REKLAMA

Będzie łatwiej o informacje z Krajowego Rejestru Karnego. Rząd przyjął projekt

2020-10-13 13:46
publikacja
2020-10-13 13:46
Będzie łatwiej o informacje z Krajowego Rejestru Karnego. Rząd przyjął projekt
Będzie łatwiej o informacje z Krajowego Rejestru Karnego. Rząd przyjął projekt
fot. Jat306 / / Shutterstock

Ułatwienie udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz usprawnienie wydawania zaświadczeń przez organy administracji publicznej przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, który we wtorek przyjął rząd.

Jak wskazano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, każdego roku do KRK wpływa około 3 mln zapytań i wniosków o udzielenie informacji, a obecnie nie jest możliwa pełna automatyzacja procesu udzielania informacji z Rejestru. "W efekcie czas udzielania informacji może negatywnie wpływać na interes osób lub podmiotów, które chcą je otrzymać, np. na potrzeby prowadzonych postępowań karnych, postępowań przetargowych lub koncesyjnych albo zatrudnienia pracowników" - zauważono.

"Po zmianach, możliwe będzie udzielanie – w określonych sytuacjach i określonym podmiotom – informacji opatrzonej kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną za pomocą usługi sieciowej (webservice). Pieczęć nie będzie nadawana przez człowieka, ale przez system teleinformatyczny, co pozwoli na pełne zautomatyzowanie procesu udzielania informacji i umożliwi otrzymanie informacji z KRK niemal natychmiast" - wyjaśniono istotę zmiany.

Według zamierzeń w określonych przypadkach udzielanie informacji z KRK skróci się średnio do jednego dnia od daty wpływu żądania takiej informacji. Jak oceniono, "wprowadzenie proponowanych rozwiązań pozwoli także na usprawnienie obsługi tych zapytań i wniosków o udzielenie informacji, które nie będą obsługiwane w sposób automatyczny".

Poza umożliwieniem wydawania zaświadczeń w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonych kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną, projekt nowelizacji zawiera także ułatwienia dla sądów, prokuratury i policji. Chodzi o nową usługę sieciową udostępniania informacji z KRK dla tych podmiotów.

Jak poinformowano, obecnie te "uprawnione instytucje przesyłają około 70 proc. zapytań i wniosków o udzielenie informacji z KRK". "Po zmianach, podmioty te – za pomocą aplikacji, którymi dysponują – będą mogły wysłać do systemu KRK żądanie udzielenia informacji. Na podstawie takiego żądania nastąpi automatyczne przeszukanie i weryfikacja danych. Odpowiedź zostanie udzielona bez udziału pracownika KRK" - przekazano.

Nadal jednak w każdym czasie będzie można uzyskać informację o osobie lub o podmiocie zbiorowym z KRK w dotychczasowy sposób, tj. wysyłając zapytanie tradycyjnie w formie dokumentu papierowego lub przez usługę e-KRK, za pośrednictwem której będzie można uzyskać zaświadczenie z Rejestru.

Projekt przygotował resort sprawiedliwości. Nowe przepisy miałyby wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Autor: Marcin Jabłoński

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki