REKLAMA

Białoruś do 2020 roku kupi od Rosji samoloty Su-30SM

2016-11-23 13:07
publikacja
2016-11-23 13:07

Białoruś do 2020 r. planuje kupić od Rosji co najmniej eskadrę samolotów wielozadaniowych Su-30SM - oświadczył we wtorek dowódca sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej Białorusi Aleh Dwihaleu.

fot. Marina Lystseva / / TASS

Planujemy zakup wielozadaniowego samolotu nowej generacji Su-30SM. Ten samolot dobrze zaprezentował się w konflikcie syryjskim i jest na uzbrojeniu w wielu krajach - powiedział Dwihaleu, cytowany przez państwową agencję BiełTA. Dodał, że Mińsk planuje zakup co najmniej eskadry samolotów Su-30SM.

Chodzi o liczbę od 8 do 12 sztuk - powiedział PAP analityk ds. wojskowych Alaksandr Alesin. Wcześniej zakup tych samolotów zapowiadał minister obrony Andrej Raukou - przypomniał.

Ekspert wyjaśnił, że gdy Rosja próbowała nakłonić Białoruś do otwarcia swojej bazy w Bobrujsku, zapowiadała gotowość dyslokowania tam właśnie samolotów tego typu, obsługiwanych przez rosyjskich pilotów.

- Prezydent (Alaksandr) Łukaszenka nie zgodził się wówczas i powiedział, że mamy swoich dobrych pilotów, których trzeba tylko wyszkolić. Być może udało się doprecyzować techniczne szczegóły tej transakcji - ocenił Alesin. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę możliwości finansowe Białorusi, w grę wchodzą trzy warianty: duża zniżka, długoterminowy kredyt lub zakup na zasadzie leasingu.

Su-30SM to zmodernizowana wersja myśliwca Su-27. Jak przypomina Alesin, może wypełniać zadania walki w powietrzu, atakowania celów naziemnych i wsparcia wojsk piechoty na polu walki. - Nowe Su-30SM mają zastąpić przestarzałe, choć częściowo modernizowane na własną rękę przez Białoruś myśliwce Su-27 i nielatające już od dawna Su-24 - mówi Alesin.

W lutym 2016 r. białoruskie ministerstwo obrony informowało o wstępnym porozumieniu z rosyjskimi zakładami Irkut w sprawie zakupu Su-30SM, które mają zastąpić ok. 30-letnie maszyny Mig-29. Jak poinformowały Biełorusskije Nowosti, we wtorek do bazy lotniczej w Lidzie w obwodzie grodzieńskim dostarczone zostały cztery samoloty szkoleniowo-bojowe Jak-130. To druga partia maszyn (pierwsza trafiła na Białoruś w ubiegłym roku), zakupionych przez Białoruś w rosyjskich zakładach Irkut.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kot/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~hehehe
Oj tam, oj tam - mundry inaczej gen. aptekarzyna Misiewicz powiedzial, ze Obrona Terytorialna jest lepsza od SpecNaza. A przeciez tak odznaczonemu wojskowemu mozna wierzyc? CZOLEM PANIE MINISTRZE !!!
~Jasko
Łukaszenkę stać na dwie eskadry SU-30SM, a nas nie stać na garstkę śmigłowców?
~bumbum
Nas już było stać na 50 sztuk F16, szykujemy się do zakupu Patriotów....na kredyt stać na, stać nas na armię, na na 500+ i na niewydolną, przerośniętą administrację. Tylko nie płaczcie jak niemiecki komornik wam zacznie zabierać aktywa a europejska prasa zrobi z Polaków naród leni i brudasów żyjących ponad stan.Nas już było stać na 50 sztuk F16, szykujemy się do zakupu Patriotów....na kredyt stać na, stać nas na armię, na na 500+ i na niewydolną, przerośniętą administrację. Tylko nie płaczcie jak niemiecki komornik wam zacznie zabierać aktywa a europejska prasa zrobi z Polaków naród leni i brudasów żyjących ponad stan. Jak zrobiła z Greków, którzy nota bene też się zbroili, ale wojnę przegrali bez jednego strzału.
~sledzik
będą polować na żubry
~DJCat
A po co Polsce armia, skoro sama nie obroni się przed Rosję czy Niemcami? Ktoś mądry powiedział: "chcesz pokoju, szykuj się do wojny"
~Kapelan odpowiada ~sledzik
Nie tylko zubry - na rosomaki i leoparty pewnie tez, a jak sie poszczesci to nawet na kraby.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki