REKLAMA

Będą darmowe rachunki - Sejm zaakceptował poprawki ustawy

2016-12-01 08:00
publikacja
2016-12-01 08:00

Możliwość zakładania darmowych rachunków płatniczych, łatwiejszego przenoszenia się z banku do banku oraz stworzenie katalogu najkorzystniejszych dla klientów bankomatów - zakłada m.in. nowela ustawy o usługach płatniczych, do której większość poprawek Senatu zaakceptował w środę Sejm.

Będą darmowe rachunki - Sejm zaakceptował poprawki ustawy / YAY Foto

Większość z kilkudziesięciu przyjętych przez posłów poprawek Senatu ma charakter legislacyjny lub redakcyjny. Sejm zaakceptował np. propozycję senatorów, by w przypadku rozwiązania umowy rachunku płatniczego podmiot, w którym rachunek był prowadzony, musiał w ciągu dwóch tygodni przekazać zestawienie opłat za okres tuż przed rozwiązaniem umowy.

Inna z przyjętych poprawek doprecyzowuje, że po przeprowadzeniu przez klienta pięciu bezpłatnych operacji w miesiącu, bank lub SKOK będzie mógł naliczyć opłaty, ale "opłaty te nie mogą być wyższe od najczęściej stosowanych przez danego dostawcę przez ostatnie 12 miesięcy", w odniesieniu do analogicznych transakcji.

Jeszcze inna z poprawek wyraźnie precyzuje, że takie same obowiązki informacyjne wobec dotychczasowego posiadacza rachunku (np. przekazanie istniejących na rachunku stałych poleceń przelewu oraz zgód na realizację poleceń zapłaty w ciągu ostatnich 13 miesięcy) bank będzie miał, gdy posiadacz rachunku będzie chciał otworzyć nowy rachunek w innym państwie członkowskim UE.

Rachunek podstawowy - bezpłatny, ale z ograniczeniami

Ustawa wprowadza podstawowy rachunek płatniczy (i podstawowe usługi z nim powiązane), który "ma być dostępny dla osób niemających dotąd innego rachunku płatniczego w bankach krajowych (komercyjnych i spółdzielczych), oddziałach banków zagranicznych, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz instytucjach kredytowych".

Zgodnie z ustawą, klient - w ramach dostępu do rachunku podstawowego - będzie mógł wykonywać jedynie podstawowe transakcje, takie jak: wpłata i wypłata, polecenie przelewu czy polecenie zapłaty. Podstawowy rachunek płatniczy prowadzony będzie bezpłatnie.

W ustawie zastrzeżono, że opłaty mogą dotyczyć jednak usług powiązanych z rachunkiem. W ciągu miesiąca możliwe będzie dokonanie pięciu bezpłatnych poleceń przelewu lub zapłaty (w tym zleceń stałych). Za kolejne polecenia dostawca będzie mógł pobrać opłatę, jednak nie wyższą niż najczęściej stosowana w ramach kont osobistych.

Klient mający rachunek podstawowy będzie mógł używać karty płatniczej, ale za jej wydanie będzie można pobrać opłatę - nie wyższą niż najczęściej pobieraną przez dostawcę w przypadku oferowania takiej karty innym klientom. Przewidziano także regulacje, które zapewnią szybkie i bezpieczne przenoszenie rachunków płatniczych między poszczególnymi kategoriami dostawców usług, np. z banku do SKOK-u.

Ułatwienia w przenoszeniu kont

Ustawa jest implementacją dwóch dyrektyw unijnych. Podczas prac w Senacie szef senackiej komisji budżetu i finansów Grzegorz Bierecki (PiS) wskazywał na korzyści, jakie klienci banków uzyskają dzięki nowelizacji. To przede wszystkim większa przejrzystość i porównywalność opłat, dzięki czemu "konsumenci będą mogli wybrać najlepszego bądź najtańszego dostawcę".

To także możliwość łatwiejszego przenoszenia rachunku między instytucjami. Dotychczas, mówił Bierecki, banki stosowały techniki wiązania klienta - np. kredyty w banku wymuszały konieczność korzystania z rachunku w tym samym banku. Nowela, jak mówił, znosi takie przywiązania, a bank będzie musiał ułatwiać przeniesienie rachunku do innego podmiotu, jeśli będzie taka wola klienta.

Nowela wprowadza wreszcie, jak podkreślał Bierecki, "najważniejszą rzecz" - darmowy rachunek płatniczy. Będzie mógł go założyć każdy i będzie mógł przeprowadzić do pięciu transakcji bankomatowych miesięcznie za darmo. To bardzo ważna zmiana, istotna cywilizacyjnie, która pozwoli zwiększyć obrót bezgotówkowy i np. zmniejszyć koszty ZUS czy KRUS związane z obrotem gotówkowym - mówił.

"Dotychczas barierą dla ludzi niewiele zarabiających były płatne rachunki" - mówił Bierecki. "Bezpłatny rachunek bankowy i stosunkowo duża ilość transakcji pozwoli zwiększyć ubankowienie, pozwoli też skorzystać z dobrodziejstw współczesnych urządzeń technicznych" - dodał.

W ustawie opisano również zasady funkcjonowania stron internetowych porównujących oferty rachunków płatniczych i opłaty pobierane w związku z usługą rachunku płatniczego. Za pośrednictwem tych stron będzie można również porównać bankomaty - dowiedzieć się, z których gotówkę można pobrać bezpłatnie. Wykaz stron internetowych będzie dostępny na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Ustawa nakłada też na dostawców usług płatniczych obowiązek bezpłatnego przekazywania - na prośbę konsumenta - informacji dotyczących opłat pobieranych za usługę prowadzenia rachunku płatniczego. Podkreślono, że informacje te mają być jasne i precyzyjne, aby konsument był w pełni świadomy, za jakie usługi zapłaci.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. (PAP)

pś/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~olaf
bez sensu - masa pracy (p)osłów na nic - większość rachunków w bankach jest za darmo, ale może dla ciemnoty to jakieś ułatwienie będzie.... lepiej niech posłowie walczą z szarą strefą (bandytami okradającymi Państwo) a nie marnują czas na pierdoły....
~komarwar
Darmowe rachunki jżz dawno są w wielu bankach i to żadna nowość.Bo jak bank może pobierać opłaty i prowizje jak trzyma cudze pieniądze i obraca nimi bez żadnego oprocentowania?
~takie_tam
Jak rachunek będzie bezpłatny, to może prezes Kaczyński w końcu sobie założy? I będzie mieć coś więcej niż kota.
~niepelnosprawny_org
społeczeństwo bankowe? moze i dobre, bank teraz ma więcej funkcji (i władzy), moze i dobrze, czy w tym kierunku mamy iść? w banku złozysz wniosek o 500 plus, zarejestrujesz kartę do komórki, masz możliwość skorzystania z EPUAP - to cieszy - jednak jak dojdzie do wirtualnej waluty, a awarie w bankach sa coraz czestsze,społeczeństwo bankowe? moze i dobre, bank teraz ma więcej funkcji (i władzy), moze i dobrze, czy w tym kierunku mamy iść? w banku złozysz wniosek o 500 plus, zarejestrujesz kartę do komórki, masz możliwość skorzystania z EPUAP - to cieszy - jednak jak dojdzie do wirtualnej waluty, a awarie w bankach sa coraz czestsze, cyberprzestepstwa coraz agresywniejsze - bedziemy jak jaskiniowcy...
~Eltor
Dziś darmowe, jutro obowiązkowe, pojutrze likwidacja gotówki.
~Sceptyk
No to w końcu naczelnik będzie miał rachunek w banku. Tylko po co?
~oikjlkj
mamy pko bp który powinien być państwowy i to ministrowie powinni głosować nad stawkami za konto kartę przelewy itp. taki rachunek powinien mieć każdy obywatel polski bezwarunkowo kompletnie bez żadnych opłat i ograniczeń w wypłatach wpłatach przelewach bez naliczania opłat za niewypłacanie w bankomacie, czy przez mamy pko bp który powinien być państwowy i to ministrowie powinni głosować nad stawkami za konto kartę przelewy itp. taki rachunek powinien mieć każdy obywatel polski bezwarunkowo kompletnie bez żadnych opłat i ograniczeń w wypłatach wpłatach przelewach bez naliczania opłat za niewypłacanie w bankomacie, czy przez kartę za minimum kwoty w miesiącu ani żadnych innych tego typu bzdur wyłudzających ich pieniądze z kont. każdy powinien mieć obowiązek posiadania tylko jednego takiego rachunku stosowanego przynajmniej do płacenia online (internet też obowiązkowy w każdym domu oraz urzędzie dostępny dla każdego bezwarunkowo) pitów zusów urzędowych spraw itp. oczywiście prywatnie też można i powinna to być konkurencja dla tych zachłannych obowiązkowych prywaciarzy bankowych.
~hjkgoidfeg
A na utrzymanie pracowników i placówek banku pieniądze mają iść z budżetu państwa ?
Czysty komunizm. Sam Lenin by lepiej tego nie wymyślił.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki