REKLAMA

Będą dodatkowe pieniądze dla służb mundurowych. Związki zawodowe porozumiały się z premierem

2022-12-05 16:07, akt.2022-12-05 19:04
publikacja
2022-12-05 16:07
aktualizacja
2022-12-05 19:04

Za nami dobre rozmowy z przewodniczącymi związków zawodowych służb mundurowych. Dzięki wspólnym staraniom kierownictwa MSWiA i strony związkowej funkcjonariusze otrzymają dodatkowe środki finansowe - podkreślił w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Będą dodatkowe pieniądze dla służb mundurowych. Związki zawodowe porozumiały się z premierem
Będą dodatkowe pieniądze dla służb mundurowych. Związki zawodowe porozumiały się z premierem
fot. DarSzach / / Shutterstock

Minister spraw wewnętrznych i administracji z przewodniczącymi związków zawodowych spotkał się w poniedziałek w siedzibie resortu. Po spotkaniu kierownictwo MSWiA i związki poinformowały we wspólnym komunikacie, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na nowe rozwiązania dla mundurowych, w tym świadczenie motywacyjne po 15 latach służby.

"Za nami dobre rozmowy z przewodniczącymi związków zawodowych służb mundurowych. Dzięki wspólnym staraniom kierownictwa MSWiA i strony związkowej funkcjonariusze otrzymają dodatkowe środki finansowe" - napisał po spotkaniu na Twitterze Mariusz Kamiński.

Jeden z przewodniczących, szef Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Rafał Jankowski w rozmowie z PAP po spotkaniu zaznaczył, że jeszcze nie zostało podpisane porozumienie między stroną rządową a związkami, które zakończyłoby protest służb.

"Z tym komunikatem muszą się zapoznać wszyscy nasi członkowie w terenie i wtedy podejmiemy właściwe decyzje" - podkreślił Jankowski. Jak dodał, związki muszą też obliczyć realne skutki finansowe nowych rozwiązań.

Szef NSZZ Policjantów ocenił przy tym, że ministerstwo "wykonało ruch we właściwym kierunku". "Z perspektywy związkowej najważniejsze jest to, że minister Kamiński wykonał pierwszy krok w stronę tego, co postulujemy od dawna. Żeby uposażenia rosły progresywnie, czyli razem ze stażem służby" - powiedział.

Specjalne świadczenie po 15. roku służby zostanie wprowadzone ustawą. Będzie się rozpoczynało od 5 proc. i co roku będzie rosło o dodatkowy 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc., ale - jak podkreślono w komunikacie - w żaden sposób nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł brutto po 28,5 latach służby.

"W przypadku wysługi powyżej 32 lat kwota ta zostanie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to będzie powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego" - poinformowały MSWiA i związki zawodowe.

Związki wynegocjowały też m.in. dodatek graniczny w wysokości 450 zł brutto i zwiększenie do 6 proc. dodatku terenowego dla policjantów. Ponadto fundusz nagród dla czterech służb MSWiA - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa - zostanie zwiększony o 30 mln zł. Według wspólnego komunikatu rozwiązania mają wejść w życie od 1 marca 2023 roku.

"Biorąc pod uwagę nowe świadczenia motywacyjne, kierownictwo MSWiA oraz strona związkowa wspólnie apelują do funkcjonariuszy, którzy złożyli raporty o odejściu na emeryturę, o ponowną analizę tych decyzji" - podkreśliły MSWiA i związki. Jak poinformowały, minister Kamiński zapewnił, że zobliguje komendantów poszczególnych służb do umożliwienia funkcjonariuszom wycofania już złożonych wniosków bez żadnych konsekwencji.

Autorka: Agnieszka Ziemska

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (12)

dodaj komentarz
men24a
Jak to Lenin mawiał, gdy krawężnik zarabia więcej od nauczyciela to mamy państwo.....?
polonu
no i pięknie na budowach mają wodę mineralną , w upalne dni. trzeba machać pałą a nie łopatą .
baibina
A dla Pracowników na budowie zachety sie nie należą? To też ciężka fizyczna praca? Może im też dać panstwowe "zachęty" Górnicy dostają :)

POLSKA - PANSTWO DLA WYBRANYCH.

Podobno w ONZ nawet premier Indii głosowała przeciwko Polsce w rezolucji dot Zniesienia Systemu kastowego u nas!
infinityhost
Skoro to finansujecie to chyba Wam odpowiada taki stan rzeczy.
prawnuk
Czyli policjant bedzie miał dodatek wyższy od pensji nauczyciela?
Wystarczy wrócić do tego co zrobiło PO . 55 lat i prawo do emerytury - z prostym rozwiązaniem. Po 20 latach pracy operacyjnej lądujesz w biurze.
Zachety powinny być dla mających między 55 a 60 lat
ministerprawdy
O bijące serce narodu (naród) jak to się mówiło w komunie władza musi dbać. Jak o lekarzy w covidzie dodatkami tak tu trzeba kupić posłuszność do się za chwilę przyda gdy przyjdzie godzina próby.
od_redakcji
Premier coś chlapnął o kasie dla piłkarzy, da ze swoich?. Ktoś wie, czy myśliwce witały piłkarzy uwolnionych od z kataru. Hehehe
andregru
Pasożyty w mundurkach pilnujący polityków muszą być dobrze opłacani z podatków Polaków . Ludzie którzy pracują połowę tego co normalny Polak nie widzą swoich przywilejów płacowo-emerytalnych widzą tylko swoje wypłaty .

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki