Będą zmiany w długości urlopu wypoczynkowego

Rząd pracuje nad usprawnieniem Kodeksu pracy. Zmiany mają dotyczyć długości urlopu oraz możliwości odkładania go na przyszły rok. Pod lupę resort pracy wziął też m.in. premie uznaniowe. Prace komisji kodyfikacyjnej mają zakończyć się za pół roku.

(fot. Neil Hall / FORUM)

- Zespół pracujący nad projektem indywidualnego Kodeksu pracy skłania się ku koncepcji wzmocnienia wypoczynkowego charakteru urlopu, tzn. aby rzeczywiście służył celowi, w jakim się go udziela – powiedział w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wiceminister pracy, Marcin Zieleniecki. Dodał, że chodzi tu np. o takie sytuacje, gdy w trakcie urlopu pracownik wykonuje pracę dla innego podmiotu lub na innej podstawie prawnej. – Urlop ma służyć wypoczynkowi – podsumował.

Inną zmianą, jaką przewiduje rząd, jest koniec możliwości wykorzystania zaległego urlopu w kolejnym roku kalendarzowym – z całości przysługujących nam dni wolnych będziemy musieli skorzystać w danym roku. Wymiar urlopu wypoczynkowego ma też być ustalany między pracodawcą a pracownikiem przy zawieraniu układu zbiorowego - będzie mógł zostać skrócony lub wydłużony, choć jego dolna granica będzie ustalona odgórnie.

Komisja kodyfikacyjna, pracująca nad nowym Kodeksem pracy, pochyli się też nad wynagrodzeniami, a mówiąc konkretniej – kwestią premii uznaniowych. Nowe przepisy mają określać ich maksymalny procentowy udział w całej pensji, co zdaniem wiceministra ma wzmocnić ochronę wynagrodzenia.

- Chodzi o to, aby ograniczyć patologie w zakresie wynagradzania poprzez zagwarantowanie, że stabilna płaca o określonej wysokości stanowi konkretny udział całego wynagrodzenia – uzasadnia Zieleniecki.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 18 czytacz

Najpierw rzekomo skrócili wiek odejścia na emeryturę,a teraz skrócą wielkośc urlopu.To chore-niech lepiej przy niczym nie manipuluja!

! Odpowiedz
20 66 karbinadel

PiS zaczyna nam organizować czas wolny: w niedzielę nie chodź do sklepu, a na urlopie nie pracuj. Jeśli to nie jest bolszewizm, to ja jestem Jarosław Kaczyński

! Odpowiedz
82 11 glos_rozsadku

akurat to, że w niedziele nie wolno handlować to dobrze, bo jest to zgodne z nauczaniem Kościoła Katolickiego, ale ilość urlopów nic nie ma do tego.

! Odpowiedz
11 36 glos_rozsadku

KOMUNIZM!

! Odpowiedz
16 58 niektoinny

Największym problemem dla pracowników są ciągłe nadgodziny, często nawet w nocy. Pracodawcy muszą płacić wysokie daniny na ZUS za każdego nowego pracownika, więc wielu z nich ratuje się tym, że zamiast zatrudnić kogoś nowego do pracy - kto jest w tej firmie niezbędnie potrzebny - to zostawiają tych co już pracują po godzinach i oszczędzają tym samym na nowym etacie. Tak jest np. w supermarketach, magazynach i praktycznie wszędzie gdzie to tylko możliwe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 17 gosc234

przy założeniu że te nadgodziny robisz ku chwale swojego chlebodawcy...czyli za friko....w innym przypadku są one również obarczone daniną na ZUS, jak to określiłeś....

! Odpowiedz
22 282 miston

to co robię w czasie urlopu wypoczynkowego to moja prywatna sprawa. Pracodawca a zwłaszcza ustawodawca nie podstaw do narzucania co mam robić w czasie urlopu wypoczynkowego.

! Odpowiedz
54 2 lelo1949

Zależy jaką pracę wykonujesz,jeżeli pracujesz na zmywaku ,to masz rację

! Odpowiedz
36 205 qqryk

Czyli: związkowiec - 30 dni, poseł - 30 dni (przepraszam, błąd, 365 dni), pracownik szeregowy - 20 dni. Zaiste, poprawa bytu dla ludu pracującego na bolszewicką modłę.

! Odpowiedz
25 115 sel

Bicie piany i udawanie roboty.kolejne miesiace.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl