REKLAMA

Będzie pomoc socjalna dla twórców i artystów w czasie epidemii

2020-08-27 12:33
publikacja
2020-08-27 12:33
Będzie pomoc socjalna dla twórców i artystów w czasie epidemii
Będzie pomoc socjalna dla twórców i artystów w czasie epidemii
fot. Khakimullin Aleksandr / / Shutterstock

Prezydent podpisał w czwartek nowelizację ustawy wspierającej twórców i podmioty prowadzące działalność artystyczną, której celem jest uruchomienie dodatkowych środków na pomoc artystom w czasie pandemii.

Celem ustawy jest uruchomienie nadzwyczajnych środków wspierających samorządowe instytucje artystyczne, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz osoby fizyczne wykonujące zawody twórcze lub artystyczne.

Istotą pierwszej z wprowadzonych zmian jest stworzenie podstawy prawnej do udzielania z budżetu państwa pomocy socjalnej dla twórców i artystów. W czasie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 12 miesięcy po ich odwołaniu, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie mógł przeznaczać środki budżetu państwa z części, której jest dysponentem, na wsparcie finansowe w postaci pomocy socjalnej, twórców i artystów. Warunki i zasady udzielania wsparcia, oraz kwota wydatków na ten cel mają być określone rozporządzeniem ministra kultury.

Druga z wprowadzonych zmian poszerza listę celów, na jakie mogą być przeznaczane środki Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 o wsparcie dla podmiotów prowadzących działalność kulturalną i artystyczną. Ze wsparcia będą mogły skorzystać samorządowe instytucje kultury, oraz organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy prowadzący działalność w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca.

Zasady rozdziału i przekazywania wsparcia, jak również zakres, sposób i termin przedstawiania informacji o jego wykorzystaniu, zostaną określone w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Nowelizacja wprowadza zmiany w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. (PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki