REKLAMA
WEBINAR

Bank Japonii zmienia politykę. Rynek nie dowierza

2022-12-20 11:11
publikacja
2022-12-20 11:11

Bank Japonii zszokował rynki finansowe niezapowiedzianą zmianą polityki pieniężnej. Decyzja „ostatnich drukarzy świata” wywołała lekki popłoch wśród inwestorów.

Bank Japonii zmienia politykę. Rynek nie dowierza
Bank Japonii zmienia politykę. Rynek nie dowierza
/ Reuters

Po grudniowym posiedzeniu kierownictwa Banku Japonii nikt nie spodziewał się zmian. Ekipa Haruhiko Kurody przyzwyczaiła nas do uporczywego trzymania się skrajnie ekspansywnej polityki monetarnej bez oglądania się na resztę świata. Od lat BoJ utrzymywał krótkoterminowe stopy procentowe poniżej zera oraz prowadził kontrolę krzywej rentowności poprzez ustalenie pożądanego poziomu rentowności 10-letnich obligacji skarbowych na poziomie 0%.

Stopa procentowa w Banku Japonii ()

I to właśnie ten ostatni parametr uległ dziś zmianie. Bank Japonii zwiększył dopuszczalne odchylenie rentowności 10-latek z 25 pb. do 50 pb. W praktyce oznaczało to podniesienie długoterminowej stopy procentowe z 0,25% do 0,50%. Albowiem przez poprzednie miesiące Bank Japonii kreował biliony jenów, aby utrzymać rentowności papierów rządowych na sztucznie zaniżonym poziomie.

Reakcja rynku długu była natychmiastowa. Rentowność 10-letnich „samurajów” poszła w górę z 0,25% do 0,45%, by następnie obniżyć się do ok. 0,4%. Wzrost rentowności sygnalizuje spadek ceny rynkowej obligacji o stałym kuponie. To najwyższa od 2015 roku  rentowność 10-letnich obligacji rządu Japonii.

Silną reakcję zaobserwowano także na rynku walutowym, gdzie doszło do przeszło 3-procentowej aprecjacji jena względem dolara amerykańskiego. Kurs USD/JPY obniżył się z przeszło 137 do 132,12 jenów za dolara. W dalszym ciągu japońska waluta notowana jest na poziomach o blisko 13% słabszych niż na początku roku.

Porażka bez harakiri

- Dzisiejszy krok ma na celu poprawę funkcjonowania rynku i w ten sposób wzmocnienie efektów poluzowania naszej polityki monetarnej. Dlatego nie jest to podwyżka stóp procentowych – w ten oto pokrętny sposób dzisiejszą decyzję usiłował tłumaczyć szef Banku Japonii Haruhiko Kuroda. Równocześnie Bank Japonii zwiększył skalę miesięcznych zakupów obligacji skarbowych (QE) z 7,3 do 9 bilionów jenów.

Rzecz w tym, że to nie rynek działał błędnie, tylko polityka monetarna BoJ graniczy z obłędem. Bank Japonii uporczywie trzyma stopy procentowe w okolicach zera, mimo że inflacja CPI w Kraju Kwitnącej Wiśni w październiku przyspieszyła do 3,7%, osiągając najwyższy poziom od przeszło 30 lat. Dwuprocentowy cel inflacyjny BoJ został przekroczony już w kwietniu. Jest też oczywiste, że grudniowa decyzja Banku Japonii de facto jest podwyżką stóp procentowych, choć prezes Kuroda zarzeka się, że tak nie jest.

- Ta zmiana wzmacnia podtrzymywalność (ang. sustainability) ram naszej polityki monetarnej. To absolutnie nie jest coś, co prowadziłoby do porzucenia polityki kontroli krzywej rentowności (YCC) lub wyjścia z luźnej polityki – zarzekał się Kuroda.

Rynek jednak sądzi inaczej, o czym świadczy silna aprecjacja jena względem dolara oraz niemal 2,5-procentowe spadki na giełdzie w Tokio. Wśród analityków dominują głosy, że to początek normalizacji polityki pieniężnej w Japonii, która w tym roku stoi w kontrze do całego rozwiniętego gospodarczo świata. W Stanach Zjednoczonych Fed od marca podniósł stopy procentowe o 425 pb., Bank Anglii o 300 pb. i nawet Europejski Bank Centralny zdecydował się na ruch o 250 pb. Wszędzie tam oficjalna inflacja CPI daleko wykracza poza 2-procentowy cel i nie zapowiada się, aby miała szybko do niego powrócić.

- Ta decyzja rodzi pytanie, czy to jest pierwszy krok ku normalizacji polityki – skomentował Moh Siong Sim, strateg walutowy Bank of Singapore cytowany przez agencję Reuters. – Może to malutki kroczek, aby przetestować strategię i zobaczyć, jaka będzie reakcja rynku – dodał Bart Wakabayashi z tokijskiego oddziału State Street.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (23)

dodaj komentarz
sterl
Ta pomoc to pranie pieniędzy dla swoich pupilów jak się wysypie dolar zadłużony nie do spłacenia to trzeba gdzieś mieć trochę kasy.. Inwestycje z 50% zyskami żeby wyjść na zero a tu 1,2 bln deficytu handlowego rocznie i inwestycje tylko w puste balony ,do tego jeszcze biliony strat na giełdzie, a to dopiero początek spadków , to Ta pomoc to pranie pieniędzy dla swoich pupilów jak się wysypie dolar zadłużony nie do spłacenia to trzeba gdzieś mieć trochę kasy.. Inwestycje z 50% zyskami żeby wyjść na zero a tu 1,2 bln deficytu handlowego rocznie i inwestycje tylko w puste balony ,do tego jeszcze biliony strat na giełdzie, a to dopiero początek spadków , to podatków od giełdy też nie będzie a to największe wpływy były ..
Japonia najbardziej zadłużona to najbardziej boi się odsetek , ale wszyscy obstawiali że pierwsza poleci ..
zops
Jednak nie porozumieliśmy się. Nowa sprawa 4052-4.Ds.2848.2022 w związku z kradzieżą na moją szkodę (1800 zł), plus strata zatrutej żywności o wartości 200 zł, oraz uszczerbek na zdrowiu!......... A w dniu dzisiejszym kolejne dwa gwałty na dwóch Ukrainkach z którymi dzisiaj rozmawiałem...
zops
... sprawę 4Ds2848.2022 prowadzi prokurator Agnieszka Przybyszewska a w/w dwóch gwałtów dokonali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
itso_rift
jak zasłonisz oczy rękami podczas jazdy rowerem to skąd możesz wiedzieć gdzie jesteś ?
itso_rift odpowiada zops
zops w końcu na ziemie wstąpił ale w jakieś patologie publiczne jakich wiele ? ale wylądował :D
podatnik-
Panie red. Kolany , PRL bis jest bankrutem od poczęcia za sprawstwem prywatyzacji PRLu i tow. Leszka, na jego zasadach czyli zyski dla jednych a długi dla reszty. Tym sposobem dr pośrednik primo voto Kulczyk nic nie tworząc nic nie budując pobrał z kasy 10 mld PLN a pracownik z PGRu dostał w prezencie długi. Aktualnie całość zadłużenia Panie red. Kolany , PRL bis jest bankrutem od poczęcia za sprawstwem prywatyzacji PRLu i tow. Leszka, na jego zasadach czyli zyski dla jednych a długi dla reszty. Tym sposobem dr pośrednik primo voto Kulczyk nic nie tworząc nic nie budując pobrał z kasy 10 mld PLN a pracownik z PGRu dostał w prezencie długi. Aktualnie całość zadłużenia PRLu bis pokonało 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN czyli na żyjącego ok. 200.000,00 PLN do spłacenia! Ciekawe ile z tego powinna zapłacić wdowa po dr pośredniku, która cywilizuje chłopa szwajcarskiego remontując budynek w środku wsi i zakładając w nim galerię, nie wspominając o córce i synu tak uwielbianych na salonach warszawki?
sterl
Długi to dopiero robią twoi pacykarze i wyprzedają dobra narodowe..za bezcen pewnie za szwajcarskie konta..
santoriusz odpowiada zops
ze szwajcarskiego sera, miało być
itso_rift odpowiada zops
''- ponadto dobrami narodowymi szczególnego znaczenia są: Zakład Ubezpieczeń
Społecznych; Polskie Koleje Państwowe; Poczta Polska; udziały Skarbu Państwa w
Liniach Lotniczych "LOT" oraz portach lotniczych, Agencja Własności Rolnej
Skarbu Państwa.''

-
''- ponadto dobrami narodowymi szczególnego znaczenia są: Zakład Ubezpieczeń
Społecznych; Polskie Koleje Państwowe; Poczta Polska; udziały Skarbu Państwa w
Liniach Lotniczych "LOT" oraz portach lotniczych, Agencja Własności Rolnej
Skarbu Państwa.''

-ubaw po pachy brakuje wody woody polskie !

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki