REKLAMA

Barroso skarży się na dyskryminację przez KE

2016-09-13 16:39
publikacja
2016-09-13 16:39

Były przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso poskarżył się w liście do obecnego szefa tej instytucji Jean-Claude'a Junckera na dyskryminację. Chodzi o żądanie od niego wyjaśnień w sprawie zatrudnienia w amerykańskim banku inwestycyjnym Goldman Sachs.

Barroso skarży się na dyskryminację przez KE / www.consilium.europa.eu

O liście, wysłanym we wtorek, poinformowała agencja AFP, która dostała jego kopię.

"Te działania są nie tylko dyskryminujące, ale w dodatku wydają się nie do pogodzenia z decyzjami dotyczącymi innych byłych członków Komisji" - napisał Barroso. W szczególności ma za złe krytykę i podawanie w wątpliwość jego uczciwości, co uznał za "bezzasadne i całkowicie niezasłużone".

W poniedziałek KE podała, że komisja ds. etyki zajmie się sprawą zatrudnienia Barroso i że będzie on traktowany w Brukseli jak lobbysta, a nie były wysoki urzędnik.

Ponadto rzecznik KE Alexander Winterstein poinformował, że Komisja zwróci się do Barroso o wyjaśnienia i kopię jego kontraktu z Goldman Sachs, tak by móc go przeanalizować i sprawdzić, czy jest w zgodzie z zasadami zatrudnienia po okresie sprawowania wysokiej funkcji urzędniczej.

W ubiegłym tygodniu Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O'Reilly poprosiła szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera o wyjaśnienie sprawy zatrudnienia jego poprzednika przez Goldman Sachs.

Specjalna komisja ds. etyki doradza KE przede wszystkim w kwestiach związanych z tym, czy działalność podejmowana przez członków gabinetu po zakończeniu sprawowania funkcji jest zgodna z traktatami.

Barroso nie będzie mógł cieszyć się specjalnym statusem VIP w kontaktach z urzędnikami. Jedną z konsekwencji traktowania jak lobbysty jest też konieczność przechodzenia kontroli bezpieczeństwa przy wejściu do budynków. Urzędnicy będą musieli też sporządzać notatki ze spotkań z byłym przewodniczącym KE.

Barroso otrzymał nową pracę 20 miesięcy po ustąpieniu ze stanowiska szefa KE, czyli wkrótce po upływie półtorarocznego okresu, w którym byli członkowie Komisji muszą przejść postępowanie sprawdzające przed nowym zatrudnieniem dla zapobieżenia konfliktowi interesów.

O zatrudnieniu konserwatywnego byłego premiera Portugalii, który w latach 2004-2014 kierował Komisją Europejską, bank Goldman Sachs poinformował w lipcu. Ma on funkcję doradcy i zewnętrznego dyrektora działu biznesu międzynarodowego. (PAP)

kot/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~drit
Te męskie i żeńskie unijne ...... (ocenzurowano przez moderatora) dostają po odbyciu kadencji dożywotnie emeryturki.
Chce taki lub taka unijna ...... (ocenzurowano przez moderatora) pracować dla GS? Zabrać unijną emeryturę a nie ujadać po kątach.
Barroso oddał w końcu zajumane krzesła z biblioteki?
Wygląda
Te męskie i żeńskie unijne ...... (ocenzurowano przez moderatora) dostają po odbyciu kadencji dożywotnie emeryturki.
Chce taki lub taka unijna ...... (ocenzurowano przez moderatora) pracować dla GS? Zabrać unijną emeryturę a nie ujadać po kątach.
Barroso oddał w końcu zajumane krzesła z biblioteki?
Wygląda że samiwieciekto z GS mają w kieszeni co bardziej prominentnych sprzedawczyków.
~Anonim
"Konserwatywnego premiera"? To Barroso był konserwatystą?-przecież to trockista :).
~drit
@Anonim
Oczywiście że tak, Barroso był i jest konserwatywnym trockistą - zyski prywatyzuje, straty nacjonalizuje.
~Mattt
To najlepszy obraz dzisiejszych "elit" politycznych i finansowych - były Maoista (za młodu Barroso podziwiał Mao, takiego chińskiego Stalina ) zostaje szefem KE a potem dyrektorem w Goldman Sachs - rewelacyjnie to przedstawia stan umysłów dzisejszych rzadzacych UE i cwaniaczków z GS.
~MM
Tak sobie myślę, że robota Schoedera w rosyjskich spółkach jest za to bezdyskusyjnie etyczna.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki