Bankomat zamówisz jak taksówkę. Przywiezie go samochód Idea Banku

analityk Bankier.pl

Jeszcze w tym roku na ulice trzech miast wyjadą specjalne samochody Idea Banku wyposażone w bankomaty z funkcją wpłatomatu. Klient będzie mógł sobie zamówić taki bankomat jak taksówkę w iTaxi. Posłuży do tego specjalna aplikacja mobilna. Usługa Money Collection to nowość na naszym rynku.

Kilka dni temu Idea Bank poinformował o rozpoczęciu współpracy z firmą iTaxi. Dziś znamy już więcej szczegółów nowego przedsięwzięcia. Jego owocem będzie usługa Money Collection kierowana do klientów biznesowych. Za sprawą specjalnej aplikacji przedsiębiorca będzie mógł bezpłatnie zamówić samochód z wbudowanym wpłatomatem, który odbierze dzienny utarg sklepu czy punktu usługowego. Środki maja być dość szybko księgowane na rachunku bankowym przedsiębiorcy. Bank deklaruje, że zajmie to nie więcej niż 30 min. Urządzenie będzie miało także funkcję bankomatu, więc klient będzie mógł także pobrać gotówkę żeby rozliczyć się z kontrahentem.Na początek usługa będzie dostępna w Warszawie, Poznaniu oraz w Elblągu. W tych miastach mobilne e-bankomaty z funkcją wpłatomatu pojawią się jeszcze w tym roku. Docelowo Idea Bank planuje rozszerzyć ją na wszystkie większe miasta w Polsce. Bank liczy na to, że usługa przyjmie się na rynku. Z przeprowadzonych badań wynika, że co trzeci właściciel małej firmy przyjmuje płatności wyłącznie w gotówce. Pozostałe dwie trzecie łączą płatności gotówkowe z bezgotówkowymi. Mali przedsiębiorcy nie korzystają z usług konwoju, we własnym zakresie dostarczając zarobione pieniądze do banku. Aż 80 proc. badanych deklaruje, że robi to osobiście. Często pieniądze przewożone są publicznymi środkami transportu, wieczorami, po zamknięciu sklepu.

Rdzeniem usługi będzie mobilna aplikacja na systemy Android i iOS przygotowana we współpracy z firmą iTaxi. Logowanie będzie się odbywało za pomocą tokenu, który użytkownicy otrzymają w systemie bankowym. Po zalogowaniu klient zostanie zlokalizowany za pomocą GPSu w telefonie, a następnie będzie mógł zamówić najbliższy samochód - tak samo jak dziś zamawia taksówkę w iTaxi. System GPS będzie pokazywał, gdzie dokładnie znajduje się samochód i za ile zjawi się w umówionym miejscu. Klienci będą też mogli zamówić dowóz gotówki do firmy. Aplikacja pozwoli na wskazanie miejsca i terminu odbioru, a system po sprawdzeniu dostępności samochodu potwierdzi, czy operacja będzie możliwa.

Pierwsze testowe bankomaty zostaną zamontowane w samochodzie BMW i3 z napędem elektrycznym (samochód ma też dodatkowy silnik spalinowy). Idea Bank jako pierwszy będzie wykorzystywał ten model auta do celów innych niż przewóz osób. Bankomat zamontowany w BMW jest recyklerem z zamkniętym obiegiem gotówki. Przygotowany został na specjalne zamówienie przez firmę Noatech i zasila go własny system baterii. Samochodem będą się poruszać przeszkoleni pracownicy banku.

Zamawianie samochodów, wpłaty i wypłaty mają być bezpłatne. Usługa ma być udostępniona klientom biznesowym, którzy posiadają rachunek w Idea Banku. Samochody mają być dobrze zabezpieczone przez złodziejami, a ich trasa będzie na bieżąco monitorowana przez systemy GPS. Bank nie ujawnia więcej szczegółów, ale można podejrzewać, że będą tam zamontowane mechanizmy, które w razie porwania zniszczą gotówkę. Gdyby taki scenariusz się ziścił, klient nie poniesie straty. Pieniądze, które wpłaci do mobilnego bankomatu i tak będą księgowane na jego rachunku niemal od razu.

Wojciech Boczoń

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~don_juan

W tej chwili nikt się nie afiszuje z kasą i jedzie spokojnie do domu.. Nie wyobrażam sobie wpłacania pieniędzy na ulicy. Tylko czekać , aż sprytni złodzieje podrobią samochód wpłatomat i podjadą po cały dzienny utarg parę minut wcześniej ... Po wcześniejszym rozeznaniu oczywiście. Niby pomysł fajny , ale wątpię że się przyjmie . Wzięcie bedzie miał bardziej do zwykłych drobnych wypłat , bo większość ludzi jest leniwa i do bankomatu się nie chce iść.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gość

Czytaj ze zrozuminiem: "System GPS będzie pokazywał, gdzie dokładnie znajduje się samochód i za ile zjawi się w umówionym miejscu." Podrobionego samochódu nie będziesz widział w aplikacji w swoim telefonie, więc do takiego nie wkładasz kasy - proste.
Po drugie "Usługa ma być udostępniona klientom biznesowym", więc raczej nie będzie do zwykłych drobnych wypłat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pbe

wygląda jak samochód policyjny

! Odpowiedz
0 15 ~srankcjonista

bankomat w BMW - marzenie polskiego złodzieja samochodów

! Odpowiedz
0 1 ~ja

To niech jeszcze na black berry system zrobia aplikacje bo wieu przedsiebiorcow z takowego korzysta...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne