorusinów bardziej atrakcyjne - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta wskazuje, że rodzima branża IT domaga się znacznie szerzej zakrojonych działań, które pozwoliłyby przyciągać programistów z kraju ogarniętego represjami reżimu Łukaszenki. O białoruskie talenty musimy rywalizować z Ukrainą, Rosją, Kazachstanem czy Rumunią.

Gra toczy się o zachowanie konkurencyjności polskich firm IT, które bardzo potrzebują specjalistów. Branża sugeruje, aby wprowadzić ulgi podatkowe.

ktl/ robs/

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
nonnn
Bialorusini to bardzo pozadny narod, czysto zadbanie - tam maja wszytkie produkty eko, a Polska to sprzedajne k.. GMO na kazdym kroku, szczepinia, totalitaryzm maseczkowy, lamanie kontytujcji, powiazania mafijne rzadu, korupcja :((((( niestety
1a2b
Biorąc pod uwagę powszechnie stosowaną pracę zdalną w tej branży to się może udać.
Żyć w Białorusi a zarabiać w Polsce. Czemu nie.
andregru
"rodzima branża IT domaga się znacznie szerzej zakrojonych działań, które pozwoliłyby przyciągać programistów z kraju ogarniętego represjami reżimu Łukaszenki" ta branża szuka tanich niewolników bo Polacy chcą więcej zarabiać więc poszukają " łamistrajków" którym można mniej zapłacić .
grzegorzkubik
Oni tam mają pracę i mieszkania za półdarmo. Nie mają tu po co przyjeżdżać.
anty12
Do roku temu wychwalales PiS pod niebiosa. Co sie zmienilo ?
potiomkin
Akurat dla fachowców z IT Polska jest bardzo dobrą miejscówką. Zarobki nie są na poziomie 25% europejskich jak to jest w innych branżach, tylko ok 70%. Do tego liczne preferencje podatkowe, w tym m.in. 50% KUP, IPBox. Trzeba tylko kupić sobie prywatne ubezpieczenia medyczne, samochód i mieszkanie - tutaj ceny są jak w Europie albo i wyższe.
and00
Akurat mieszkania, zarówno wynajem, jak i zakup jest duuużo tańszy w Polsce niż na zachodzie
Samochody nawet nowe, tez trochę tańsze u nas
Ubezpieczenie medyczne nie wiem, ale prywatne usługi sporo taniej w Poslsce
jpelerj
Teraz, kiedy zobaczyli z Warszawy zdjęcia jak z Mińska, to na pewno przyjadą. I jeszcze zabiorą kolegów lekarzy, zwłaszcza jak widzą ten cyrk z niepublikowaniem ustawy, żeby nie płacić wszystkim medykom zaangażowanym w walkę z covid. LOL. Chyba polski rząd żyje w alternatywnej rzeczywistości. Święty Barejo, módl się za nami ! Trolle,Teraz, kiedy zobaczyli z Warszawy zdjęcia jak z Mińska, to na pewno przyjadą. I jeszcze zabiorą kolegów lekarzy, zwłaszcza jak widzą ten cyrk z niepublikowaniem ustawy, żeby nie płacić wszystkim medykom zaangażowanym w walkę z covid. LOL. Chyba polski rząd żyje w alternatywnej rzeczywistości. Święty Barejo, módl się za nami ! Trolle, a teraz do roboty. Czekamy na pyskówki i czerwone łapki LOL
ravauw
masz racje, nikt nie przyjedzie do Polszy bo tutaj sa lamane prawa czlowieka, konstytucja, bija niewinnych na ulicach, wszedzie syf i zlodzieje, sami kombinatorzy, w dodatku antysemici i rasisci i do tego kazdy Polak to kato-talib.....
jpelerj odpowiada ravauw
Zdziwisz się, ale od kilku lat mniej więcej takie zdanie o Polsce mają europejczycy. A Białorusini aspirują do Europy, nie na wschód. Więc po co mają tu przyjeżdżać inaczej niż jako do kraju przesiadkowego?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki