REKLAMA

Belgia: Abrini był trzecim zamachowcem na lotnisku w Brukseli

2016-04-10 00:17
publikacja
2016-04-10 00:17

Belgijska prokuratura generalna potwierdziła w sobotę, że Mohamed Abrini to mężczyzna w białym kapeluszu i kurtce z fotografii przedstawiającej trzech zamachowców na lotnisku w Zaventem. 31-letni Abrini potwierdził, że był tam w czasie ataku terrorystycznego.

Belgia: Abrini był trzecim zamachowcem na lotnisku w Brukseli / fot. Eric Lalmand / FORUM

Fotografia pochodząca z monitoringu na lotnisku przedstawia mężczyznę w białym kapeluszu w towarzystwie dwóch zamachowców-samobójców. Policja ustaliła, że byli to Ibrahim El Bakraoui oraz Najim Laachraoui, którzy zginęli. Tożsamość trzeciego terrorysty nie była ustalona.

"Po konfrontacji, w obliczu różnych ekspertyz, Abrini przyznał się, że był na miejscu zbrodni. Kurtkę i kapelusz wyrzucił natychmiast, gdy tylko policja opublikowała zdjęcie z lotniska" czytamy w komunikacie prokuratury.

Abrini - obywatel Belgii o korzeniach marokańskich - został zatrzymany w piątek przez belgijską policję.

Jest podejrzewany nie tylko o udział w zamachach, do których doszło 22 marca w Brukseli, ale również o zorganizowanie listopadowych zamachów w Paryżu. Będzie oskarżony o spowodowanie śmierci łącznie 162 osób.

Trafił na listy najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie, gdy został zidentyfikowany jako osoba, która jechała samochodem wraz z Salahem Abdeslamem bezpośrednio po listopadowych zamachach w Paryżu. Ten ostatni został schwytany 18 marca, po czterech miesiącach poszukiwań. Cztery dni później doszło do zamachów na lotnisku w Zaventem pod Brukselą i w brukselskim metrze.

Do zorganizowania ataków przyznało się Państwo Islamskie. W dużej mierze zostały one przygotowane w Brukseli przez mieszkających tam Francuzów arabskiego pochodzenia. Część z nich zginęła śmiercią samobójczą podczas ich przeprowadzenia, tak jak brat Abdeslama Brahim.

Po ostatnich aresztowaniach osób podejrzanych o terroryzm premier Belgii poinformował, że siły bezpieczeństwa pozostają w najwyższej gotowości.

Oprócz Abriniego, zarzuty postawiono również Osamie K., który - jak sprecyzował prokurator - był na miejscu w momencie zamachu na brukselskie metro 22 marca.

O przynależność do organizacji terrorystycznej i morderstwa terrorystyczne oskarżeni zostali także Rwandyjczycy Herve B.M i Bilal E.M.

Dwie inne osoby, zatrzymane w piątek w Belgii wraz z Abrinim, zostały wypuszczone po przesłuchaniu - poinformował prokurator.

W sobotę belgijska policja przeprowadziła obławę w kompleksie mieszkalnym w centrum Brukseli, ale nikogo nie zatrzymano. Prokuratura podejrzewała, że jedno z mieszkań było wykorzystywane przez terrorystów jako kryjówka; nie znaleziono tam ani broni ani ładunków wybuchowych - podaje Reuters.

PAP/IAR

Źródło:Bankier24
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zamachy terrorystyczne w Brukseli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki