Banki udzielają coraz więcej kredytów

2019-06-25 10:58
publikacja
2019-06-25 10:58

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w maju wzrosła w Polsce o 24,8 proc. rdr i wyniosła 5,88 mld zł, natomiast kredytów konsumpcyjnych - zwiększyła się o 8,9 proc. rdr i wyniosła 7,78 mld zł. Banki wydały również 109,2 tys. kart kredytowych, o 24,0 proc. więcej rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej.

/ YAY Foto

W ujęciu liczbowym w kwietniu banki i SKOK-i udzieliły łącznie 21,8 tys. kredytów mieszkaniowych, co stanowi wzrost o 14,2 proc.

W ciągu pięciu miesięcy wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 25,631 mld zł, o 10,9 proc. więcej rdr.

"Na razie nie widać istotnych zagrożeń, które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby istotnie wpłynąć na istotny wzrost poziomu szkodowości tych kredytów, a tym samym na wzrost poziomu ryzyka kredytowego. Zjawiskiem, które w 2019 r. musimy bacznie obserwować jest koniec dopłat do oprocentowania około 50 tys. kredytów mieszkaniowych udzielonych w ramach programu Rodzina na Swoim (poprzednika MdM), które mogą wygenerować dodatkowe ryzyko dla portfela kredytów mieszkaniowych. Obecnie nie widać jednak negatywnych sygnałów związanych z tym zjawiskiem" - napisano w komentarzu do danych.

W ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły łącznie 617,6 tys. kredytów konsumpcyjnych, co stanowi spadek o 1,9 proc.

W ciągu pięciu miesięcy 2019 roku banki i SKOK-i udzieliły kredytów konsumpcyjnych o wartości 37,167 mld zł, o 8,1 proc. więcej rdr.

"W mojej opinii podstawowe ryzyko związane z kredytami konsumpcyjnymi determinowane jest przez kredyty na wysokie kwoty, obarczone wyższym ryzykiem od kredytów niskokwotowych. Obecnie 70 proc. sprzedaży kredytów konsumpcyjnych dotyczy kwot powyżej 20 tys. zł" - napisał w komentarzu Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. 

Łączna kwota przyznanych limitów kart kredytowych w maju wyniosła 617 mln zł, co stanowi wzrost o 27,6 proc. rdr.

W maju 2019 r. banki przyznały łącznie 56,6 tys. limitów kredytowych w kontach osobistych na łączną kwotę 264 mln zł. Stanowi to spadek o 1,7 proc. w ujęciu liczbowym i wzrost o 4,5 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do kwietnia 2018 r.

/ BIK

(PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
ferdynantkiepski
przeciez juz nawet fliperzy nie mają kasy na inwestycję, teraz najnowszym hitem fliperów jest podnajemm, Ty kup na kredyt, ślicznie wyremontuj, a ja będę zarządzał Twoim mieszkanie, kazda ze stron może wypowiedzieć umowe, właściciel (właściwie kredytobiorca) moze wypowidzieć umowe zarządzającym fliperowi, fliper przeciez juz nawet fliperzy nie mają kasy na inwestycję, teraz najnowszym hitem fliperów jest podnajemm, Ty kup na kredyt, ślicznie wyremontuj, a ja będę zarządzał Twoim mieszkanie, kazda ze stron może wypowiedzieć umowe, właściciel (właściwie kredytobiorca) moze wypowidzieć umowe zarządzającym fliperowi, fliper też moze wypowiedzieć tylko do póki zarabia to to nie wypowie umowy, i zobaczcie sami co sie w sytuacji miesiecznego okresu wypowiedzenie jesli taki istnieje, fliper musi zapewnic wpływ za wynajem mieszkania, nie ma lokatora jeden miesiac drugi to wypowiada umowe z koncem trzeciego miesiaca, a kredytobioraca który dumnie sie nazywa inwestorem i włascicielem w dobie kryzysu zostaje z mieszkaniem na ktore nie ma chetnych i nawet fliper nie jest w stanei znalezc lokatora. Fliper przez wiele miesiecy zarobił na tyle, ze 3 miesiace pustego mieszkania nie bolą go aż tak, zapłaci zgodnie z umowa inwestorowi utopionemu w kredyt najem i po problemie, pozbył sie ciążącego problemu, który przynosi mu straty a co kredytobiorcą? zostaje na lodzie i szukaj sobie sam, niby żaden problem dać ogłoszenie, po nikiej cenie, podkreslam bardzo niskiej cenie znajdzie sie lokator, a co z kredytem? bedzie dopłacał... I pytanie na koniec? czym zajmą się Ci fliperzy i agenci nieruchomosci jak zapanuje totalny zastój w nieruchomościach?
jasiek2017
czlowieku najpierw poczytaj kto to jest fliper hahahhahaa
ferdynantkiepski odpowiada jasiek2017
fliper to nie tylko sprzedający, który szybko wyremontował i sprzedał drożej, róznica pomiędzy fliperem a flaperem sie zaciera
jasiek2017
ojojoj gdzie sie podzialy trole piszace o wiecznych spadkach? hahahhaha podobno wszystko spada, ilosc kredytow, liczba mieszkan itd hahahhaa aaa i zapomnialbym, ze ceny takze spadaja hahahaha
bt5
Wpisz sobie indeks BIK maj 2019 i napisane że spadek rdr 9 %. I spadek mdm 25 % i " niepokojąco duży spadek ilościowy bo aż o 1/3". Biorą chyba tylko co bogatsi na wysokie kwoty.
ferdynantkiepski
jasiek2017 chyba jestes fliperem po szkoleniu w Łodzi, stąd te jego wpisy, tak możesz pisać na interii, tam jest grono czytelników z mniejszą wiedzą i świadomością finansowo-ekonomiczną, na bankierze Twoje wpisy są zabawne, niepoważne a wręcz śmieszne, zadne dane i argumenty do Ciebie nie trafiają.
jasiek2017 odpowiada ferdynantkiepski
hahhaha jesli ten belkot z 99% komentarzy nazywasz powaznymi to dziela nas miliardy kilometrow w rozumieniu ekonomii
ferdynantkiepski odpowiada jasiek2017
nie miliardy lat, tylko 5 mieszkań w kredycie na wynajem,.. i co dnia modlisz sie aby lokator nie złożył wypowiedzenie i zapłacił regularnie...
atari65xe
Już na sam dźwięk pojęcia "kredyt konsumpcyjny" powinna się zapalać czerwona lampka. Kredyt na konsumpcję ... czyli nie mam na coś pieniędzy ale jak pożyczę to w cudowny sposób znajdę i na konsumpcję i na odsetki...
jasiek2017
mialem atari 65 xe, fajna maszyna z niego byla

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki