REKLAMA

Bankowiec pokieruje gospodarką

Krzysztof Kolany2015-11-10 09:19główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-10 09:19

Gdy jeden człowiek decyduje o losach milionów, zwykle nie kończy się to dobrze. Obawiam się, że „superministerstwo” rozwoju powieli błędy centralnego urzędu planowania rozdzielając unijne i publiczne pieniądze według własnego uznania. Koncentracja w jednym miejscu władzy nad „uspołecznioną” częścią polskiej gospodarki uważam za pomysł co najmniej ryzykowny. Nawet rynek często się myli w typowaniu perspektywicznych spółek, a co dopiero wąskie grono ekspertów i urzędników. Czynnikiem ryzyka jest też rozdzielność z ministerstwem finansów, przez które przepływa zdecydowana większość dochodów i wydatków państwa.

Nawet tak kompetentny i doświadczony menedżer, jakim bez wątpienia jest Mateusz Morawiecki, może nie podołać temu zadaniu. Moje wątpliwości budzi też brak precyzyjnie określonych kompetencji superministerstwa. Nie kupuję ogólników, że „będzie koordynować całość polityki gospodarczej”. Poza tym obawiam się także, że „otrzaskany” w rozgrywkach korporacyjnych Morawiecki może polec w walce z zaprawionymi w bojach działaczami partyjnymi, dla których lokalne układy i zobowiązania są ważniejsze od dobra kraju. A takich ludzi w każdej partii nie brakuje.  

Mateusz Morawiecki w roli kierownika superresortu gospodarczego może się za to okazać bardzo pożytecznym bezpiecznikiem dla co bardziej nierozsądnych pomysłów nowego rządu. Jego rola głównego blokującego pomysły pisowskich aktywistów może być kluczowa. Ostatnim takim człowiekiem był Leszek Balcerowicz, który w rządzie AWS-UW ukrócał wydatkowe zapędy posłów obozu rządzącego… w tym niektórych polityków tworzących później PiS.

Tekst jest komentarzem do artykułu pt. "Przeprowadził BZ WBK przez kryzys, jakim ministrem rozwoju będzie?"

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki