Bank Millennium przejmuje Euro Bank

Wojciech Boczoń2018-11-05 07:42, akt.2018-11-05 08:49analityk Bankier.pl
publikacja
2018-11-05 07:42
aktualizacja
2018-11-05 08:49

Bank Millennium podał w komunikacie, że podpisał z SG Financial Services Holdings, spółką zależną Société Générale, umowę nabycia 99,787 proc. akcji Euro Banku za cenę 1,8 mld zł. Transakcja zostanie zamknięta w drugim kwartale 2019 r., po czym nastąpi fuzja prawna obu banków.

„Istotą transakcji przewidzianej w Umowie jest bezpośrednie nabycie przez Bank Millennium akcji od sprzedającego za cenę wynoszącą 1.833.000.000 PLN (jeden miliard osiemset trzydzieści trzy miliony złotych), która będzie podlegała mechanizmowi korekty ceny po zamknięciu transakcji. Cena ostateczna zostanie skorygowana na podstawie porównania ostatecznej wartości aktywów netto Euro Bank (wyliczonej, co do zasady, na dzień zamknięcia) z wartością referencyjną aktywów netto stanowiącą podstawę ustalenia ceny”- czytamy w komunikacie.

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

- Jestem przekonany, że transakcja znacząco zwiększy zysk i skalę działania Banku Millennium oraz sprawi, że staniemy się wiodącym kredytodawcą zaspokajającym potrzeby pożyczkowe Polaków. Istotny jest również fakt, że Bank zrealizuje tę transakcję bez podwyższania kapitału własnego komentuje Fernando Bicho, Wiceprezes Zarządu Banku Millennium.

Kredyty walutowe w Euro Banku

Bank Millennium przejmie Euro Bank razem z portfelem kredytów frankowych. Po zamknięciu transakcji zostanie jednak zawarta dodatkowa umowa zwalniająca Millennium z odpowiedzialności i gwarancji dotyczących portfela w CHF. Będzie przewidywała:

  • 10-letnie gwarancje dotyczące uzgodnionej części ryzyka kredytowego związanego z kredytami z portfela CHF niezagrożonymi na dzień zamknięcia oraz uzgodnionej części wzrostu kosztów ryzyka związanego z kredytami z portfela CHF zagrożonymi na dzień zamknięcia
  • 20-letnie zwolnienie z odpowiedzialności z tytułu pewnych innych strat wynikających z postępowań, sporów lub zmian prawa dotyczących portfela CHF w zakresie określonym w umowie CHF.

Umowa CHF będzie określała pewne zobowiązania Euro Banku związane z między innymi zarządzaniem portfelem frankowym oraz pewne zasady odpowiedzialności Societe Generale.

Do sfinalizowania umowy konieczne będzie jeszcze uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego, a także zawiadomienie przez Banco Comercial Português (będącego akcjonariuszem większościowym Banku Millennium) Europejskiego Banku Centralnego.  Zgodnie z planem transakcja zostanie zamknięta w drugim kwartale 2019 r. po czym nastąpi fuzja prawna obu banków. Połączenie operacyjne Banku Millennium i Euro Banku planowane jest na czwarty kwartał 2019 r.

Co fuzja Banku Millennium i Euro Banku oznacza dla klientów?

Do tego czasu dla klientów Euro Banku nic się nie zmieni. Nadal będą mogli korzystać z produktów i usług na dotychczasowych warunkach. Dopiero fuzja operacyjna będzie oznaczała ujednolicenie systemów informatycznych i oferty produktowej. Wówczas klientom banku przejmowanego zostanie udostępniony system bankowości internetowej i mobilnej banku przejmującego. Oznacza to, że klienci Euro Banku zyskają dostęp do nowych usług, na przykład do Blika czy Apple Pay (ten system pojawi się w Banku Millennium na początku przyszłego roku).

Na koniec pierwszego półrocza Bank Millennium obsługiwał 2,3 mln klientów, a Euro Bank 1,5 mln. Pierwszy z banków miał 359 placówek na terenie kraju, a drugi 250. Gdyby dziś doszło do fuzji, połączony bank dysponowałby siecią 609 oddziałów, co pod tym względem zapewniałoby mu trzecią pozycję na rynku (za PKO BP i Pekao). Na koniec II kwartału 2018 r. Bank Millennium zatrudniał pracowników na 5,5 tys. etatach, a Euro Bank na 2,7 tys. Łącznie jest to 8,2 tys., co pod tym względem stawia połączony bank na czwartej pozycji na rynku (za PKO BP, Pekao i BZ WBK). Każda fuzja oznacza jednak konieczność optymalizacji sieci sprzedaży i zatrudniania. Wówczas zamykane są znajdujące się obok siebie placówki i dochodzi do łączenia struktur wewnątrz banku.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
marekrz
Pierwsze rozwiązanie które nie kpi z praw konsumentów, którzy mieli pecha nabyć produkt nazywany potocznie "kredytem frankowym".
W porównaniu do rozwiązania zaakceptowanego przez parodię nadzoru czyli KNF, takich jak w przypadku BPH, Raiffeisen i Deutsche Bank, to przynajmniej zachowuje standardy.
rudy_g
Ale te 10-cio i 20-sto letnie gwarancje dokładnie oddają jakim "gorącym kartoflem" są te frankowe aktywa.
czytacz
I znowu stracę gwarancje BFG na część moich środków.Najpierw dzielą potem się łączą,a klient zawsze dostaje po dupie!
mhm
Nie przesadzaj, masz sporo czasu na wycofanie środków.

Ale z drugiej strony dawno nie widziałem tak celnego Twojego komentarza, czytając tę informację też sobie myślałem, że przez tę konsolidację milionerzy mają coraz trudniej...
czytacz odpowiada mhm
czas na wycofanie ,a znalezienie banku na ich trzymanie to zupełnie co innego!
mhm odpowiada czytacz
To zależy, ile tych milionów w bankach masz.

Przy jednym nie jest to duży problem, środki wystarczy podzielić między 3 (choć też należy uważać, by to na pewno były 3 różne, np. oferujące dobre oprocentowanie Lions i Idea to jeden bank, a akurat w tym zdecydowanie trzeba uważać na limit BFG).

Przy większych
To zależy, ile tych milionów w bankach masz.

Przy jednym nie jest to duży problem, środki wystarczy podzielić między 3 (choć też należy uważać, by to na pewno były 3 różne, np. oferujące dobre oprocentowanie Lions i Idea to jeden bank, a akurat w tym zdecydowanie trzeba uważać na limit BFG).

Przy większych kwotach w ostateczności można środki dzielić pomiędzy bankami spółdzielczymi, choć tu chyba też trzeba uważać, bo np. te zrzeszone w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. mają chyba wspólny limit BFG...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki