REKLAMA

Bańka na obligacjach puchnie. Włochy sprzedadzą 50-latki

Krzysztof Kolany2016-10-04 11:04główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-10-04 11:04

Rząd Włoch zamierza wyemitować obligacje 50-letnie, korzystając z rekordowo niskich stóp procentowych w Europie. Trudno o lepszy przykład bańki spekulacyjnej, niż emisja tak „długiego” długu przez upadły gospodarczo kraj zadłużony na ponad 135% PKB.

Włoskie Ministerstwo Finansów ogłosiło plany emisji obligacji zapadających 1 marca 2067 roku. Emisja ma się odbyć „w bliskiej przyszłości”, a jej koordynatorami będą Banca IMI, BNP Paribas, Goldman Sachs, HSBC France, JP Morgan Securities oraz Unicredit. Wcześniej w tym roku półwieczne obligacje wyemitowały Hiszpania, Belgia i Francja.

W sierpniu rentowność włoskich obligacji 10-letnich osiągnęła absolutne minimum w 140-letniej historii zjednoczonych Włoch, schodząc do zaledwie 1,035%. Analitycy nie mają wątpliwości, że to efekt zakupów ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który każdego miesiąca kupuje długi krajów eurolandu za 80 mld euro, płacąc zań świeżo wykreowanym pieniądzem.

Włoska aktorka, 52-letnia Monica Bellucci / FORUM

W rezultacie polityki EBC, Banku Japonii i kilku mniejszych banków centralnych na rynku zaczęło brakować obligacji skarbowych oferujących jakikolwiek dochód. Według obliczeń „Financial Timesa” w sierpniu dług o wartości nominalnej 13,4 bilionów dolarów był notowany z ujemną rentownością. Kto kupił takie obligacje z zamiarem przetrzymania ich do dnia wykupu, na pewno otrzyma nominalnie mniej pieniędzy, niż zainwestował. Jest to klasa aktywów wolnych od zysku.

Ta surrealistyczna sytuacja sprawiła, że duzi inwestorzy instytucjonalni (np. fundusze emerytalne czy zakłady ubezpieczeń) gotowe są zaakceptować każde ryzyko, aby tylko zdobyć papiery o nieujemnej rentowności. Zakupy 50-letnich obligacji Włoch, Hiszpanii czy nawet Francji wydają się przejawem desperacji inwestorów „polujących” na dodatnie stopy zwrotu (ang. hunt for yield).

Do niedawna emisje obligacji o tak odległym terminie zapadalności zwykle były zarezerwowane dla najbardziej wiarygodnych emitentów (USA, Wlk. Brytania, Szwajcaria). Tymczasem rating Włoch we wszystkich trzech głównych agencjach (jeszcze) pozostaje w dolnej strefie poziomów inwestycyjnych.

Anormalna sytuacja wykreowana przez EBC sprawiła, że inwestorzy gotowi są kupić każdy papier skupowany przez frankfurcką instytucję i po absolutnie każdej cenie. Włochy są tu przypadkiem szczególnym. To kraj zadłużony na 135,4% PKB, którego gospodarka od lat pozostaje w stagnacji, a od pewnego czasu nie potrafi wykrzesać nawet nominalnego wzrostu. W takich warunkach obsługa monstrualnego długu publicznego (2,22 biliony euro) może się okazać niewykonalna.

Chętnych na włoskie obligacje póki co nie brakuje. W kwietniu Włochy wyemitowały obligacje 20-letnie za 6,5 mld euro, a w lutym papiery 30-letnie za 9 mld euro. Analitycy Barclays szacują, że pula 50-latek będzie nieco mniejsza i wyniesie ok. 4 mld euro.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (59)

dodaj komentarz
~wizz
Panie Koalny, widzę że nie ma Pan pomysłu na promowanie własnych wypocin, skoro "ozdabia" je Pan twarzą Monici Bellucci nie mającej nic wspólnego z tematem.
~www
A ja widzę że ktoś tu ma kij w d...
~asad
mi tez się wydawało że to poważny portal
~RICO
O przepraszam,nie jeden chciałby mieć taką piećdziesiąchę jak Monica Bellucci,jej obligacja dałaby jeszcze więcej radochy niż te młodsze np.dwudziestolatki,dziesięciolatki bym zdecydowanie odrzucił bo to kryminał !
~Dżejms
Ja tam wolę ładną babkę niż przekręta z ministerstwa finansów. Ale faktycznie fotka nieco mnie zdziwiła.
~cccc odpowiada ~Dżejms
Jest piękna mimo wieku.
~virtualeconomy
Ci wszyscy mądrale z "wysokich" instytucji finansowych rzeczywiście nie są głupi. Być może są na tyle mądrzy, że już dawno powinno się ich zamknąć.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~MACziobroMAC
Niech ida Wlochy na DNO, przy okazji Deutche Bank niech pada na ryj, powiedza tez sprawdzam Grecji ktora juz jest bankrutem, portugalcow niech docisna do konca, zabojadow dojedzie poplecznictwo przypalancow a u naszych sasiadow bedzie Turkmenistan i Syristan.
Brac kase ile sie da z EU i potem noga stamtad, niech szwaby pograzaja
Niech ida Wlochy na DNO, przy okazji Deutche Bank niech pada na ryj, powiedza tez sprawdzam Grecji ktora juz jest bankrutem, portugalcow niech docisna do konca, zabojadow dojedzie poplecznictwo przypalancow a u naszych sasiadow bedzie Turkmenistan i Syristan.
Brac kase ile sie da z EU i potem noga stamtad, niech szwaby pograzaja palcem tym ktorych przyjeli do siebie a nie nam. wiecznie ma byc po ich mysli - juz pora konczyc z tym jeb... szchultzem i babcia merkel albo tym wytluszczonym wlosem z Holandii co wiecznie pieje w PE.
Tusk tez jak wroci to go za ziobro wezma i trybunal go czeka, narazie nic nie mowia bo tak to by sie wystraszyl ale jak juz go aresztuja w kraju jak pozbawiony zostanie immunitetu PE to lykna go na deser
~hehe
Brac kase ile sie da z EU i potem noga stamtad i zaraz potem UPAiński "dobrobyt" i średnie zarobki po 100 $ na miesiąc

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki