

Poniedziałkowy handel na GPW w głównej mierze był skoncentrowany na sektorze bankowym, który tracił po słowach prezesa PiS i wiceministra finansów o możliwym dodatkowym podatku od zysków. Przeciwwagą była dobra postawa spółek paliwowych i górniczych.
Handel na rynku kasowym w Europie zaczął się od przeniesienia dobrego sentymentu z piątkowej sesji za Oceanem. Jeszcze przed startem kontrakty terminowe były notowane na plusach, chociaż azjatycka część sesji przyniosła mieszane nastroje. Większość europejskich benchmarków notowała w poniedziałek niewielkie zwyżki, ale np. DAX w drugiej połowie dnia osunął się poniżej punktu odniesienia. Warto pamiętać, o braku sesji na Wall Street z uwagi na Dzień Niepodległości.
Na GPW w korelacji do Zachodu większość średnich była notowana na plusie, ale poważnym obciążeniem dla wszystkich segmentów rynku była wyprzedaż akcji banków po słowach prezesa PiS o dodatkowym podatku, jeśli kredytodawcy nie podniosą znacznie oprocentowania depozytów. Ultimatum sprawiło, że przecena na WIG-Banki przekraczała nawet 5 proc., jednak w drugiej połowie dnia presja podażowa nieco osłabła, a dobra postawa sektora paliwowego i górniczego wpłynęły na konsolidacyjny charakter sesji.
WIG20 był wyżej o 0,25 proc., WIG zyskał 0,04 proc., mWIG40 oddał 0,17 proc., a sWIG80 spadł o 1,37 proc. Obroty przekroczyły 823 mln zł, z czego 664 mln dotyczyło spółek z WIG20.
Sektorowo to ostatecznie WIG-Energia (-2,86 proc.) był liderem skali przeceny, a WIG-Banki oddał 2,74 proc. Spadki dotknęły jeszcze 6 indeksów branżowych: gry, chemię, leki, motoryzację, informatykę i budownictwo. Wzrosty obserwowano na paliwach (4 proc.), górnictwie (2,22 proc.), odzieży, nieruchomościach, mediach i spółkach spożywczych.
Również w WIG20 to ostatecznie nie spółka bankowa była liderem przeceny, choć do tego miana aspirowały mBank (-3,68 proc.) i Pekao (- 3,34 proc.), a kurs CCC, który oddał 6,46 proc. w czasie sesji i całość wzrostów z ubiegłego tygodnia. Niżej były kursy PKO BP (-2,18 proc.) oraz CD Projektu.
Spadały również akcje PGE (-3,17 proc.), Allegro (-2,2 proc.) czy Asseco (-2,11 proc.). Allegro ogłosiło nazwisko nowego prezesa, który obejmie stanowisko od 1 września.
Wzrostom przewodziły spółki paliwowe z PKN Orlen (4,73 proc.) i Lotosem (4,14 proc.) na czele. Kurs PGNiG wzrósł natomiast o 2,73 proc., a więcej od niego rosły akcje wracającego do wzrostowej formy Dino (3,17 proc.). Ropa na rynkach jest wyceniana powyżej 110 dol. za baryłkę. W tym miesiącu Prezydent USA złoży wizytę w Arabii Saudyjskiej i według ekspertów będzie zabiegał o zwiększenie wydobycia.
Odbicie zaliczyły także akcje JSW (1,69 proc.), wzrosły notowania KGHM-u (2,23 proc.). W sumie w górę poszło 11 spółek z WIG20.
W drugiej linii również banki raziły słabością, z których najbardziej przeceniono akcje Handlowego (-5,6 proc.) i Aliora (-5,25 proc.). Do góry poszły przede wszystkim walory Bogdanki (4,85 proc.), Selvity (4,48 proc.) i AssecoSEE (4,04 proc.).
Z bankowego punku widzenia roczne minima pogłębiły akcje PKO BP, Pekao, mBanku, ING, Aliora i Millennium. Także pod względem obrotu sektor bankowy był zdecydowanym liderem generującym 33 proc. całego obrotu na GPW. Najwięcej z tego koszyka przeceniono akcje BNP (-9,8 proc.).
Oprócz słów prezesa Jarosława Kaczyńskiego, w poniedziałek w Polskim Radiu 24, wiceminister finansów Artur Soboń nie wykluczył wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków.
Z kolei inny wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział PAP Biznes, że rząd woli używać "miękkich mechanizmów" i zachęcać sektor bankowy do podnoszenia oprocentowania depozytów, ale sobotnie słowa prezesa PiS to wyraźny sygnał dla sektora.
Na szerokim rynku dalej sporo rosły akcje Boombitu (16,3 proc.) po informacji z zeszłego tygodnia o dobrej formie sprzedażowej gry "Hunt Royale" w czerwcu według danych platformy Sensor Tower. Wzrosty kontynuuje również spółka 3RGames przed premierą gry „The Simulator VR: Greenview Street” na platformie Meta Quest 2, wyznaczoną na 7 lipca 2022 r. O 12,67 proc. wzrosły akcje węglowego Bumechu.
Dużą zmienność obserwowano na akcjach Suneksu (-9,88 proc.), mimo że po publikacji wstępnych danych o 120-proc. wzroście przychodów ze sprzedaży w II kwartale drożały one nawet o 14 proc.


MKu
