REKLAMA

Doradca sekretarza stanu USA: Biden osobiście śledzi sprawę TVN

2021-07-26 06:46
publikacja
2021-07-26 06:46
Doradca sekretarza stanu USA: Biden osobiście śledzi sprawę TVN
Doradca sekretarza stanu USA: Biden osobiście śledzi sprawę TVN
fot. JOSHUA ROBERTS / / Reuters

Prezydent Joe Biden śledzi losy koncesji dla nadawcy – ujawnił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet.

Gazeta w poniedziałkowym wydaniu zauważa, że dyplomata przyjechał do Warszawy w trudnym dla relacji Polski i USA momencie. Stany i Niemcy ogłosiły porozumienie w sprawie warunków zakończenia budowy Nord Stream 2. MSZ uznało je za niewystarczające. Chollet tłumaczy, że po przejęciu władzy Joe Biden wprowadził o wiele dalej idące sankcje na konsorcjum budujące rurę niż Donald Trump. Bez skutku.

"Mogliśmy nakładać kolejne restrykcje na Niemcy, ale nawet to nie zablokowałoby Nord Stream 2. Podcięłoby za to relacje transatlantyckie. To byłby prezent dla Władimira Putina" – przekonuje Chollet.

Pytany, czy po rozmowach w Warszawie żywi większą ufność, że problem koncesji dla TVN-u, wolności mediów zostanie rozwiązany pozytywnie, Chollet odparł, że nie chce spekulować, jak to się rozwinie.

"Mogę tylko powiedzieć, jakie przesłanie przekazałem polskim przyjaciołom: to jest priorytet dla Ameryki! Jesteśmy przekonani, że licencja dla TVN, TVN 24 powinna zostać odnowiona. Nie tylko dlatego, że mówimy o amerykańskiej firmie, ale także dlatego, że to dotyczy istoty naszych wartości" - wskazał.

"Prezydent Biden wielokrotnie podkreślał, że w jego odczuciu wśród wyzwań, przed jakimi stajemy, najważniejszym jest starcie demokracji z narastającym autorytaryzmem. Przyszłość fundamentalnych wolności to jądro polsko-amerykańskiego sojuszu. Demokracja ożywia nasze partnerstwo, a jej fundamentem jest wolność prasy” - zaznaczył Chollet.

Na pytanie, co stałoby się z polsko-amerykańskimi relacjami, jeśli mimo wszystko TVN nie otrzymałby odnowienia koncesji, Chollet stwierdził, że może tylko powiedzieć, iż "to przyciąga wiele uwagi w Ameryce, republikanów i demokratów". Dopytywany, czy także samego prezydenta odpowiedział: "Absolutnie". (PAP)

ktl/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
w USA NIE ma DEMOKRACJI wiec pan Bidet musi udac sie do klopa bo nikt go w Polsce sluchal nie bedzie. Juz ostatnio pokazal gdzie was ma - gleboko w powazaniu i WYDYMAL kraj na Nord Stream II. Bidet zawsze bedzie Bidetem a wiekszosc ludzi tam po prostu s.......

Kapitalu na swiecie jest w brud, nie bedzie amerykanskiego to bedzie
w USA NIE ma DEMOKRACJI wiec pan Bidet musi udac sie do klopa bo nikt go w Polsce sluchal nie bedzie. Juz ostatnio pokazal gdzie was ma - gleboko w powazaniu i WYDYMAL kraj na Nord Stream II. Bidet zawsze bedzie Bidetem a wiekszosc ludzi tam po prostu s.......

Kapitalu na swiecie jest w brud, nie bedzie amerykanskiego to bedzie z UK, Chin, Izraela, ZEA, Japonii, Australii. Oni chetnie beda u nas inwestowac i placic u nas podatki.


Niech TVN i reszta amerykanskich Corpo zaczna placic podatki w Polsce oraz zwroca to co nakradli na podatkach za ostatnie 20 lat. Czekamy.
arzab
Przejęli i zeszmacili TVP, PR oraz 15 lokalnych tygodników. W jakiś sposób uciszyli Polsat. Teraz pozostało tylko pozbyć się TVN-u oraz Agory i będziemy mieli informacje rzetelne jak w Trybunie Ludu !
darius19
TVN to jedyna niezalezna stacja TV zdolna do tzw."dziennikarskiego sledztwa". Wolne media to jeden z fundamentow demokracji, czego wyrazem jest zamieszczanie wielorakich opinii na tym (Bankier) portalu (niezaleznym od rzadzacych). Kurs obecnie rzadzacych jest -> Bialorus. Czego dowodem jest zakup mediow za wasze - podatnika TVN to jedyna niezalezna stacja TV zdolna do tzw."dziennikarskiego sledztwa". Wolne media to jeden z fundamentow demokracji, czego wyrazem jest zamieszczanie wielorakich opinii na tym (Bankier) portalu (niezaleznym od rzadzacych). Kurs obecnie rzadzacych jest -> Bialorus. Czego dowodem jest zakup mediow za wasze - podatnika - pieniadze przez firme z branzy naftowej. Kontrolowanej przez obecnie rzadzaca partie. Czy naprawde tego chcecie? Nie bedzie szansy dowiedziec sie o przekretach. Tylko propaganda jak w TVP Info. Czy naprawde tego chcecie?
czerwony_wiewior
Ale wysyp odważnych komentatorów :) Jeśli wam się wydaje, drogie pisiorki że wasz ulubieniec Trump miałby na temat zamachu na amerykańską własność inne zdanie niż Biden, to jesteście w grubym błędzie
karbinadel
Niedawno pisiory i ich tutejsi klakierzy wchodzili Ameryce w tylny otwór bez wazeliny. A teraz gremialna zmiana frontu, bo wróg zawsze być musi :)
and00
Nie wiem czy zauważyłeś, ale w USA zmieniła się władza
Teraz prezydentem jest tęczowy sklerotyk
Chyba oczywiste że konserwatyści go krytykują
lorelie
z amerykanami ani żydami lepiej nie być kojarzonym w 90% krajów na świecie, bo można za to dostać w pysk..
lorelie
Amerykanie nie jest wam wstyd że macie takiego prezydęta bideta pośmiewisko świata który przewraca się na schodach do samolotu i uważa że facet jak poczuje się kobietą to może skorzystać z damskiej toalety? to ruski agent.
krokus12
Czyżby Kaczyński przestał kochać USA i na rozkaz wierny elektorat 1 sortu tak zaciekle atakuje USA gdzie niedawno był to ukochany sojusznik
karbinadel
Niezwykle zabawne jest obserwować, jak ci sami komentatorzy zmieniają front o 180 stopni, w zależności od aktualnego powiewu wiatru.

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki