REKLAMA

Będzie pozew zbiorowy w sprawie OFE

2015-03-04 14:03
publikacja
2015-03-04 14:03
fot. MariuszSzczygiel / Thinkstock

Będzie pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa, ZUS i towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł dziś, że powództwo w takiej formie jest dopuszczalne, choć decyzja nie jest jeszcze prawomocna, a stronom przysługuje odwołanie.

Będzie pozew zbiorowy w związku z reformą OFE (fot. MariuszSzczygiel / Thinkstock)

W sumie 53 osoby reprezentuje mecenas Paweł Kowalczyk, który przekonywał dziś, że przez reformę OFE doszło do wywłaszczenia obywateli a zatem oczekuje od sądu ustalenia odpowiedzialności finansowej państwa. Podkreślał, że Otwarte Fundusze Emerytalne dysponowały prywatnymi środkami obywateli na zasadzie powiernictwa. "Skoro udziały umorzono i środki przekazano do ZUS, to naszym zdaniem doszło do naruszenia konstytucyjnego prawa własności" - oświadczył Paweł Kowalczyk.

Sąd uznał, że pozew jest dopuszczalny, bo jest wspólna podstawa roszczeń. "Tą podstawą faktyczną jest zmiana przepisów dotyczących przekazywania składek z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS" - mówił sędzia Grzegorz Tyliński. Tłumaczył też, że w tej sprawie można mówić o roszczeniu konsumenckim, bo powodowie zawierali obligatoryjne umowy. "Był to przymus, inaczej byłoby losowanie" - powiedzial sędzia.

Ale ponieważ decyzja nie jest prawomocna, sąd wstrzymał się z dalszymi czynnościami. To o tyle ważne, że pozew wnosi m.in. o skierowanie przez sąd pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reformy OFE.

Efektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym, która weszła w życie 1 lutego 2014 roku, było m.in. przeniesienie ponad połowy emerytalnych składek Polaków z OFE do ZUS. Aktywa te były warte ok. 153,15 mld złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ksenia Maćczak/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (48)

dodaj komentarz
~miro
trzeba pozwac aarona balcerowicza za defraudacje 150 mld zł z ZUS to firm wydmuszek
~observer
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Robert
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~obserwator
Ta pseudoreforma rzeczywiściebyła skandaliczna...RZądykolesiostwa z POPisu to tragedia dla Polski- corazgorzej i gorzej...
~Eryk
Gdzie trzeba zgłosić sie aby przystąpić do tego pozwu?.
~Adam
ile te złodziejskie OFE zabrało sobie społecznych pieniędzy za darmo nie ponosząc żadnej odpowiedzialności odnośnie wypłacanych emerytur bo gwarantem był tylko Skarb Państwa, który się przez to zadłużał, ile miliardów społecznych pieniędzy przetransferowano w białych rękawiczkach do zaprzyjażnionych państw ile te złodziejskie OFE zabrało sobie społecznych pieniędzy za darmo nie ponosząc żadnej odpowiedzialności odnośnie wypłacanych emerytur bo gwarantem był tylko Skarb Państwa, który się przez to zadłużał, ile miliardów społecznych pieniędzy przetransferowano w białych rękawiczkach do zaprzyjażnionych państw - właścicieli banków, połowę pochłoneła GPW itd.itp. Jedynymi zarabiającymi na OFE były banki i fundusze zarządzającymi tymi pieniędzmi, napewno nie był to emeryt, któremu po przejściu na rentę wypłacono zaledwie 58 zł dodatkowej emerytury z OFE. bo tyle wypracowali zysku.Odciągnięci od koryta fundusze i Banki najwięcej teraz gardłują bo nie ma za darmo kasy.
~Jan
jakich "społecznych"? !
Prywatnych, moich, Kowalskiego i Kwiatkowskiego!
może tak kradną bez skrupułów, bo większośc z nas uważa, że to społeczne?
A skarb państwa, który "się zadłuża" z czyich pieniędzy będzie ten dług spłacał?
To się nazywa "podwójne bicie" - ukraśc
jakich "społecznych"? !
Prywatnych, moich, Kowalskiego i Kwiatkowskiego!
może tak kradną bez skrupułów, bo większośc z nas uważa, że to społeczne?
A skarb państwa, który "się zadłuża" z czyich pieniędzy będzie ten dług spłacał?
To się nazywa "podwójne bicie" - ukraśc ludziom kasę i obciązyc ich spłatą.
nazywajmy rzeczy po imieniu.
~et
Kto z was wie ile ma kasy na koncie w ZUS, w OFE bylo wiadomo ile miałem jednostek uczestnictwa, to dlatego prezes ZUS sie zwolnił?
~wettt
Przed emerytura przejęlo ZUS m.in. i moje OFE, w emeryturze tego nie dostrzegam, nie otrzymuje emerytury kapitałowej, pytam w ZUS co z moimi pieniędzmi, otrzymalam odp cyt stracila je pani, pytam tworcow pseudo reformy, nie dawalam nikomu pozwolenia aby zarządził się 'moimi skladkami
~edeowski
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki