Wicemarszałek Senatu zapowiedział, że Senat, który rozpoczyna dzisiaj czterodniowe posiedzenie, zajmie się między innymi ustawą utrzymującą na obecnym poziomie kwotę wolną od podatku.


Adam Bielan powiedział w radiowej Jedynce, że Senat będzie dążył do podwyższenia tej kwoty dla najmniej zarabiających. Przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny wskazał minimum egzystencji w Polsce. Wynosi ono nieco ponad 6500 złotych rocznie. Zdaniem wicemarszałka Senatu osoby, które osiągają takie dochody w skali roku nie powinny płacić od nich podatku.
-
Znamy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, którego PO nie wprowadziła w
życie, mimo że tak często się odwołuje do TK. Wskazuje ono na pewne
minimum egzystencji, które jest kształtowane w Polsce na poziomie około
6,5 tysiąca złotych rocznie. My uważamy, że osoby, które mają tego typu
dochody nie powinny w ogóle podatków płacić - stwierdził Bielan.
"Podnosimy kwotę ponad dwukrotnie dla osób najniżej zarabiających. To będzie kosztowało budżet. Mówiliśmy o tym w kampanii wyborczej. To realizacja kolejnej obietnicy" - powiedział Adam Bielan.
Wicemarszałek Senatu zapytany, czy będzie to pierwszy krok do objęcia wyższą kwotą wolną od podatku wszystkich obywateli, odpowiedział, że będzie to zależało od możliwości budżetowych.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty
Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Wicepremier Morawiecki powiedział w wywiadzie dla gazety "Superexpress", że zmiany w kwocie wolnej "(...) będą kosztowne dla budżetu już w zaproponowanym przez nas wariancie. Jeżeli parlament przyjmie tę propozycję, to koszt będzie oscylował w okolicy miliarda zł rocznie, może trochę mniej"
15 listopada Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje, że kwota wolna od podatku w roku 2017 pozostanie na tym samym poziomie. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych.
IAR/Polskie Radio Jedynka/dko/sk