REKLAMA

Będą zwolnienia grupowe w PKO BP. Mogą objąć do 950 osób

Wojciech Boczoń2016-12-20 15:30analityk Bankier.pl
publikacja
2016-12-20 15:30

PKO Bank Polski przekazał do urzędu pracy w Warszawie zawiadomienie, że w 2017 roku liczba pracowników banku objętych zwolnieniami grupowymi obejmie do 950 osób – dowiedział się Bankier.pl. Bank uspokaja, że część osób znajdzie zatrudnienie w grupie na nowych warunkach.

Podobnie jak w ubiegłym roku, także i teraz przedświąteczny okres nie przynosi dobrych wiadomości dla pracowników PKO Banku Polskiego. Jak ustalił Bankier.pl, w grudniu 2016 roku PKO Bank Polski przekazał do Urzędu Pracy m. st. Warszawy zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych. W 2017 roku obejmą one do 950 osób na terenie całego kraju.

fot. Jaap Arriens/NurPhoto / / FORUM

- Dla większości z nich bank będzie miał propozycje zatrudnienia na zmienionych warunkach – mówi Lidia Sosnowska z biura prasowego PKO BP. - Ewentualne zwolnienia będą zatem w większości przypadków wynikiem nieprzyjęcia przez pracowników nowych warunków pracy, np. w zakresie rodzaju pracy lub miejsca jej świadczenia. Przyczyny i liczba zwolnień pracowników z przyczyn ich niedotyczących zostały skonsultowane z zakładowymi organizacjami związkowymi. Pracownicy zwalniani w omawianym trybie objęci będą pakietami osłonowymi - wyjaśnia.

Jak tłumaczy Sosnowska, bank dostosowuje na bieżąco poziom zatrudnienia do aktualnych potrzeb biznesowych i planów rozwojowych. Związane jest to z wdrażaniem zmian organizacyjnych, w tym centralizacji funkcji i procesów, zmian w procesach realizowanych w poszczególnych jednostkach organizacyjnych banku oraz wdrażaniem nowych technologii. Oznacza to zarówno tworzenie nowych stanowisk, ich przekształcanie lub przemieszczanie, a w niektórych przypadkach - redukcję etatów.

Przypomnijmy, że analogiczna sytuacja miała miejsce w roku ubiegłym. Wówczas bank informował o możliwości zwolnienia do 836 osób. Zrealizowano około 1/3 zwolnień w stosunku do planów zakładanych na początku rokuCzęść etatów podlegała odtworzeniu w innych lokalizacjach lub stanowiska pracy zmieniały swój charakter (np. uniwersalizacja funkcji). Na koniec listopada 2016 roku zatrudnienie w PKO Banku Polskim wynosiło około 25,5 tys. etatów, czyli o 509 mniej niż w grudniu 2015 r.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki