REKLAMA

Bank Anglii przewiduje najgłębszy od ponad 300 lat spadek PKB

2020-05-07 11:26
publikacja
2020-05-07 11:26

Bank Anglii (BoE) ostrzegł w czwartek, że z powodu koronawirusa brytyjski PKB może zmniejszyć się w tym roku o 14 proc., co byłoby najgłębszym spadkiem od ponad 300 lat. Ale zarazem zapewnia, że gospodarka niemal równie szybko się odbije.

fot. aslysun / / Shutterstock

Prognoza banku centralnego opiera się na założeniu, że restrykcje wprowadzone w celu zatrzymania epidemii, będą stopniowo znoszone od czerwca do września.

W takim wypadku BoE spodziewa się spadku PKB w pierwszym kwartale tego roku o 2,9 proc., zaś w drugim - o bezprecedensowe 25 proc. Dwa kolejne kwartały ze spadkiem PKB oznaczałyby, że Wielka Brytania wpadnie w recesję, pierwszą od ponad 10 lat. W kolejnych dwóch kwartałach nastąpić ma pewne obicie gospodarcze, ale i tak bank prognozuje, że spadek PKB za cały rok wyniesie 14 proc.

To oznaczałoby największy spadek PKB od 1949 r., kiedy brytyjski urząd statystyczny ONS zaczął zbierać dane, a także według przeprowadzonych przez BoE wstecznych szacunków, sięgających do początku XVIII wieku - największy od 1706 r.

Ale później nastąpi równie duże odbicie - według prognozy PKB w 2021 r. wzrośnie o 15 proc. i w połowie przyszłego roku jego wartość powinna wrócić do poziomu sprzed epidemii.

Nieco dłużej zajmie zejście z bezrobociem do przedkryzysowego poziomu niespełna 4 proc. Według prognozy banku przekroczy ono w tym roku 9 proc. i zacznie spadać. Poniżej 4 proc. powinno wrócić przed rokiem 2023.

Zniesienie ograniczeń związanych z koronawirusem może jednak zacząć się szybciej, niż założono w prognozie BoE. Jak się oczekuje, w niedzielę premier Boris Johnson ogłosi plan ich luzowania, a pierwsze kroki w tym kierunku miałyby wejść w życie już w poniedziałek.

Bank Anglii podczas czwartkowego posiedzenia jednomyślnie podjął decyzję o utrzymaniu głównej stopy procentowej na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc., co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Zdecydował także o utrzymaniu skupu aktywów na obecnym poziomie, choć w tym przypadku dwóch z dziewięciu członków Komisji Polityki Monetarnej opowiedziało się za zwiększeniem zakupów z 200 do 300 mld funtów.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
open_mind
Nie mogę uwierzyć, że zajmujemy się tym, gdy tylu ludzi nie rozumie, z czym świat tak naprawdę ma do czynienia. Ludzie powinni z nerwów w ubikacjach siedzieć z chronicznym rozwolnieniem bo ... to jest coś, o co należy się martwić a jakimś głupim zimnym wirusem. Przez dziesięciolecia ludzie będą pytać, co skłoniło Nie mogę uwierzyć, że zajmujemy się tym, gdy tylu ludzi nie rozumie, z czym świat tak naprawdę ma do czynienia. Ludzie powinni z nerwów w ubikacjach siedzieć z chronicznym rozwolnieniem bo ... to jest coś, o co należy się martwić a jakimś głupim zimnym wirusem. Przez dziesięciolecia ludzie będą pytać, co skłoniło ich do popełnienia samobójstwa gospodarczego bez powodu? Żeby utrzymać bańkę na giełdzie? Już samo przekonanie, że zniszczenie 1/4 PKB może być logicznie przekręcone, jest pewnym znakiem, że nasze myślenie jest całkowicie poza zasięgiem.

Dane z 300 lat PKB. Haha Nic więcej do powiedzenia.

Przypominam wszystkie sznurki prowadza do pana Sorosa, który jest szefem debil-panik-media.
newsman
ktos napisal o spadku pkb w krolestwie ze ma ksztalt litery v nie jest to oczywiste jak potocza sie rozmowy co do umowy handlowej z EU wiec snucie takich przepowiedni to jak wrozenie z fusow to tak bez uprzedzen politycznych
drdre1111
no to dla pisich niedobra informacja - wyjście z Unii oznacza ogromne problemy gospodarcze a zwłaszcza jakby z Unii wyszła taka poteNga w produkcji PALET jak Polska ;)
fred_
Co w tej informacji niedobrego? Ze Anglia odbije sie od dna bardzo szybko w ksztalcie V-shape, czy moze to, ze bezrobicie wroci ponizej 4% przed 2023? Potrafisz czytac ze zrozuminiem czy umiesz tylko wplatac polityke tam gdzie nie trzeba.
cyklonb
Jak Szumowski będzie dalej u nas szumiał z maseczkami to spadek będzie u nas największy od czasów Aleksandra Macedońskiego ( to nie żart napadł na nas na terenie królestwa Backtrian i Sangrida w obecnym Uzbekistanie, Tadżykistanie,.. Tak tam byliśmy nad jeziorami w lasach...
meryt
Po powtórnej translacji jakie to nazwisko?
cyklonb
Te nazwy to; Bactria, Sogdiana.
detektorjusia
Giełda w Londynie w górę :)
fred_
Oczywiscie, i ma to sens. Gdybys potrafil czytac (wklejam cytat: "Ale później nastąpi równie duże odbicie - według prognozy PKB w 2021 r. wzrośnie o 15 proc. i w połowie przyszłego roku jego wartość powinna wrócić do poziomu sprzed epidemii") to bys zrozumial.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki