Kiedyś ograniczone czasowo prawo jazdy otrzymywali ci kierowcy, którzy co jakiś czas musieli potwierdzić, że zdrowie, np. wada wzroku, pozwala im na dalsze prowadzenie pojazdów. Wszyscy pozostali otrzymywali uprawnienia bezterminowo. Te przepisy jednak się zmieniły. Sprawdź, kiedy należy wymienić dokument i kto musi to zrobić.


W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy
Od 19 stycznia 2013 r. każdy dokument upoważniający do prowadzenia pojazdów posiada datę ważności. Za nami już więc dekada z takimi przepisami. Kierowcy otrzymują dokumenty ważne 5, 10 lub 15 lat, a przy wymianie takiego prawa jazdy trzeba pójść do lekarza, który oceni nasz stan zdrowia.
Na 15 lat otrzymują prawo jazdy ci, którzy są w pełni zdrowi i nie posiadają przeciwwskazań oraz ograniczeń do kierowania pojazdami.
Do kiedy jest ważne bezterminowe prawo jazdy
Co z tymi, którzy zdobyli uprawnienia wcześniej i w rubryce 11 na prawie jazdy nie mają wskazanej żadnej daty? Wszyscy kierowcy mający bezterminowe prawo jazdy będą musieli je wymienić. Wymiana bezterminowych dokumentów rozpocznie się już w 2028 roku i trwać będzie przez najbliższe 5 lat, do 2033 roku.
Nowe dokumenty wydawane są z 15-letnim okresem ważności, co oznacza, że nikt w Polsce nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy.
Warto dodać, że termin ważności dokumentu nie jest równoznaczny z ważnością posiadanych uprawnień do prowadzenia pojazdów. Przy wymianie bezterminowego prawa jazdy nie trzeba będzie więc odbywać wizyty u lekarza, bo prawo nie działa wstecz i nie można kierowcom odbierać uprawnień.
Obowiązkowi wykonywania badań podlegają tylko osoby posiadające termin ważności prawa jazdy od czasu jego uzyskania.
Ile to będzie kosztować?
Wymiana prawa jazdy aktualnie kosztuje 100 złotych. Co trzeba przedłożyć w urzędzie komunikacji, aby otrzymać nowy dokument?
- wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy
- aktualną fotografię o wymiarach 35x45 mm - koszt. ok. 50 zł
- kopię obecnego prawa jazdy
- potwierdzenie zapłaty
- oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.
- oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami,
- dowód osobisty
- badanie lekarskie nie jest potrzebne, jeśli prawo jazdy jest bezterminowe.
KaWa