Biedroń: odpartyjnić spółki Skarbu Państwa

Odpartyjnienie spółek z udziałem Skarbu Państwa zapowiedział w piątek w Płocku (Mazowieckie) lider Wiosny Robert Biedroń. Ugrupowanie chce powołać w przyszłości Radę Kompetencyjną, która opracuje egzamin dla kandydatów do Państwowego Zasobu Kadrowego.

(fot. Piotr Małecki / FORUM)

„Dzisiaj legitymacja partyjna PiS służy do tego, żeby jak z bankomatu, z budżetu państwa wyciągać kasę” – powiedział Biedroń podczas briefingu przed siedzibą PKN Orlen w Płocku. „Dzisiaj legitymacja partyjna służy do tego, żeby w takich spółkach jak Orlen, czy inne spółki należące do Skarbu Państwa, dostawać miejsce w zarządzie, w radzie nadzorczej, dobre miejsca w spółkach Skarbu Państwa i dobrze płatne” - podkreślił polityk.

Przytaczając słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że „do polityki nie idzie się dla pieniędzy”, lider Wiosny ocenił, że obecnie "teoria rozmija się z praktyką”.

Biedroń ocenił, że „PiS doprowadziło do granic wytrzymałości to, co przez lata inne partie naciągały też do tych granic”. „Wiemy, że ta praktyka obsadzania +misiewiczów+, (...) była stosowana przez wszystkich poprzedników. Ale PiS przegięło w tej dziedzinie” – oświadczył.

„W dwunastu największych spółkach Skarbu Państwa w ciągu ostatnich miesięcy, w zarządach, na stanowiskach kierowniczych przewinęło się aż sto osób związanych z PiS. Łącznie zarobili aż 95 mln zł” – powiedział Biedroń. Jak zauważył, taka kwota wystarczyłaby na wybudowanie 30-40 przedszkoli.

Jako przykład upartyjnienia spółek z udziałem Skarbu Państwa wymienił zarządy i prezesów m.in.: prezesa Pekao S.A. Michała Krupińskiego, b. prezesa PZU; b. wiceministra Skarbu Państwa Wojciecha Jasińskiego, b. prezesa PKN Orlen; Mirosława Kochalskiego, b. wiceprezesa PKN Orlen oraz Daniela Obajtka, obecnego szefa płockiego koncernu.

Lider Wiosny zaznaczył, że w okresie, gdy był prezydentem Słupska, odpartyjniono tam spółki komunalne. „W Słupsku doprowadziliśmy do odpartyjnienia spółek komunalnych. Zorganizowaliśmy transparentne konkursy. Wprowadziliśmy parytety do spółek. Zabraliśmy członkom partii politycznych te posady, na których oni się tam rozsiedli i legitymacja partyjna nie była już jak karta do bankomatu. Zaczęły liczyć się kompetencje. Jako Wiosna wprowadzimy to w całej Polsce” – zapowiedział Biedroń.

Jego zdaniem, w spółkach Skarbu Państwa „dzieją się bardzo dziwne rzeczy”. „Orlen jest tego przykładem” – ocenił Biedroń. „Orlen zajmował się skupem wina. Zebrał tego wina 72 tys. butelek, z czego 60 tys. butelek gdzieś zginęło i do dzisiaj Orlen nie jest w stanie się doszukać, gdzie”. „To są absurdy zarządzania takimi spółkami. Trzeba im zabrać te zabawki” – podkreślił polityk.

„Chcemy mieć Radę Kompetencyjną, która przygotuje egzaminy do Państwowego Zasobu Kadrowego, bo taki właśnie chcemy powołać” - zapowiedziała Paulina Piechna-Więckiewicz, liderka listy Wiosny do PE z Mazowsza.

Według niej w skład Rady wchodziliby m.in. przedstawiciele samorządów zawodowych, związków zawodowych i PAN. "Ktoś, kto będzie chciał znaleźć się w Państwowym Zasobie Kadrowym będzie musiał zdać egzamin. Osoba ta nie będzie mogła być członkiem partii i brać udziału w wyborach, jako reprezentant partii politycznych na pięć lat przed przystąpieniem do tego egzaminu” - mówiła.

Piechna-Więckiewicz dodała, że by znaleźć się w Zasobie, który będzie jawny, trzeba będzie mieć wykształcenie zgodne z działalnością spółek Skarbu Państwa lub wykształcenie prawniczo-ekonomiczne oraz doświadczenie menedżerskie. Zapowiedziała przy tym, iż postulatem Wiosny jest powoływanie szefa Służby Cywilnej na 6-letnią kadencję i rozszerzenie jego kompetencji.

„To wszystko zrobimy już jesienią. Mamy gotowe rozwiązania. Wiemy, jak to zrobić. Chcemy wreszcie odpartyjnić to, co dzieje się w tym bagnie spółek Skarbu Państwa” – powiedziała Piechna-Więckiewicz. Tuż przed briefingiem liderów Wiosny przed siedzibą PKN Orlen jeden z pracowników koncernu rozdawał zebranym tam osobom, w tym dziennikarzom, kawę, napoje i ciasteczka. 

mb/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 21 histeryk

PiS w "misiewiczach" pobił rekord świata. Nepotyzm poprzednich rządów pomnożył razy dziesięć.

! Odpowiedz
22 20 jacyna2017

Ha, ha! Odezwal sie super-Misiewicz ze Slupska i co tam pokazał!? Może chodzi o to by zrobić miejsce dla swoich kolesi zgodnie z karta Lgbt?

! Odpowiedz
17 30 prs

A ten nie przegina...
Dac takim zielone swiatlo i czekac kiedy beda mowic ze pedofilstwo to tylko lekka odmiana lgbt i ze przynosi dzieciom "przyjemnosc"...
Jak oni moga takie rzeczy jak seksualnosc czlowieka stawiac na piedestale jakby innych wartosci w zyciu nie bylo..
Zdrowi ludzie nie manifestuja swojej seksualnosci ze sztandarem w reku na ulicy, do tego trzeba byc chorym..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 28 eagleeye

A i pytanko akta sądowe znalazły się w końcu szanowny panie Robercie bo dla mnie dziwny zbieg okoliczności aby akurat zaginęły akta postępowania w której jest pan stroną. Dziwne nededmiar dziwne

! Odpowiedz
16 37 eagleeye

Ten plastikowy goguś wmawia ludziom przez różne zabiegi socjotechniczne iż on już wygrał wybory i rządzi. To ja zadam jedno pytanie "czy on wie co mówi" bo żebym wiedział ìż przyjedzie z swoją hordą lewacką do Lichenia robić "szopki" to z grzecznością wypersfadował bym mu co myślę na jego temat. Do kościoła nie chodzę ale jak słyszę "lewaka" powołującego się na obecnego papieża to szlak mnie trafia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 28 trybuch

Mozna mowić o Biedroniu rożnie ale w Słupsku zrobił porządek wyprowadził miasto z bagna.

! Odpowiedz
8 22 kapitaneo

A co dokładnie takiego zrobił?

! Odpowiedz
3 8 szlachta-nie-pracuje odpowiada kapitaneo

zadłużył miasto x 10 tak że Koparka leciała z zastrzykiem budrżetowym no cóż wszystkim po równo to już było i się nie sprawdziło

! Odpowiedz
17 23 teofil

Panie Biedroń,

jeśli już coś chcesz robić to z głową.
Kretyński pomysł egzaminów zaniechaj. Ale pokazał on, że nie ma Pan pojęcia o biznesie.
Panie Biedroń, Pan jeśli chcesz Pan mieć poważnych managerów do spółek SP to musisz Pan zapłacić. Nikt poważny nie będzie się w Pana głupie egzaminy bawił. Gdzie jak widzę teoretycy będą zatrudnieni do oceniania i pewnie Pan na tym zarobi politycznie. Odjazd niesamowity! Przebił Pan Kaczyńskiego. Brawo Pan Biedroń.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil