REKLAMA

Bezrobocie w Polsce niemal najniższe w UE

2020-10-30 11:45
publikacja
2020-10-30 11:45
fot. industryviews / Shutterstock

7,5 proc. wyniosła we wrześniu stopa bezrobocia w Unii Europejskiej - informuje Eurostat. W Polsce była wyraźnie niższa i niemal najmniejsza w UE, a pracy poszukiwało nieco ponad pół miliona osób.

Przed miesiącem Eurostat informował, że po uwzględnieniu czynników sezonowych w sierpniu stopa bezrobocia w UE sięgnęła 7,4 proc., a w strefie euro 8,1 proc. Dziś zrewidował sierpniowe wyniki do 7,5 proc. oraz 8,3 proc. Takie same poziomy odnotowano we wrześniu. Odczyt dla eurostrefy był zgodny z oczekiwaniami rynku.

Najniższe bezrobocie obserwowano w Czechach (2,8 proc.) oraz w Polsce (3,1 proc.). Po drugiej stronie znalazła się Hiszpania (16,5 proc.). Danych za wrzesień (a nawet sierpień) wciąż nie opublikowali Grecy. W lipcu stopa bezrobocia BAEL sięgała tam 16,8 proc.

/ Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Najmniej osób poszukiwało pracy na Malcie (11 tys.), a najwięcej w Hiszpanii - 3,81 mln. We Francji liczba ta wzrosła o ponad 100 tys., do ponad 2,32 mln. W Polsce bezrobotnych było 525 tys. osób, o 4 tys. mniej niż w sierpniu - podał Eurostat. W całej UE pracy szukało niemal 16 mln ludzi, o 42. tys. więcej niż miesiąc wcześniej.

Dane Eurostatu o stopie bezrobocia są oparte o inne założenia od danych GUS-u o stopie bezrobocia rejestrowanego. Więcej na temat tego, kogo można uznać za osobę bezrobotną, przeczytasz w artykule „Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]”.

MKa

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
innowierca
Oparcie tego wyniku jest na taniej sile roboczej w kraju kosztow zycia zachodnich.
Dodatkowo inflacja pierwsze miejsce na podium.
demeryt_69
Status bezrobotnego można stracić przez niestawienie się w 'bidzie' w określonym dniu. Tyle.
sel
Połowa nigdzie nie pracuje i nawet nie szuka pracy bo nie ma szans jej znaleźć albo wciskają niby pracę ,ale nawet koszty dojazdu nie pokrywa wynagrodzenie co to ma wspólnego z tym wskaźnikiem?
demeryt_69
A druga połowa pracuje gdzieś - to niesprawiedliwe :)
mk77
Ojej to biedni wszyscy czarnowidze (open_mind, bankster-kreator i inni), którzy głosili tutaj w komentarzach, że przez ten lockdown w tym roku będzie duże bezrobocie, masowe samobójstwa (ludzie bez pracy), niespłacane kredyty, nieruchomości mega potanieją.

Wieszczyli, że trzeba było pójść drogą Szwedzką. A
Ojej to biedni wszyscy czarnowidze (open_mind, bankster-kreator i inni), którzy głosili tutaj w komentarzach, że przez ten lockdown w tym roku będzie duże bezrobocie, masowe samobójstwa (ludzie bez pracy), niespłacane kredyty, nieruchomości mega potanieją.

Wieszczyli, że trzeba było pójść drogą Szwedzką. A tu pyk w Szwecji poszło mocniej bezrobocie do góry niż u nas r/r. Zaraz przecież tam nie było lockdownu, tam jest hulaj duszo piekła nie ma. Kraina mlekiem płynąca.

Co poszło nie tak tym naszym pesymistom prognostykom co zwiastowali w naszym kraju harmagedon?
crimth
Wyciąganie wniosków z niepełnych danych lub opieranie się na jednym wskaźniku (który potrafi przekłamać rzeczywistość) to chyba nasz sport narodowy.
mknowak
To teraz sprawdź jaka jest aktywność zawodowa Polaków...
mk77 odpowiada crimth
Ale przeciez mialo byc tylko gorzej. Gdzie te samobojstwa. Ile mam wam jeszcze dac czasu? W 2009 zapowiadali mega inflacje tutaj. Gorsza niz w latach 90tych. Czekam juz 11 lat...
grzegorzkubik
Widzicie? Rodzice tych aborcjonistek mają pracę i 500 plus. Kupili dzieciakom za te 500 tablety, smartfony i fajne kurtki a oni chodzą robić rozróby. Trzeba uczyć młodzież i pokazywać prawdę. Bezrobocie w Polsce spada, rosną zarobki i lepiej nie przeprowadzać radykalnych zmian w polityce bo na razie jest nieźle.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki