REKLAMA

Biden: Powstrzymanie Nord Stream 2 nie było możliwe

2021-07-22 16:54
publikacja
2021-07-22 16:54
Biden: Powstrzymanie Nord Stream 2 nie było możliwe
Biden: Powstrzymanie Nord Stream 2 nie było możliwe
fot. KEVIN LAMARQUE / / Reuters

Prezydent USA Joe Biden ocenił w nocy ze środy na czwartek, że powstrzymanie Nord Stream 2 nie było możliwe ze względu na to, że budowa gazociągu jest niemal ukończona. Zaznaczył, że w ramach porozumienia z USA Niemcy zobowiązały się do reakcji na ewentualne wrogie działania Rosji wobec Ukrainy.

"Nord Stream 2 jest w 99 proc. ukończony. Nic, co mogło zostać powiedziane lub zrobione, nie mogło tego powstrzymać" - powiedział Biden po występie w telewizyjnej debacie CNN z udziałem publiczności w Kentucky.

Prezydent USA dodał, że odbył na temat Nord Stream 2 "owocne dyskusje" z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

"Ona teraz pracuje, wraz z niemieckim rządem, nad zobowiązaniem, które sugeruje, że jeśli faktycznie Rosja podejmie działania, by celowo szkodzić Ukrainie lub innym krajom, oni na to odpowiedzą" - poinformował Biden.

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty Merkel w Białym Domu Biden stwierdził, że Nord Stream 2 to "zły gazociąg i zły deal", ale dodał, że porozumienie z Berlinem ma na celu ograniczyć jego negatywne skutki dla Ukrainy i ogólnego bezpieczeństwa energetycznego i powstrzymać Rosję przed używaniem gazociągu jako broni. O tym samym mówi tekst opublikowanego w środę porozumienia amerykańsko-niemieckiego.

W ramach umowy, która nie jest jednak prawnie wiążącym dokumentem, Niemcy mają zainwestować w ukraińskie projekty energetyczne, stworzyć specjalny fundusz wart 1 mld dolarów i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. Berlin ma też użyć wszelkich środków nacisku, by zapewnić, że Ukraina nadal będzie otrzymywać opłaty z tytułu tranzytu rosyjskiego gazu po wygaśnięciu obecnej umowy w 2024 roku. (PAP)

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kenn
Wszystko zgodnie z maksymą: "patrzcie na czyny, a nie na słowa".

Na zachodzie trwa narracja strasząca ludzi potencjalnym konfliktem z Rosją, a tymczasem ten sam zachód separuje gospodarczo jedne "swoje" państwa od drugich, układając się właśnie z tymi, którzy są rzekomymi
Wszystko zgodnie z maksymą: "patrzcie na czyny, a nie na słowa".

Na zachodzie trwa narracja strasząca ludzi potencjalnym konfliktem z Rosją, a tymczasem ten sam zachód separuje gospodarczo jedne "swoje" państwa od drugich, układając się właśnie z tymi, którzy są rzekomymi "przeciwnikami".
koperytko
Politycy z PO dostali narracje SMS-em ze dyplomacja PIS nie zastopowała tego uzgodnienia. Stan umysłowy tych panów jest zenujacy - jak Niemcy Rosja i USA chcą nord streem II to jak moze im ktos przeszkodzic ??? Oczywiscie zapomnieli jak bredzili ze Trump jest prorosyjski a Biden nie. Jaka partia taki elektorat...
lorelie
to PO oskarżała Trumpa że jest ruskim agentem a tym czasem teczowy bidet nim jest
samsza
Polityk z normalnego kraju, w takim momencie, zapytałby jakie są szanse na wypełnienie gwarancji NATO (czyli USA) względem sojuszników wschodniej flanki.
Czy takie wypełnienie jest "możliwe"...?
andre92
Oczywiście ze tak - art v mów przeciż: " jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich (...) udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie (...) działania, jakie uzna za konieczne..) wiec wyślą nam nam ulotki jak radzić sobie w ciężkich czasach - oraz będą nam sprzedawać po Oczywiście ze tak - art v mów przeciż: " jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich (...) udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie (...) działania, jakie uzna za konieczne..) wiec wyślą nam nam ulotki jak radzić sobie w ciężkich czasach - oraz będą nam sprzedawać po zawyżonych cenach żywność i leki. NIGDY NIE BYŁO MOWY O TYM ZE ZOBOWIAZUJA SIE UDZUIELIĆ POMOCY MILITARNEJ" (notabene takie zobowiązanie było przed II wojna światową i wiadomo jak było respektowane - teraz nawet nie ma tego)
ajwaj_
Panika w UKR i PISu,
a wyjscie jest proste
Zbudowac Fort Trump i przemianowac na Fort Bidet
na Zoliborzu
Dowódca Fortu genaral in speTW Balbina
the_mind_renewed
Nowy cykl Covidowy. Ogłoszony dzisiaj przez FED i EBC (New Covid cycle)
USA i zachodni świat czeka: Kompromitacja Covidowa na jesieni, w związku z tym niepokoje i braki żywności i racjonowanie jej przy pomocy wojska. Oraz naprawdę więcej jak siedem lat bardzo chudych.
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=tTH7UYbD044
alberto2020
Źle, że powstał nord stream 1, teraz to po prostu kolejna nitka, być może nie ostatnia

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki