Biedronka zrezygnowała z płatności mobilnych iKasa

analityk Bankier.pl

Sieć sklepów Biedronka wycofała aplikację iKasa służącą do płatności mobilnych za pomocą kodów. Tym samym wielki eksperyment, jakim było wdrożenie autorskiego systemu płatności mobilnych dla jednej sieci sklepów, dobiegł końca.

Płatności mobilne w Biedronce pojawiły się w 2013 roku. Zostały oparte o aplikację mobilną iKasa, ale w sklepach można też było płacić kodami z aplikacji PeoPay Banku Pekao. Wdrożenie było ewenementem w skali kraju. iKasa była lokalnym systemem płatności telefonem działającym wyłącznie w jednej sieci sklepów. Co więcej, w Biedronkach była to jedyna forma płatności bez użycia gotówki. Wówczas sieć nie akceptowała jeszcze kart płatniczych. W szczytowym okresie klienci realizowali kilkadziesiąt tysięcy transakcji mobilnych miesięcznie.

(fot. RAFAL GUZ/FOTORZEPA / FORUM)

Terminale POS pojawiły się w Biedronkach w czerwcu 2014 roku. Firma Jeronimo Martins – właściciel Biedronek, długo zwlekała z ich instalacją. Gra na zwłokę była spowodowana wysokimi stawkami opłat interchange, czyli prowizji pobieranych przez banki od sklepów akceptujących karty. Dopiero gdy stało się jasne, że stawki spadną, Jeronimo Martins podjęła decyzję o instalacji POS-ów. Od tego momentu popularność płatności kodami w Biedronkach zaczęła spadać, a banki jeden po drugim wycofywały się ze wsparcia iKasy. Ostatni na placu boju został Alior Bank, ale i on zakończył współpracę z Biedronką.

W Biedronce nie zapłacisz już iKasą

– Alior Bank nie współpracuje z siecią sklepów Biedronka od końca 2017 r. – mówi Julian Krzyżanowski, rzecznik prasowy banku. – W efekcie wprowadzenia przez sieć możliwości płacenia kartami, znaczenie systemu iKasa wyraźnie spadło, co skutkowało wycofaniem tej formy płatności – dodał.

Biuro prasowe Jeronimo Martins potwierdziło mi, że w Biedronkach nie można już płacić iKasą. – Obecnie w sklepach Biedronka klienci mogą dokonywać płatności za zakupy za pomocą gotówki, kart płatniczych, aplikacji PeoPay, a także kart podarunkowych i eKodów naszej sieci oraz bonów Sodexo – usłyszałem od służb prasowych.

Jednocześnie Jeronimo Martins nie wyklucza rozszerzenia akceptacji płatności mobilnych o kolejne funkcje. – W związku z planowanymi zmianami w aplikacji PeoPay, prowadzimy rozmowy z naszym partnerem odnośnie możliwości rozszerzenia usług akceptacji płatności mobilnych o nową funkcjonalność. W tej chwili jest jednak za wcześnie, by deklarować konkretne decyzje w tej sprawie – podaje rzecznik.

Czy w Biedronkach będzie można płacić Blikiem?

Niewykluczone, że chodzi tu o system płatności mobilnych Blik. We wtorek Bank Pekao – operator płatności PeoPay – poinformował o podpisaniu umowy z Polskim Standardem Płatności. Blik pojawi się w aplikacji mobilnej banku w II kwartale 2018 r. Co to oznacza dla „starych” płatności PeoPay opartych o kody? – W internecie kody QR pozostaną. W przypadku terminali POS, gdy klient nie będzie płacił zbliżeniowo – zostaną tylko kody Blik – usłyszałem w biurze prasowym Pekao.

Nawet jeśli w Biedronkach pojawi się Blik, będzie to jedynie alternatywa dla kart płatniczych oraz kart zbliżeniowych w smartfonach (HCE i Android Pay). Blik sprawdza się doskonale w internecie, ale przy kasie sklepowej klienci używają go sporadycznie. Potwierdzają to statystyki opublikowane niedawno przez Polski Standard Płatności. W czwartym kwartale 2017 roku użytkownicy Blika wykonali tylko 600 tys. transakcji w terminalach POS. Biorąc pod uwagę, że jest ich 6 mln, liczba ta nie jest imponująca. Dla porównania płatności w internecie było w tym samym czasie 8,5 mln.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 mhm

Dobre zdjęcie, typowe biedronkowe patole...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne