Bielan: Najbiedniejsi nie powinni w ogóle płacić podatków

Wicemarszałek Senatu zapowiedział, że Senat, który rozpoczyna dzisiaj czterodniowe posiedzenie, zajmie się między innymi ustawą utrzymującą na obecnym poziomie kwotę wolną od podatku.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan
Wicemarszałek Senatu Adam Bielan (fot. Grażyna Myślińska / FORUM)

Adam Bielan powiedział w radiowej Jedynce, że Senat będzie dążył do podwyższenia tej kwoty dla najmniej zarabiających. Przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny wskazał minimum egzystencji w Polsce. Wynosi ono nieco ponad 6500 złotych rocznie. Zdaniem wicemarszałka Senatu osoby, które osiągają takie dochody w skali roku nie powinny płacić od nich podatku.

- Znamy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, którego PO nie wprowadziła w życie, mimo że tak często się odwołuje do TK. Wskazuje ono na pewne minimum egzystencji, które jest kształtowane w Polsce na poziomie około 6,5 tysiąca złotych rocznie. My uważamy, że osoby, które mają tego typu dochody nie powinny w ogóle podatków płacić - stwierdził Bielan.

"Podnosimy kwotę ponad dwukrotnie dla osób najniżej zarabiających. To będzie kosztowało budżet. Mówiliśmy o tym w kampanii wyborczej. To realizacja kolejnej obietnicy" - powiedział Adam Bielan.

Wicemarszałek Senatu zapytany, czy będzie to pierwszy krok do objęcia wyższą kwotą wolną od podatku wszystkich obywateli, odpowiedział, że będzie to zależało od możliwości budżetowych.

Wicepremier Morawiecki powiedział w wywiadzie dla gazety "Superexpress", że zmiany w kwocie wolnej "(...) będą kosztowne dla budżetu już w zaproponowanym przez nas wariancie. Jeżeli parlament przyjmie tę propozycję, to koszt będzie oscylował w okolicy miliarda zł rocznie, może trochę mniej"

15 listopada Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje, że kwota wolna od podatku w roku 2017 pozostanie na tym samym poziomie. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych.

IAR/Polskie Radio Jedynka/dko/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 ~StanRS

Ale Bielan bzdety opowiada. Nawet osoby które zarabiają 300 złotych miesięcznie przy zbieraniu złomu, to i tak płacą 23% podatku Vat, jak tylko cokolwiek nabędą. A jak kupią sobie alkohol czy papierosy, to płacą powyżej 70% podatków.

! Odpowiedz
0 0 ~Baks

Ty za to jesteś bardzo mądry. Chyba jasne, że mówi o podatku dochodowym ale bystry Jacek jak ty zawsze znajdzie pole do popisu i wytknięcia błędu.

! Odpowiedz
0 3 ~kasia

a więc żony górników , dyrektorów które załapały się na etaty ,żeby mieć właśnie minimalną emeryturę i będą się śmiać bo ich wszystko obejmuje a mężuś ma firmę ikasy !

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 12 ~henryk

Biblia mówi jasno: Tych, którzy podwoili majątek, nagrodził. Trzeciemu słudze, za karę, że go nie pomnożył, odebrał darowany talent i oddał temu, który miał najwięcej. Bóg dał wzór nam systemu podatkowego. Biedę trzeba karać bezwzględnie, inaczej mamy bezbożny socjalizm

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 ~Arti

Najpierw trzeba ustalić definicję słowa "biedny". Czy biednym jest człowiek, który ma 100kg złota w piwnicy i żadnych dochodów?

! Odpowiedz
0 7 ~mk

"Najbiedniejsi nie powinni w ogóle płacić podatków" - to jest dyskryminacja ze względu na stan posiadania. Przedstawianie problemu w taki sposób powinno być karalne tak, jak różne traktowanie w zależności od koloru skóry...

! Odpowiedz
3 0 ~yup

Piramidalna bzdura! Stan swojego posiadania każdy wolny człowiek może zmienić, a koloru skóry nie.

! Odpowiedz
0 2 ~mk odpowiada ~yup

Michael Jackson dał rade.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.