REKLAMA
BADANIE

Będzie więcej wolnego. Nowela Kodeksu pracy przegłosowana w Sejmie

2023-02-08 18:48
publikacja
2023-02-08 18:48

Zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w środę uchwalił Sejm.

Będzie więcej wolnego. Nowela Kodeksu pracy przegłosowana w Sejmie
Będzie więcej wolnego. Nowela Kodeksu pracy przegłosowana w Sejmie
fot. Monstar Studio / / Shutterstock

Za nowelizacją Kodeksu pracy głosowało 439 posłów, przeciw było 6, wstrzymało się 6.

Work-life balance wchodzi do Polski

Nowelizacja Kodeksu pracy ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw dotyczących tzw. work-life balance. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską.

Regulacja dotyczy m.in. urlopów i czasu pracy, w tym urlopu rodzicielskiego. Pracownice i pracownicy będą mieli do niego indywidualne prawo. Uniezależnione zostanie prawo ojca wychowującego dziecko do urlopu rodzicielskiego – od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu.

9 tygodni dla ojców, ale za 70 proc. wynagrodzenia

Ponadto wprowadzona zostanie, w ramach wymiaru urlopu rodzicielskiego, nieprzenoszalna część tego urlopu, w wymiarze do 9 tygodni, dla każdego z rodziców. Wprowadzony zostanie 70 proc. zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Obecnie zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą cześć tego urlopu – oznacza to, że obecnie zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wynosi średnio 67,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

5 dni opieki i urlop "z powodu działania siły wyższej"

Według noweli pracownik będzie mógł skorzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym. Urlop będzie możliwy do wykorzystania, aby zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie osobie będącej krewnym (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Za czas tego urlopu nie będzie przysługiwało wynagrodzenie.

Wprowadzona zostanie także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej". Zwolnienie będzie możliwe do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.

Dodatkowe przerwy

W przepisach znajdą się dwie dodatkowe przerwy, które będą wliczane do czasu pracy. Pracownik będzie miał prawo do drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli dobowy wymiar pracy pracownika jest dłuższy, niż 9 godzin pracy, oraz trzeciej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika jest dłuższy, niż 16 godzin.

Zgodnie z regulacją, umożliwione zostanie szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy, w tym poprzez pracę zdalną, elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny rozkład czasu pracy, weekendowy system czasu pracy, system skróconego tygodnia pracy i przerywany czas pracy) oraz pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy.

W noweli wprowadzono także rozwiązania dotyczące umów o pracę. Pracownik, który wykonywał pracę przez co najmniej 6 miesięcy, będzie miał prawo wystąpić, raz w roku, o zmianę rodzaju umowy – na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Będzie on musiał otrzymać także pisemną odpowiedź na ten wniosek, wraz z uzasadnieniem.

Rozszerzony zostanie też zakres informacji o warunkach zatrudnienia pracownika. Chodzi np. o informację o prawie do szkoleń czy o długości płatnego urlopu. Będzie to dotyczyć także pracownika wysyłanego do pracy do państwa UE lub państwa trzeciego oraz pracownika delegowanego.

Ponadto wprowadzony zostanie wyraźny zakaz zabraniania pracownikowi, co do zasady, jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą. Funkcjonować będzie także zakaz poddawania pracownika niekorzystnemu traktowaniu z tego tytułu.

Pracownik będzie miał również prawo do nieodpłatnego i wliczanego do czasu pracy szkolenia, które będzie niezbędne do wykonywania określonego rodzaju pracy lub na określonym stanowisku. Będzie to możliwe, jeżeli prawo do takiego szkolenia wynika z postanowień układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia zbiorowego lub z regulaminu albo przepisów prawa pracy.

Gospodarka rodziców, rodzice w gospodarce - te wykresy warto zobaczyć. Rusza nowy projekt Bankier.pl

Rodzice. Biznesowy filar, wyborcza ziemia obiecana. O ich pieniądze codziennie zabiegają rzesze firm, o ich poparcie regularnie walczą politycy. Ekonomia rodzica to też niekończące się plany oszczędzania na przyszłość, edukacyjne dylematy, a na koniec dnia również wybory na rynku pracy. O tym będzie nowy projekt w Bankier.pl i o tym dzisiaj w liczbach.

Autorki: Karolina Kropiwiec, Katarzyna Herbut

kkr/ kh/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (25)

dodaj komentarz
anty12
Zaraz beda zatrudniac tylko na B2B. Nikt za pisowskich nierobow nie bedzie placic. Oni i ich choroby umyslowe. Dla nich to normalne ze gorszy sort tyra a oni krada na willa +. Po nich tylko potop.
anty12
"z powodu działania siły wyższej" to tylko pisior mogl wymyslec. To juz jest choroba uyslowa. Pracujmy 2 dni w tygodniu i kazdemy po 5000+ dochodu gwarantowanego. Pisiory nie maja pojecia o ekonomii a vateusz utworzy dodatowe fundusze, tam upcha 200% dlugu. PKB w 2023 to bedzie cale 0.3% jak dobrze pojdzie. Wincyj wolnego,"z powodu działania siły wyższej" to tylko pisior mogl wymyslec. To juz jest choroba uyslowa. Pracujmy 2 dni w tygodniu i kazdemy po 5000+ dochodu gwarantowanego. Pisiory nie maja pojecia o ekonomii a vateusz utworzy dodatowe fundusze, tam upcha 200% dlugu. PKB w 2023 to bedzie cale 0.3% jak dobrze pojdzie. Wincyj wolnego, wincyj socjalu. Polska nigdy nie dogoni DE bo mamy zalosna wydajnosc. KAsa idzie na przezarcie nie na technologie, wtedy moze dogonilibysmy wydajnosc jak w DE i zarobki. Bal na Titanicu trwa.
grzegorzkubik
Lemingi. Pamiętacie co Tusk mówił? 4 dni pracy w tygodniu. Wy możecie tyrać nawet 6 po 12 godzin.
wizytator
Właśnie. Niech się Bankier przyjrzy jak ryży zmienił prawo dotyczące nadgodzin. Istne niewolnictwo podpisał.
anty12
Ty masz leciutka robote. Za bardzo sie znie zmeczyc trolowaniem. Pis dba tylko o sowich. Napisz ile pieniedzy mateuszek poukrywal w funduszach i jakie jet prawdziwe zaludzenie Polski (czyli Polakow).
peluquero
działanie siły wyzszej aha
grzegorzkubik
I po co wam głosować na coś innego niż PIS? Za mało macie pracy i chce wam się tyrać na kapitalistę? Odpoczywamy.
wyborca-pis-ale-nie-glupi
kurcze gościu, czytam twoje komenty i naprawdę są super hiper. Widzisz to czego nie widzą te lgbtowskie lemingi z po. Kapitaliści powinni wymrzeć, a państwo wszystkim zarządzać by nie było chachulstwa jakiegoś
grzegorzkubik odpowiada wyborca-pis-ale-nie-glupi
Kapitalista może zamienić najnowszego Mercedesa na Skodę Superb. Wystarczy.
lubsuburbs odpowiada grzegorzkubik
A pisowski minister też może służbowego pancernego merca na superba wymienić?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki