REKLAMA

Bezrobocie coraz niższe

2013-07-05 11:21
publikacja
2013-07-05 11:21

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 13,2 proc. wobec 13,5 proc. w maju - podał w piątek w komunikacie resort pracy.

Według danych MPiPS w urzędach pracy w końcu czerwca zarejestrowanych było 2.112,3 tys. osób bezrobotnych. W ciągu miesiąca ich liczba spadła o 64,0 tys., czyli o 2,9 proc.

W ocenie MPiPS na rynku pracy widać delikatne ożywienie, ale dynamika spadku bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie się zmniejszać.

"Dynamika liczby ofert pracy pokazuje, że jest delikatne ożywienie na rynku pracy" - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podczas piątkowego briefingu prasowego.

"Pamiętając o tym, że kończy się efekt sezonowy (...) w kolejnych miesiącach spodziewamy się, że ta dynamika (spadku bezrobocia - PAP) nie będzie już tak duża" - dodał wiceminister pracy Jacek Męcina.

Kosiniak-Kamysz podczas briefingu poinformował, że środki z Funduszu Pracy to "nienaruszalna pozycja, która się nie zmniejszy. Możemy myśleć tylko o zwiększeniu".

Komentuje Piotr Lonczak, analityk obszaru Inwestowanie Bankier.pl
Piotr Lonczak

Rynek pracy zdrowieje

Malejące bezrobocie zawsze cieszy, nawet jeżeli jest to efekt sezonowy. Co prawda obecnie odsetek pozostających bez pracy jest wyższy niż przed rokiem, to jednak rynek pracy wysyła kolejne pozytywne sygnały – wcześniej raportowano o wzroście zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, co może sygnalizować odwrócenie spadkowej tendencji trwającej już około półtora roku.

Polska gospodarka najgorsze ma już za sobą, a najbliższe miesiące będą przynosić kolejne sygnały poprawy koniunktury, zatem także stopa bezrobocia będzie maleć.

Komentuje Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl
Łukasz Piechowiak

Specjalnego zaskoczenia nie ma

Liczba osób bez pracy zmalała o 64 tysiące, czyli więcej niż w analogicznym okresie 2012 roku. Dobre dane z rynku pracy wynikają z wahań sezonowych. W czerwcu zwykle bezrobocie maleje. Spadek wyższy niż rok temu daje nadzieję, że polityka prowadzona przez resort pracy korzystnie wpływa na statystyki.Niemniej biorąc pod uwagę sumę zaangażowanych środków i obietnic, to wciąż za mało by mówić o tym, że będzie dobrze. Ok. 3 miliardów złotych do wydania na walkę, a raczej przeciwdziałanie statystycznemu wzrostowi bezrobocia, a także dodatkowe 2 mld zł z Unii Europejskiej powinny dać odrobinę lepszy efekt.

Przedstawiciele resortu pracy uważają, że do września bezrobocie powinno spadać i wyniesie poniżej 13 proc.

"Wyczerpał się element sezonowy. Lipiec może już być trochę słabszy (jeśli chodzi o dynamikę spadku - PAP), na pewno nie będzie to 0,3 pkt. proc. Liczę, że do września bezrobocie będzie spadać. Powinno to być poniżej 13 proc." - powiedział dziennikarzom Męcina. (PAP)

jba/ map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~O)))
No, bezrobocie zawsze spada na lato, tak jest co roku. Jedyni rozumiejący temat, zdają się być panowie z bankiera, komentujący tę sprawę.
Chcielibyście pomarudzić, ale rzeczywistość jest brutalnie łagodna.
~walenty
tracą po roku prawo do zasiłku i wypadają ze statystyki , wielu wyjeżdża do prac sezonowych i się nie rejestruje - cała tajemnica
~Dziwne
sprostali bezrobociu nie znajdujac ludziom pracy a wysylajac ich do posredniakow z czego te maja pieniadze za kazda przepracowana godzine. Jest to hanba poniewaz w takiej sytuacji urzad pracy jest totalnie nie potrzebny. Druga sprawa to nie pozwolic ludziom swobodnie sie rejestrowac. Godzina 9 rano a juz brak numerkow dla nowych sprostali bezrobociu nie znajdujac ludziom pracy a wysylajac ich do posredniakow z czego te maja pieniadze za kazda przepracowana godzine. Jest to hanba poniewaz w takiej sytuacji urzad pracy jest totalnie nie potrzebny. Druga sprawa to nie pozwolic ludziom swobodnie sie rejestrowac. Godzina 9 rano a juz brak numerkow dla nowych bez robotnych do rejestracji. Wielu daje sobie spokoj, brak kasy i ma zapierdzielac przez cale miasto tylko po to aby powiedzieli mu dowidzenia.
~dynio
Czemu nie powiedzą, że baby w urzędzie pracy poszły na urlop i nie ma jak się zarejestrować teraz bo wszystkie okienka pozamykane... tak to bezrobocie maleje..
~j*** komuchów !!!
bezrobocie może i im tam spadło w statystykach, po części dlatego, że wielu wyjechało, niektórych po prostu wykreślono za niestawiennictwo i staty rosną, ale zatrudnienie na pewno nie, a już na 100% nie w kraju !!
~Dzi3kaN
Media non stop robią ludziom z mózgu sieczkę. Dlaczego nie napiszą, że bezrobocie spadło bo ludzie wyjeżdżają w sezonie za granice do pracy. Poza tematem. Tylu terrorystów a żaden nie może się wysadzić w powietrze na wiejskiej.PozdrO
~stas00
Pewnie ze tak ,ale to nie wszystko.Nic nie piszą o tym ze osoba bezrobotna może przejść na ubezpieczenie swojego współmałżonka,żeby nie chodzić do tego burdelu (urzędu pracy) bo i tak tam nie otrzyma zatrudnienia.
~Obywatel
Dlaczego media ciągle kłamią, poprawny tytuł tego artykułu powinien brzmieć:
"Bezrobocie niższe, ale nie w Polsce"
~plazowicz
W USA tragedią było przekroczenie 8% stopy bezrobocia. W bogatej, wysokorozwiniętej gospodarce! A PL jest zacofana i biedna. Oczywiście w niczym to nie przeszkadza by przez całe dekady utrzymywać tak wysokie bezrobocie. Jasne, że jest olbrzymia szara strefa, jak to w zacofanych postkomunach, ale to nie zmienia faktu, że pracuje W USA tragedią było przekroczenie 8% stopy bezrobocia. W bogatej, wysokorozwiniętej gospodarce! A PL jest zacofana i biedna. Oczywiście w niczym to nie przeszkadza by przez całe dekady utrzymywać tak wysokie bezrobocie. Jasne, że jest olbrzymia szara strefa, jak to w zacofanych postkomunach, ale to nie zmienia faktu, że pracuje tylko 16 mln ludzi, z czego około połowy w "przedsiębiorstwach" państwowych, czyli nie robiąc niczego pożytecznego, a wręcz przeciwnie. Sami odpowiedzcie sobie jaka jest przyszłość tego kraju.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki